سرخط خبرهای سازمان

استقبال سازمان عدالت و آزادی از رای دادگاه لاهه / مجلس FATF را به تصویب برساند

 

به گزارش روابط عمومی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، دفتر سیاسی این تشکل اصلاح‌طلب با بررسی رخدادهای هفته جاری، مواضع خود را به شرح زیر اعلام کرد:

دفتر سیاسی سازمان ضمن استقبال از رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه مبنی بر غیرقانونی بودن وضع تحریم‌های آمریکا بر ضد مردم ایران، این رای را نشانه تایید حقانیت ایران در مجامع جهانی توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد دولت امریکا با گردن نهادن به این رای، به برجام بازگردد و تحریم‌ها علیه ملت ایران را به سرعت لغو کند.

دفتر سیاسی همچنین این رای را یک موفقیت بزرگ برای دیپلماسی کشور اعلام و از تیم حقوقی وزارت خارجه و امور حقوقی بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری برای رقم زدن این پیروزی قدردانی و اعلام کرد: چنین موفقیت‌هایی نشانه ضرورت حضور فعالانه و تعاملی کشورمان ایران در مجامع بین‌المللی است و این حضور و تعامل جهانی ثمربخش باید ادامه یافته و تقویت شود.

 

اعتراض به برخوردهای امنیتی با اعضای شوراهای شهرها

سازمان عدالت و آزادی ضمن انتقاد از برخوردهای قهرآمیز با اعضای شوراهای شهر همانند بازداشت مهدی حاجتی با ایراد اتهامات غیرحقوقی اعلام کرد: این رفتار محروم کردن مردم از خدمت‌گزاری منتخبانشان بوده و به نظر می‌رسد افراطیون که از رای مردم در انتخابات شورای شهر گذشته خوشنود نیستند، می‌خواهند با تضعیف این نهاد موثر، انتقام خود را از مردم و منتخبان آنان بگیرند.

سازمان با ابراز تاسف از اینکه برخی از مفسدان اقتصادی و اختلاسگران وابسته به اقتدارگرایان به راحتی از جلو چشم نهادهای امنیتی به خارج از کشور می‌گریزند و با وجود ادعاها هیچ برخورد جدی با آنها نمی‌شود، برخوردهایی که به بهانه‌های واهی با منتخبان ملت و فسادستیزان واقعی صورت می‌گیرد را موجب دلسردی و ناامیدی مردم از اصلاح شرایط کشور توصیف کرد و خواستار توقف این برخوردها شد.

دفتر سیاسی سازمان همچنین حق برخورداری از دادرسی عادلانه را یکی از اساسی‌ترین بندهای حقوق بشر دانست که حکومت موظف است برای هر انسانی صرف نظر از دین، مذهب، نژاد، جنسیت و هرگونه تمایزی، فراهم کند.

 

واکنش به توهین کریمی قدوسی نسبت به خاتمی

سازمان همچنین با اشاره به توئیت وقیحانه و اهانت‌آمیز کریمی قدوسی علیه رئیس دولت اصلاحات اعلام کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد که برخی از دلواپسان و وابستگان به نهادهای خاص مصونیت آهنین دارند و با شکستن همه مرزهای اخلاق و تقوا، به سرمایه‌های ارزشمند نمادین کشور و چهره‌های ملی و آزادیخواه همه گونه تهمت و افترایی بزنند و از هرگونه تعقیب و مجازاتی معاف هستند.

این حزب اصلاح‌طلب در همین زمینه از دستگاه قضایی خواست به شکایت‌های آقای سید محمد خاتمی از محمدرضا نقدی، حسین شریعتمداری و جواد کریمی قدوسی به دقت و وفق ضوابط و قوانین رسیدگی کرده و اجازه ندهد آبروی بزرگان ملک و ملت بیش از این بازیچه مطامع جناحی چنین افرادی گردد.

 

میثمی به اعتصاب غذا پایان دهد

دفتر سیاسی سازمان با ابراز نگرانی از به خطر افتادن جان فرهاد میثمی که مدتی طولانی در زندان اعتصاب غذا کرده است، از مسئولان قضایی تقاضا کرد که ضمن رسیدگی به اعتراض این فعال مدنی، زمینه برخورداری کامل او از حقوق یک زندانی را فراهم آورد و از وی نیز تقاضا کرد که برای حفظ جان و سلامتی خود، به اعتصاب غذا پایان دهد.

 

آزادی تشکیل سندیکاهای صنفی

دفتر سیاسی با اشاره به اعتراض و اعتصاب کامیون‌داران بر ضرورت پذیرش آزادی تشکیل سندیکا برای صاحبان مشاغل مختلف از جمله کامیون‌داران تاکید و اعلام کرد: طبق تعهدات بین‌المللی از جمله مقاوله‌نامه شماره ٨٧ سازمان بین‌المللی کار و نیز بر اساس میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت‌های عضو و از جمله ایران، متعهد به پذیرش و تامین این حق هستند.

 

مجلس FATF را به تصویب رساند

سازمان همچنین از نمایندگان مجلس خواست بدون تعلل باقیمانده لوایح مبارزه با پولشویی FATF را در مجلس به تصویب رسانده و تحت تاثیر جوسازی‌های تندروها قرار نگیرند و اجازه ندهند که در اثر عدم تصویب این لوایح، زندگی و معیشت مردم ایران بیش از این در فشار قرار گیرد.

سازمان همچنین وجود معیارهای دوگانه نسبت به حقوق و آزادی‌های اساسی را غیرقابل قبول اعلام کرد و با اشاره به تجمع مخالفان FATF در برابر مجلس، ضمن به رسمیت شناختن حق اعتراض آنان، اعلام کرد لازم است حق اعتراض همه ملت نسبت به تمامی زمامداران، قوانین، سیاست های حاکم در کشور طبق قانون اساسی بدون تبعیض اعمال گردد و هیچکس برای استفاده از این حق مورد تعرض نهادهای امنیتی و قضایی قرار نگیرد.

 

واکنش به سخنان ولایتی

دفتر سیاسی با اشاره به سخنان سخیف علی اکبر ولایتی درباره مقایسه مردم یمن و ایران اعلام کرد: بهتر است کاخ نشینانی که نفسشان از جای گرم بلند می‌شود و در حالی که بسیاری از جوانان از بیکاری در رنج هستند، سمت‌های پرشماری را به اشغال خود در آورده‌اند، از چنین سخنانی خودداری کرده و بیش از این نمک به زخم مردم نپاشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا