سرخط خبرهای سازمان

پیام تسلیت سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در پی درگذشت استاد دکتر سید محمد قانعی راد

مرگ در آب و هوای خوش اندیشه نشیمن دارد
مرگ گاهی ریحان می چیند …

◾خبر کوتاه بود و بهت آور ، محمد امین قانعی راد استاد برجسته جامعه شناسی و رئیس سابق انجمن جامعه شناسی ایران با کوله باری از دغدغه های اجتماعی اش دارفانی را وداع گفت .

◾ دغدغه هایی که لحظه ای او را رها نکرد و تا آخرین روز زندگی پربارش و در قالب نشست ” مسائل توسعه علوم انسانی در ایران ” آنها را برای جامعه ایرانی فریاد کرد و اندیشه ها و تحلیل های راهبردی اش را با نخبگان و اندیشه ورزان به اشتراک گذاشت .

◾استاد قانعی راد جامعه شناس حوزه عمومی بود ، حوزه ای که امکانی حیاتی در زندگی جمعی انسانهاست و با تحقق آن، افراد جامعه می‌توانند از طریق یکدیگر به سخن آیند و با مفاهمه به امر عمومی توجه کنند و آن را مورد بحث و گفتگو قرار دهند.

◾حوزه ای که افراد جامعه در وضعیتی آزاد، دور از تحمیل‌ها و اجبارها، امر عمومی را مورد بحث و نظریات یکدیگر را مورد ارزیابی قرار دهند و بدین وسیله امکان رسیدن به یک توافق جمعی واقعی را به حداکثر ‌رسانند.

◾این گفتگو و مفاهمه و توافق از آنجا که مبتنی بر نیروهای هدایت کننده‌ای چون قدرت و پول و تبلیغات نیستند، «سیاستی دیگر» و متفاوت با برداشتهای معمول را می‌آفریند و این درست همان انگاره ای است که دکتر قانعی راد مراد می کرد .

◾دکتر قانعی راد دغدغه جامعه در حال گذار ایران را داشت و خوب می دانست که در جامعه در حال گذار باید عرصه عمومی را با گفتگو ساخت و پرداخت و زمینه تفاهم عمومی را هرچه بیشتر فراهم آورد .

در همین راستا او لحظه ای از گفتگو در مورد امر عمومی و اندیشه ورزی در این زمینه پا پس نکشید و امر عمومی را از کنشگری سلبریتی ها تا دیپلماسی فوتبال ، از فیلترینگ تلگرام تا فرار مغزها و …کاوید و تحلیل کرد و به گفت و گو گذاشت .

▪روشنفکری برای او هیچگاه به معنای عبور از مردم نبود بلکه روشنفکری او در بستر روح حیات جمعی معنا می یافت ، روشنفکری که بدنبال رنج کمتر مردم بود و واقع گرایی را هیچگاه فدای انتزاعات اندیشگی نکرد .

▪از همین منظر فقدان او برای حوزه عمومی ، فقدانی دردناک و خسارت بار است ، باشد که یادش جاودان و راهش پر رهرو باد.

◾سازمان عدالت و آزادی همپای همه کنشگران حوزه عمومی این ضایعه اسفبار و این فقدان خسارت بار را به جامعه ایرانی ، اندیشمندان و خردورزان حوزه اجتماعی و همه دغدغه مندان حوزه عمومی تسلیت عرض میکند و از درگاه باری تعالی برای آن مرحوم علو درجات و برای خانواده اش صبر آرزومند است .

بیست و سوم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا