سرخط خبرهای سازمان

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اصفهان: بعید است اصول‌گرایان اصفهان به ائتلاف برسند

 
شرق . ضمیمه اصفهان | رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در جلسه مشترک احزاب و استاندار که در ماه رمضان برگزار شد کنار دست دکتر زرگرپور نشست و از وضعیت نامساعد احزاب و لزوم توجه بیشتر دولت به مقوله فعالیت‌های حزبی گفت. او در روزهایی که شورای اصلاحات با برگزاری یکی دو جلسه سعی در انسجام درونی و تشکیلاتی اصلاح‌طلبان دارد؛ از اختلافات داخلی اصول‌گرایان اصفهان هم سخن گفت.
به نظر شما چرا احزاب اصفهان به جلسه هم اندیشی با استاندار وقت اقبال مشترک ندارند؟ در برخی اوقات جلسه در اختیار اصول‌گرایان بوده و در برخی اوقات احزاب اصلاح‌طلب جو غالب را تشکیل می‌دهند.
من از جلسات قبلی اطلاعی ندارم ولی در جلسه‌ای که به دعوت آقای استاندار شرکت کردم؛ ازهشت نفر از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلبان و هشت‌ نفر از گرو‌ه‌های اصولگرایان دعوت کرده بودند و من وآقای دکتر صلواتی را جداگانه به عنوان میهمان دعوت کرده‌ بودند. جلسه خوبی بود. از دوستان ما هشت نفر شرکت کرده‌بودند و از گروه‌های دیگر یکی، دو، سه نفرشان شرکت داشتند. در این جلسه حضور بچه‌های ما پررنگ‌تر بود و همه حضور داشتند اما از آقایان اصول‌گرا به خاطر این‌که همزمان جلسه‌داشتند؛ بیش از یکی، دو، سه نفر تشریف نداشتند.
جناب نکویی! وقتی خانه احزاب می‌تواند جایگزین بهتری برای این‌گونه جلسات سالیانه شود و کارکرد هم اندیشی واقعی را داشته باشد این سوال مطرح می‌شود که چرا خانه احزاب اصفهان
 راه اندازی نمی‌شود؟ ایراد در کجاست؟
تشکیل خانه احزاب اصفهان هیچ‌گاه به‌طور جدی مطرح نبوده ‌است. شاید به این خاطر که خانه احزاب تهران هم درگذشته دچار مشکل بوده‌است. البته درجلسه‌ای که ما به دعوت استاندار حضور داشتیم؛ پس‌از صحبت‌های من و آقایان حامدیان و استاندار به این جمع‌بندی رسیدیم که سه نفر از گروه اصلاح‌طلبان و سه نفر از گروه اصول‌گرایان برای جلسات نشست با استاندار انتخاب شوند واین شش نفر برای جلسات مشترک احزاب با استاندار کمیته‌ای را تشکیل دهند و با هم در ارتباط باشند. قرار شد که هر سه- چهارماه یک‌باراین جلسه تشکیل شود و قاعدتا باید همین روزها جلسه دوم تشکیل شود که البته هنوز خبری نیست.
به نظر شما اصولگرایان اصفهان  در انتخابات آینده می‌توانند به ائتلاف برسند؟
به نظر من احتمال این‌که اصولگرایان اصفهان به ائتلاف برسند، خیلی کم است.چون آنان سابقه‌ و اهداف مختلفی دارند. بعضی از اصولگرایان در زمان انقلاب در جریان مبارزات علیه رژیم پهلوی و جنگ  تحمیلی حضور داشتند و آدم‌های منصفی هستند. گروه‌هایی نیز هستند که تازه وارد جرگه سیاسی اصفهان شده‌اند و فعالیت‌هایشان بیشترجنبه احساسی دارد.امکان دارد که آنان برای منافع مشترک، در مواقع خاص گردهم بیایند ولی به صورت ریشه‌ای بعید است که بتوانند هماهنگی و ائتلاف واقعی داشته باشند.
تحلیل شما از ریشه این اختلافات چیست؟
بخشی از اختلافات، ناشی از سوابق و بخشی دیگر ناشی از دیدگاه‌های آنهاست. مثلا اگر به نظرات گروه جبهه پایداری در مسایل مختلف نگاه کنید؛ می‌بینید که آنان در جایی که منافع‌شان ایجاب می‌کند، گاهی بدسلیقگی‌هایی را نشان می‌دهند و گاه حضور فعالی در مسایل ندارند. به هر جهت آنان طیف‌های مختلفی هستند. بعضی ازآنها به صورت سنتی در لایه‌های عمومی جامعه و جریان‌های سیاسی ریشه  داشته‌اند و برخی دیگر در شرایط خاص وارد عرصه سیاسی شده‌اند. به نظر من احتمال ائتلاف آنها خیلی ضعیف است اما در دنیای سیاست هرچیزی ممکن است.
پس از انتخابات ۹۲؛ شورای شهر و بخشی از بدنه مدیریت دولت همچنان در اختیار اصول‌گرایان است و اصلاح‌طلبان در اصفهان دست پایین را دارند؛ آیا اصولگرایان می‌توانند انتظارات مردم اصفهان به خصوص طبقه متوسط اصفهان را برآورده کنند؟
بخشی از حرف شما را قبول ندارم. اگرچه شهرداری با یک نگاه خاص جهت‌دار حرکت می‌کند و جایگاهی ندارد؛ اما استانداری سعی کرده که متعادل‌ترعمل کند. در ارتباط با وضعیت فعلی باید بگویم بخشی از انتخابات و حضور مردم به عملکرد هیات‌های نظارت برمی‌گردد ‌که چگونه صلاحیت‌ها را رد یا تایید کنند. وقتی در انتخابات اعضای یک جبهه رد صلاحیت شوند،گروه‌های دیگر تنها می‌مانند و رقابت معنی ندارد. بخشی از مشکل همین جاست. بخش دیگر مشکل شاید در این است که دوستان اصلاح‌طلب در این موارد کمتر کار کرده‌اند، مثلا در انتخابات پیشین شورای شهر، اصلاح‌طلبان بنا به دلایلی کم‌تر کار کردند. البته ناگفته نماند که رد صلاحیت‌ها نیز تاثیرگذار بود و برخوردها نیز تاثیر خود را گذاشت.به هرحال بخش عمومی هم تا حدودی تابع تبلیغات و ارتباطات است.
اما اگر آمار انتخابات مجلس اصفهان در دوره‌های اول و دوم سوم را در نظر بگیرید و با آمار نمایندگان مجلس فعلی مقایسه کنید متوجه می‌شوید که گاهی نماینده اول اصفهان بالای ۵۰۰ هزار رای داشت اما حالا که جمعیت افزایش پیدا کرده‌ و مردم حضور بیشتری دارند، نماینده اصفهان با حدود ۲۰۰ هزار رای  وارد مجلس می‌شود. با این تعداد رای شاید این فرد از لحاظ قانونی عنوان نمایندگی مردم اصفهان در مجلس را داشته باشد، اما واقعیت این است‌که تنها حدود ۱۰ درصد مردم به او رای داده‌ و در حقیقت این فرد نماینده مطالبات واقعی مردم نمی‌تواند باشد. برای همین در انتخابات آینده باید تلاش شود که مردم حضور بیشتری داشته باشند و نیز حوادث سال‌های گذشته تکرار نشود.
از دیدگاه شما آیا اصولگرایان با شرایط فعلی می‌توانند انتظارات مردمی که به آنها  رای داده‌اند را برآورده سازند؟ آیا آنان در حفظ بدنه عمومی خود در اصفهان موفق بوده‌اند؟
برخی از مردم به خاطرارتباطی که از طریق مساجد و یا مجالس و گعده‌های سنتی دارند؛ به صورت سنتی و ثابت به  اصولگرایان رای می‌دهند. رای مابقی افراد به شرایط جامعه و این مساله بستگی دارد که آیا فرصت شرکت در انتخابات برای رقبا هم فراهم است یا نه. درصورت عدم تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات؛ اصول‌گرایان با حداقل مشارکت هم می‌توانند رای بیاورند.
آیا اصلاح طلبان می‌توانند مانند انتخابات ریاست جمهوری ۹۲انسجام خود را در انتخابات آینده مجلس اصفهان حفظ کنند؟
بله. من امیدوارم و شواهد هم نشان می‌دهد که دوستان ما  به این سمت حرکت می‌کنند.  جلسات خوبی توسط احزاب اصفهان پاگرفته و حرکت‌های تشکیلاتی خوبی را شاهد هستیم والبته باید در این زمینه بیشتر کار کرد. امیدواریم که آن انسجام در انتخابات آینده هم اتفاق بیفتد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا