سرخط خبرهای سازمان

هشدار سازمان عدالت و آزادی نسبت به از بین رفتن اعتماد میان حاکمیت و کنشگران محیط‌زیست در بیانیه به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست

 

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای ضمن بیان دغدغه‌های محیط زیستی و ضرورت اقدام فوری برای حل این مشکلات، نسبت به ایجاد بی اعتمادی میان کنشگران محیط زیستی و حاکمیت هشدار داد. متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

 

محیط زیست بستری برای زیست انسان و موجودات زنده­ در این کره خاکی است و حفظ و نگهداری آن به منظور تداوم حیات، امری است که فراتر از شعارهای مکرر و زندگی روزمره اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، اهمیتی دوچندان می­یابد و وظیفه‌ای خطیر بر دوش دغدغه مندان این عرصه می‌گذارد.

با گسترش توانایی­های انسانی برای پیشرفت و توسعه در طی دو سده گذشته به نظر می­رسد مدت زمان مدیدی مسائل محیط زیستی نادیده انگاشته شده و تنها در چند دهه اخیر است که پس از مشاهده تخریب­های بوم زیست و اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر زندگی بشر اهمیتی دوباره یافت. این مهم، با همکاری­های گسترده بین­المللی، ملی و محلی در سطح حکومت­ها و ملت­ها ظهور نموده و در همین راستا جامعه جهانی توافق­ها و کنوانسیون­هایی نظیر توافقنامه اقلیمی پاریس ۲۰۱۵ یا پیمان کیوتو را در دستور کار خود قرار داده است. شگفت آنکه پیچیدگی­ها و چالش­های پیش روی محیط زیست چنان گسترده و وسیع است که حتی این توافق­ها نیز در حل معضلات پیش رو و قانع کردن بعضی از حکومت­ها در اصلاح مسیرهای نادرست خویش کافی به نظر نمی­رسند.

بدیهی است در چنین شرایطی مردم و به خصوص کنشگران مدنی و پژوهشگران و استادان حوزه محیط زیست در عرصه جهانی در طی این سال­ها گام­هایی اساسی در جهت آگاهی­رسانی به دولت­ها و ملت­ها و عواقب ناشی از نادیده انگاشتن تخریب زیستگاه داشته‌اند و اگر دغدغه­های ذهنی و عملی این قشر نبود، نابودکردن طبیعت با شدت بیشتری صورت می­گرفت.

ایران به عنوان بخشی از جامعه جهانی، از این تغییرات و چالش‌های محیط زیستی مصون نبوده و شوربختانه یکی از کشورها در سطح جهانی است که از این آسیب‌ها رنجی دوچندان می‌برد. اگرچه راه حلی یک روزه و ساده برای این مهم متصور نخواهد بود، اما به نظر می­رسد نیازی فوری به نقشه راهی برای برون رفت از این چالش­‌ها که دیگر چالش نبوده و تبدیل به بحران­های بزرگ و بسی خطرناک شده­اند، احساس می­شود. ابر بحران‌هایی نظیر خشکسالی و مسئله کمبود آب، بهره‌کشی از جنگل­ها و عرصه‌های منابع طبیعی، ریزگردها، انقراض گونه­ها و … که نیاز به همکاری تمام عناصر مشارکت کننده در اجتماع را می‌طلبد. جامعه مدنی ایران در کنار ارکان حکومت می­توانند دست در دست هم با حس مسئولیت­پذیری که بیش از هر زمان دیگری برای حفظ کشور نیاز است با برنامه­ای بلندمدت بر این مشکلات چیره شوند.

علاوه بر بحران‌های اخیر، چند ماهی است که شماری از کنشگران مدنی در حوزه محیط زیست در مظان اتهاماتی نظیر جاسوسی، تخریب محیط زیست و عناوین دیگر قرار گرفته‌اند. بدیهی است، تداوم بازداشت این فعالان بدون محاکمه در دادگاه‌های صالحه و ایجاد فضای امنیتی و واهمه و ترس، اعتماد بین حکومت و مردم را خدشه دار کرده و دلسوزان وطن را محافظه‌کار و مردد می‌کند.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی از قوه قضاییه می‌خواهد با توجه به گذشت چندماه از بازداشت، و نیز اعلام نظر وزارت اطلاعات، هر چه سریعتر اقدامات لازم را به منظور برگزاری دادگاهی عادلانه و شفاف فراهم آورد.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی ضمن بزرگداشت روز جهانی و هفته محیط زیست از همگان می­خواهد تا درکنار هم براساس نقشه راه، بدون فرار از مسئولیت­پذیری، وظایف خویش را در قبال زیست بومی به نام ایران انجام دهیم و از طرح اتهامات بی‌پایه و غیر مستند بپرهیزیم. تلاشی همگانی بدون ایجاد مشارکتِ تمام عناصر فعال اجتماعی میسر نخواهد بود و زیر ساخت این همکاری بیش از هرچیز، حس اعتماد است. گسل­های محیط زیستیِ پیش رو در کشور بسیار خطرناک هستند و اقدام فوری در حل خردمندانه آن­ها وظیفه­ای همگانی است. امید است با ایجاد فضایی آزاد و اعتمادساز، اقدامات لازم را برای حفظ محیط زیست سازماندهی کنیم و از ایجاد بحران­هایی جدید بپرهیزیم.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

۱۸خرداد ۱۳۹۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا