سرخط خبرهای سازمان

دولت به شدت آسیب پذیر شده است؛ پیام نیک نشان


Δ پیام نیک نشان ؛ رییس کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ،تحولات اخیر در حوزه اقتصادی را باعث آسیب پذیری جدی دولت و از بین رفتن سرمایه های اجتماعی آن دانست و بیان کرد دولتی که با پشتوانه قوی مردمی ، مجدداَ انتخاب شد و دولت دوازدهم را تشکیل داد در طی مدت یکسال اخیر ، با خواسته های مردم فاصله گرفته است و آن گونه که باید نتوانسته به مطالبات حداقلی مردم پاسخ دهد.

Δ نیک نشان اضافه کرد افزایش افسار گسیخته نرخ ارز طی یکسال اخیر و بالاخص در سه ماهه اول سال جاری در کنار افزایش بی رویه قیمت طلا ، سکه و خودرو نشان دهنده انفعال دولت در مقابل تحولات و فشارهای داخلی و بین المللی است و علی رغم اینکه هنوز تحریم های آمریکا به طور کامل جاری نشده ، کشور با مشکلات عدیده روبرو شده و علی رغم صحبت های دولتمردان در خصوص آمادگی در مقابل تحریم ها ، به نظر می رسد دولت برای اداره امور روزمره اقتصادی هم برنامه ای ندارد.

Δ رییس کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی عنوان نمود در حالی که دولت یازدهم تلاش کرد با مهار تورم و تک رقمی کردن آن ، آرامش را در بازار برقرار نماید و از ظرفیت های ایجاد شده پس از گشایش ناشی از برجام استفاده نماید، اما در دولت دوازدهم بدون برنامه مشخصی باعث شد که ضمن تداوم شرایط رکود ، افسار تورم نیز رها شود و اعتمادی که در دوره قبل ایجاد شده بود تقلیل یابد. وی اضافه کرد پاسخ دولتمردان در خصوص جو روانی ایجاد شده و حباب بودن قیمت ها قانع کننده نیست و نمی توان با این حرف ها ، بار ناکارآمدی را صرفاَ بر دوش مسائل روانی گذاشت.

Δ نیک نشان بیان نمود که سیاست هایی همچون تثبیت نرخ ارز و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار و پیش فروش سکه در بازار آتی نتوانست کوچک ترین تاثیری بر نوسانات قیمت در بازار بگذارد و این اقدامات در دولت دهم هم انجام شد که توسط همین اقتصاددانان مستقر در دولت مورد انتقاد قرار گرفت و به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران بیشتر اقدام واکنشی در مقابل اتفاقات بود و پیامدهای منفی بیشتری را به بار آورد؛ به گونه ای که قیمت سکه در بازار آتی از بازار موجود پیشی گرفت و باعث توقف پیش فروش شد. نکته قابل توجه اینکه حجم عمده سکه های پیش فروش شده توسط عده معدودی خریداری شد و به جای توزیع متوازن سکه ، پشتوانه پول ملی در اختیار برخی افراد خاص قرار گرفت که صدای دولتمردان را نیز درآورد.

Δ عضو دفتر سیاسی سازمان عدالت و آزادی ، ادعای وجود دست های خارج از دولت برای به چالش کشاندن دولت و القای ناکارآمدی آن را رد نکرد ولی به این امر اشاره نمود که سکوت دولتمردان و انفعال آنها بدون برخورد قاطع و سخن نگفتن با مردم که ناشی از ضعف تیم رسانه ای دولت و همچنین آشفتگی در تیم اقتصادی دولت می باشد از دید افکار عمومی توجیه پذیر نیست و این احتمال را تقویت می کند که افرادی در دولت نیز با عوامل بیرون از دولت همراهی و همکاری دارند و فرضیه ناکارآمدی را تقویت می کنند.

Δ نیک نشان از رییس جمهور محترم درخواست کرد ضمن صحبت مستقیم با مردم ، نسبت به عزل مدیران ناتوان و فاقد انگیزه در دولت اقدام نماید تا بیش از این باعث ضربه به دولت و حامیان آن نشود؛ زیرا به این راحتی نمی توان مردمی که به هزاران امید به این دولت رای دادند را مجدد قانع نمود که در دوره آینده به نامزدهای همسو با دولت و اصلاحات رای دهند و از آنها حمایت کنند. رییس جمهور به عنوان مسئول دولت وظیفه دارد ضمن شفاف سازی ، با قدرت به مطالبات پاسخ دهد و از افراد با انگیزه استفاده نماید.

Δ رییس کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ، انفعال دولت را در شرایط پیش رو با وجود تحریم های آمریکا و چالش های جدید بسیار خطرناک دانست و درخواست نمود دولت ضمن تعامل مستمر با جامعه جهانی و جلوگیری از اجماع بین المللی علیه کشور ، با اصلاح قوانین و مقررات و برخورد قاطع با عوامل اخلال گر اقتصادی ، نسبت به کارآمد نمودن دولت و فراخوان اقتصاددان برای گفتگو و ارائه راهکار ، از ظرفیت های سرمایه های اجتماعی خود برای یاری رساندن به دولت استفاده نماید. همچنین به سرعت نسبت به تعویض مدیران غیر همسو با خواست مردم در سطح ملی ، استانی و محلی اقدام نماید زیرا برخی از همین مدیران ، تریبون مخالفان دولت شده اند و یاس و ناامیدی را به مردم القا می کنند.

Δ نیک نشان راهکار خروج از بحران ها را عزم ملی برای عزت ایران و حفظ منافع ملی دانست که این امر با اجماع درون حاکمیت ، نخبگان و عموم مردم محقق می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا