سرخط خبرهای سازمان

هشدار مقدری در صحن علنی شورای شهر اصفهان نسبت به واگذاری معدن منطقه حفاظت شده موته به حوزه علمیه اصفهان

🛑 این تصمیمِ شما به پای سایر ناکارآمدی‌ها گذاشته می‌شود و شکاف و بی‌اعتمادی حاکمیت و ملت را به همراه خواهد آورد

🔻🔻🔻

❌ مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مناطق امن، آخرین بازماندگان جانوری و گیاهی کشور محسوب می‌شوند. بنا به اظهار کارشناسان طی چهار دهه گذشته بیش از نود درصد جمعیت حیات وحش کشور نابود شده است.

❌ توسعه شهرها و صنایع، دست‌اندازی به این مناطق از طریق جاده‌سازی، ایجاد صنایع و معادن، مناطق نظامی، وجود بیش از یک میلیون اسلحه شکاری، خشکسالی که باعث نابودی منابع آب و غذا شده، کمبود محیط‌بان و امکانات لازم توسط سازمان حفاظت محیط زیست، فقر فرهنگی و مالی که سبب شکار غیرمجاز شده و بسیاری دیگر از عواملی از این دست، همگی سبب نابودی ذخیره‌های گیاهی و جانوری در سال‌های اخیر شده است.

❌ پناهگاه حیات وحش موته یکی از مناطق بی‌نظیر و بهترین زیستگاه آهو در استان اصفهان می‌باشد؛ هر چند شوربختانه در سال‌های اخیر مورد دست اندازی قرار گرفته است. گفتنی است، طبق قانون سازمان حفاظت محیط زیست هرگونه تصرف و تجاوز به این مناطق، ولو کَندن یک بوته خار نیز مجازات خواهد داشت.

❌ صدور مجوز اکتشاف ٣۶ هکتاری معدن تراورتن در منطقه حفاظت شده موته به حوزه علمیه اصفهان تعجب کارشناسان، کنشگران و شهروندانِ دلسوز و علاقمند به محیط زیست را به دنبال داشت. سوای از این دل نگرانی‌ها که در این کشور تبدیل به رویه معمول شده، آثار غیرقابل جبران زیر را در پی خواهد داشت:

🔴 نخست) ایجاد ناامنی در منطقه: در اختیار قرار گرفتن این ٣۶ هکتار به معدن‌کاران که تنها برای اکتشاف است و عملاً با محوطه‌سازی و جاده‌سازی و تاسیسات جانبی شاید تا چندین برابر این عدد برسد، و انفجارات ناشی از آن باعث ترس حیات وحش شده و فرار چند کیلومتری جانوران از منطقه می‌شود.

🔴 دوم) ایجاد جاده برای معدن، ورود افراد غریبه، کارگران فصلی و معدن‌کاران سبب تسلط شکارچیان به منطقه و افزایش شکار خواهد شد. تجربه‌های تیره و سیاه گذشته نشان داده بسیاری از عوامل اجرایی چنین پروژه‌هایی رفته رفته به شکارچی یا راهنمای شکارچی تبدیل می‌شوند.

🔴 سوم) این معدن در مسیر کوچ حیوانات است و سبب جزیره‌ای شدن و حبس حیوانات در بخشی از منطقه می‌‌شود. این مساله در شرایط بروز بیماری‌های اپیدمی بسیار خطرناک خواهد بود.

🔴 و اما مهمترین نگرانی بنده و کارشناسانِ محیط زیست و شهروندان که به این مساله ورود کرده‌ایم و شاید به زودی برخی مسوولانِ همیشه دلواپس دوباره به ما خرده بگیرند که میمه و موته چه ربطی به شما و شهر اصفهان دارد این است که گرد و غبار حاصل از اکتشاف معدن و باز شدن پوشش گیاهی و خاکیِ ناشی از آن نه تنها سبب آسیب به گیاهان منطقه که جزو ذخیره‌های گیاهی کشور هستند می‌شود، بلکه در این وانفسای هجوم و فراگیر شدن ریزگردها در منطقه مرکزی و کویری کشور و تنگ شدن نفس ملت زیر بار این بی‌تدبیری‌ها و آلودگی‌ها، بهره‌برداری از این معدن بر حجم این توده‌هایِ آلاینده خواهد افزود و بی‌شک مخالفت چند دهه اخیر سازمان حفاظت از محیط زیست با این پروژه، ریشه در این آینده‌پژوهی و مخاطرات ناشی از آن دارد.

🔴 همچنین، تجاوز به این منطقه به این شکل می‌تواند مجوزی برای دیگر نهادهای عمومی و خصوصی قدرتمند برای تجاوز به آخرین زیستگاه‌ها و ذخیره‌های گیاهی و جانوری کشور گردد و اگر جلوی آن گرفته نشود هر روز شاهد این تنش‌ها و مخاطرات خواهیم بود.

🔴 اینجانب به عنوان نماینده مردم اصفهان در شورای شهر که برای دفاع از منافع ملت سوگند یاد کرده‌ایم، ضمن هشدار نسبت به نتایج این تصمیم اشتباه و زیان‌بار، از آقای استاندار و سایر مسوولان مرتبط با این پروژه درخواست تجدیدنظر دارم و با یادآوری فرمایشات رهبری معظم مبنی بر اینکه “برای حل مسائلی چون آلودگی هوا در کلان‌شهرها و پدیده گرد و غبار و فرسایش خاک بیشتر از تبلیغات، باید کار و تلاش جدی و پیگیری مستمر انجام دهند” و در همان نشست درباره کوه‌خواری و زمین‌خواری و نابودی جنگل‌ها اشاره دارند که “دستگاه‌های مسوول باید قاطعانه به هر بهانه‌ای اعم از هتل‌سازی، جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند”.

🔴 خاطر نشان می‌سازم چنانچه بر این مصوبه خود اصرار دارید دیری نخواهید گذشت آثار مخرب محیط زیستی آن نه تنها دامن شما را می‌گیرد و نفس زیست‌بوم ایران را خواهد گرفت، بلکه شهروندان آگاه اصفهان که چشم به راه حل بحران‌های محیط زیستی توسط دولت و نهادهای حاکمیتی هستند، این تصمیمِ شما را نیز به پای سایر ناکارآمدی‌ها گذاشته و شکاف و بی‌اعتمادی حاکمیت و ملت را به همراه خواهد آورد.

⚠ از ما گفتن بود و از شما اقدام و عمل…

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا