سرخط خبرهای سازمان

معرفی کتاب: نامه به کودکی که هرگز زاده نشد (اوریانا فالاچی)

http://up.clickkon.com/images/5879368zf1hmoz.gif

 

عنوان کتاب : نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

عنوان اصلی: Lettera a un bambino mai nato

نویسنده: اوریانا فالاچی

ترجمه: یغما گلرویی

ناشر: دارینوش

آخرین نشر: ۱۳۸۲

قیمت روی جلد: ۱۵۰۰۰ تومان

 


 

به پیشنهاد و معرفی: عارف سپهری (عضو دفتر سیاسی و رییس کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی)

 

Sepehri_Aref_BWمدتی بود که جملاتی کوتاه از قول “اوریانا فالاچی” در شبکه‌های اجتماعی می‌خواندم جملاتی که عین ساده بودنشان قابل تامل بودند و دستکم تلنگری می‌زدند برای اندیشیدن و به سهم خود فلسفیدن! مثل این یکی: “درد کشیدن بهتره یا هیچ بودن؟”
این طور که بر می‌آید، “نامه به کودکی که هرگز زاده نشد” را فالاچی اواسط دهه‌ی هفتاد میلادی خلق کرده، هم‌زمان با مصاحبه‌هایش با تاریخ زنده‌ی آن روزگار.
این جا او هم مثل دیگران سعی کرده زندگی را به تصویر بکشد از نگاه خودش پرده‌ای را بالا زده تا حقایقی از زندگی را بنمایاند. شمایل داستان را زنی تشکیل می‌دهد باردار از رابطه‌ای نامشروع؛ زنی که بین مادر بودن و زن بودن کلنجار می‌رود؛ بین زندگی کردن و زندگی بخشیدن مردد است اما بر سر یک چیز که زندگی کردن‌ باشد، مطمئن ست؛

برخلاف برخی نویسندگان –همچون صادق هدایت- که “هیچ بودن” را به “درد کشیدن” ترجیح می‌دادند اما به زندگی هم ادامه می‌دادند، فالاچی سعی می‌کند وقایع زندگی را-هرچند تلخ- به تصویر بکشد ولی زندگی را واجد ارزش بداند تا حدی که دلایل کافی برای زاییدن و انسان دیگری را درگیر زندگی کردن هم باشد.
این کتاب صد و هجده صفحه‌ای را می‌شود یک روز تعطیل، تفنناً خواند چون‌که هم تعابیر و اصطلاحات سختی ندارد و هم “یغما گلرویی” هم به روانی ترجمه‌اش کرده با این‌حال به نظرم اشاراتی قابل تامل به مفاهیم زندگی همچون عشق و آزادی که گزاره‌های امید بخش و تحرک برانگیز زندگی بشر بوده‌اند، کرده است هرچند هیچ وقت محقق نشده‌اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا