سرخط خبرهای سازمان

دلیر است چنان که خوزستان؛ نوشته ای از الهام فخاری

الهام فخاری، عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی و عضو شورای اسلامی شهر تهران

 

چنان شبیه خود که ناخودآگاه در آغوش بافت جاری داستان و روایتش رها می‌شوی. آن سویه‌ها و کورسوهای ایرانی و آدمیزاده خاورمیانه‌ای را با یک چرخش پلک به جهان ناآشنای فراگیر پیوند می‌زند. این فرزند مهر‌آفتاب پرشور آبادان است که در دشوارترین سال‌ها، درود به پرچم و سرود ملی ایران را بر پرده جادویی نونوار می‌کند.

دریغ آنکه سزا و بهای این پویایی و جان ایرانی گرفتاری و تنگی و تاری بوده است. دلیر است چنان که خوزستان یا لرستان یا آذربایجان، پرمهر است چنان که بوشهر و هرمزگان و کرانه‌های جنوب تا شمال، جویا و جهانتاب است چنان که تهران و از این سو تا آن سوی ایران و ایران است چنان که تابان و مهربان و تنها و جاودان.

رنگ‌آهنگ هر ساخته‌اش تپش قلب هر ایرانی را تندتر می‌کند و بر بال بادهای سرزمینی، بر دشت و دامنه ها؛ سبکبار با خود می‌برد. نه در اندوه و نه در شادمانی رهایت نمی‌کند، در همان کشاکش و‌ رودررویی‌های ایرانی دم می‌دهد و بازدم می‌ستاند. این آفرینشگری مردی با نگاه ژرف و لبخندی بی‌مانند بر لب است. ناخدای ایرانی که در این همه بی‌مهری و خویشتن‌زدایی، جان شیفته‌اش برای ایران پنجره‌های روشنایی می‌سازد و بادبان برمی‌کشد در سپهره‌ای فراتر از مرزهای ایران. او ناصر تقوایی است.

واگویه‌های میانه‌زیستی شهروند ایرانی در لبه دیروز و فردا، شانه‌هایی زیر سنگینی سنت در‌گذار بر دریای پر خون و آتش کرانه‌های خاوری جهان را پیش چشم آورده است. گام‌هایی گاه کند و گاه پرشتاب جامعه ایرانی، در جاده پسانوگرایی که با هل‌دادن‌ها و تنه‌زدن‌ها و در گل‌ماندن‌ها پس و پیش شده‌اند را حتی تا کاغذ بی‌خط هم کشانده است.

آهای ناخدا خورشید، پرچم ایرانم را برفراز جهان پرتعارض ایرانی برافراشته‌ای! و هزاران صدای ایرانی را اشک در دیده برای خواندن «ایران مرز پرگهر» همنوا کرده‌ای. آهای مرد، آفریننده‌ای، پرنده‌ای بر فراز مدرک‌ها و نشان‌ها و نقاب‌ها، بادا که جامعه جوان ایرانی تو را شناخته باشد و بر هر لحظه تلخ یا شیرین «دایی جان ناپلئون»ی زندگی اکنونش تلنگری به خود زند. زادروزت خجسته، ناصر تقوایی. ایرانی‌ترین راوی زیستن یک کارگردان ایرانی.

منبع

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا