سرخط خبرهای سازمان

درختان کویری بادرود در حال غارت است

بوی باران |درختانی که از شهر بادرود در برابر حرکت ماسه های کویری محافظت می کنند در حال غارت توسط قاچاقچیان چوب است یک عضو انجمن محیط زیست بادرود خواستار برخورد جدی دادگستری استان اصفهان با این افراد شد.

بخش بادرود زیر مجموعه شهرستان نطنز است که در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شمال شهر اصفهان، واقع شده و از طرف غرب با شهرستان اردستان و از سوی شرق با کاشان همجوار است که ۱۴۰ حلقه چاه عمیق باغات و مزارع آن را سیراب می کند و وجود کوه های اطراف نطنز و خود کویر منطقه بادرود زیبایی خاصی به آن بخشیده است. از آن جا که این منطقه کویری همواره در معرض ریزگردها و حرکت شن های روان قرار داشته در سال ۱۳۴۸ مجموعه وسیعی از درختان تاغ و گز که صرفا به بارش اندکی در فصول سال نیاز دارد کاشته شد تا از پیشروی ماسه به سمت شهر جلوگیری به عمل آید.

به گزارش مهر، یک عضو انجمن محیط زیست بادرود می گوید این درختان در تاریکی شب توسط قاچاقچیان چوب در حال بریدن و سرقت است چرا که ذغال آن مشتری زیادی دارد. به گفته وی این افراد بارها در حین بریدن و غارت این درختان توسط پلیس دستگیر شده اند ولی مقامات دادگستری استان اصفهان باید با جدیت و شدت بیشتری با این مجرمان برخورد کنند، این افراد نباید به راحتی رها شوند تا به تکرار این اعمال بپردازند به گفته فخرالله سپهریان، اداره منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست باید تلاش بیشتری برای حفاظت از این تاغ زارها انجام دهند هرچند در سال های اخیر از طرف مسئولان ذی ربط بذرهای گیاهان و بوته های صحرایی برای کاشت به طرفداران محیط زیست همانند گروه های شن نوردی و کوه نوردی داده شده که مورد استقبال قرار گرفته است.

این عضو انجمن محیط زیست بادرود در ادامه گفت: کویر بادرود محل زیست پرندگانی همچون کبک و گربه سانی بنام “کاراکال” است که متاسفانه در معرض خطر سگهای چوپان و از سوی دیگرشکارچیان غیر مجاز قرار دارد.

سپهریان با بیان اینکه بیابیانهای طبس،سمنان و نیز آران و بیدگل استان اصفهان جزء مناطق حفاظت شده کویر مرکزی ایران هستند،تاکید کرد: در راستای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی منطقه، تشکل های مردم نهاد بادرود قصد الحاق بخش شمالی کویر بادرود به مناطق حفاظت شده کویر مرکزی کشور را دارند اما این امر فقط مساعدت دستگاه های ذی ربط مثل اداره منابع طبیعی استان و نیز شهرستان نطنز را می طلبد.

پیشرفت بادرود فقط با توسعه گردشگری میسر است
این فعال فرهنگی و محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در بخش بادرود کارخانه صنعتی خاصی ساخته نشده است و پیشه بیشتر مردم کشاورزی و باغداری است که با وجود شرایط فعلی و کاهش چمشگیر آب های زیر زمینی باید به سمت ایجاد فعالیت های اقتصادی جدید حرکت کنیم. در حال حاضر آب شرب بادرود به دلیل آنکه از چاه های عمیق تامین می شود دچار املاح زیاد شده است. وی تاکید کرد: با توجه به پتانسیل های موجود در منطقه گردشگری را تنها راه توسعه این منطقه کویری می دانیم.

این عضو انجمن محیط زیست بادرود با بیان اینکه خانه های تاریخی همچون فراموزه رهگشا، گرمابه نوغه، تپه های باستانی و … از اماکن زیبا و تاریخی این شهر است، گفت: وجود امامزاده آقاعلی عباس از دیگر ظرفیت های این بخش است که این مکان سالانه میزبان دو میلیون زائر است.

سپهریان با بیان اینکه کویر بادرود نیز زیبایی و طرفداران خاص خود را دارد، افزود: در حال حاضر کمپ کویر نوردی به دست بخش خصوصی در بادرود ساخته شده است که البته قیمت های اسکان آن بالاست به عبارت بهتر عموم مسافران توان اقامت در آن را ندارند.

مسئولان برای هتل سازی اقدام جدی نکرده اند

وی تصریح کرد: عدم وجود حتی یک هتل و یا مسافرخانه را بزرگترین معضل برای اقامت مسافران و گردشگران به این نقطه می دانم و معتقدم این امر نیز از سستی مسئولان در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه بوده است.

این عضو انجمن محیط زیست بادرود با بیان اینکه ساخت سه هتل در شرایط فعلی نیاز مسافران را برطرف می کند، ادامه داد: در سال های اخیر قرار به ساخت هتلی با مساحت ۷۰۰ متر مربع در این شهر گرفته شد که متاسفانه حدود دو میلون تومان صرف زیرسازی آن شده و به حال خود رها گشته است.

سپهریان یادآور شد: البته برخی مشکلات در هتل سازی به وجود اختلافات نهادهایی مثل شهرداری با اداره منابع طبیعی به عنوان واگذار کننده زمین است که به هر حال باید رفع شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا