سرخط خبرهای سازمان

نسیمی از بهشت

محمدرضا بزم شاهی

در سوگ سردار قهرمان ایران‌زمین سخنان بسیار گفته‌شده و هرکس به‌قدر همت و دانش خود کلامی گفته یا نوشته است. در این نوشته بر آنم تا به کارکرد شهادت این قهرمان دنیای اسلام بپردازم.

سلیمانی به مصداق آیه قرآن بشارت یاران شهیدش را دریافته بود همان بشارتی که درآیات سوره آل‌عمران به آن اشاره‌شده که شهیدانی که در نزد خداوند روزی می‌خورند؛ و به آنچه از پروردگار دریافت کرده‌اند خوشحال‌اند به یاران خود بشارت می‌دهند که نه غمناک گذشته باشند و نه نگران آینده سلیمانی این بشارت را دریافته بود و برای رسیدن به یاران خود بی‌قراری می‌کرد.

اما شهادت او فراتر از یک شهادت بود اگر به تعبیر خودش در زمان شجاعان و در ایام دفاع مقدس به این فیض بزرگ می‌رسید نام او در کنار سرداران شهید بود و او هم در رده آنان محسوب می‌شد اما چه شد که این شهادت چنین توفان به پا کرد.

سلیمانی درزمانی رفت که از شجاعان دیگر خبری نبود همه را دنیا‌زدگی آلوده بود و آنان که آلوده دنیا نشده بودند راهی جز انزوا نداشتند در این زمان ناگهان یک قهرمان شجاع درخشید و با درخشش او و با ریخته شدن خون او شوکی بزرگ به همه ما که هرروز درگیر اختلاف و نزاع و اختلاس و پرونده‌سازی و بازی‌های فضای مجازی بودیم وارد کرد که برای مدتی از این آلودگی‌ها فاصله بگیریم.

او باید در این زمان می‌رفت تا نغمه شوم فریب‌خوردگانی که گمان می‌کردند جمهوری اسلامی به آخر خط رسیده و با صدای خود فضای جامعه را مسموم کرده بودند به‌کلی از ذهن‌ها پاک شود و آلودگی ناشی از این نغمه‌های شوم از فضای ایران‌زمین پاک گردد. او باید اکنون می‌رفت تا سروصدای زاغانی که به دنبال ایجاد دشمنی بین دو ملت ایران و عراق بودند فرو‌نشسته و اتحاد و صمیمیت دو ملت بار دیگر رخ نماید خون سلیمانی مانند بارانی بود که کژی‌ها را شست و از بین برد و تعبیر قرآنی ” فَإَّما الّزَبَدُ فَیَذْهَبُ جُفاءً” را بار دیگر جلوه‌ای عینی بخشید.

و چنین شخصی با رفتن خود فضایی از همدلی و اتحاد و صمیمیت در بین ملت ایران ایجاد کرد که در دهه‌های اخیر مانند آن را نمی‌توان یافت. این حوادث یاد‌آور شهادت شهید بهشتی است که او نیز با شهادت خود اتحادی مثال‌زدنی در بین ملت ایران ایجاد کرد و همه یاوه‌سرائی‌های منافقین و سایر گروه‌های دورمانده از خط امام را به حاشیه برد.

اگر در صدر انقلاب اسلامی عزیزی چون بهشتی با خون خود چنین اثری در جامعه ما نهاد اکنون پس از گذشت چند دهه و در فضایی که همگان از تکرار آن روحیه و آن فضای معنوی ناامید شده بودند بار دیگر خداوند لطف خود را شامل ما ساخت و قطعه‌ای از بهشت معنوی خود را به ما نمایاند.

سلیمانی همه‌چیز را برای خود نمی‌خواست و حتی بهشت را هم برای همگان می‌خواهد ازاین‌رو است که زمانی که به بهشت می‌رود نسیمی از بهشت را هم به مردم ایران هدیه می‌کند.

به‌جاست او را الگوی خودسازیم و مسئولان کشور نیز درراه او گام نهند دوستی با همه مردم تواضع دوری از آلودگی‌ها مالی بخشی از صفات او است که لازم است الگوی سایر مسئولان قرار گیرد همچنین عمل به وصیت امام خمینی مبنی بر عدم دخالت در رقابت‌های سیاسی یکی دیگر از خصال او بود که باید موردتوجه نظامیان قرار گیرد.

مرگ پایان زندگی هر انسان است و قاسم سلیمانی دیر یا زود از این دنیا می‌رفت اما بهترین و سر افرازانه ترین پایان برای او همین بود که مرگ او نیز مانند زندگی‌اش برکات فراوان داشته و بدین‌سان او به یکی از اسطوره‌های ملت ایران تبدیل گردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا