سرخط خبرهای سازمان

بوی باران +/ فعالیت های شخصی برای کمک به کاهش تغییرات اقلیمی

۹ گامی که می توانید در کمک به کاهش تغییرات وضعیت آب و هوایی بردارید

ترجمه: نیما عرفانی، رییس کمیته اطلاع رسانی

اکثر آمریکایی ها بر این باورند که تغییرات اقلیمی در حال رخ دادن است و باید هر چه زودتر گامی در این خصوص برداشته شود، ولی چشم انتظار اقدام از سوی دیگران هستند – معمولا از دولت انتظار دارند. در پی انتخابات ۲۰۱۶ آنچه همیشه واضح بود بیان شد:  دولت مشکل تغییرات اقلیمی را رفع نمی کند.

هرچند این نوعی رها کردن ما به حال خود است اما خوشبختانه کارهای زیادی را ما خود می توانیم بدون حضور و نقش دولت در مورد تغییرات اقلیمی انجام دهیم. در همین راستابه  ۹ مورد اشاره می کنیم. اینها شاید موارد کوچکی به نظر برسند ولی اقدامات بسیار قدرتمند و اثربخشی هستند.

گاهی اوقات ممکن است خودمان را در بخش حمل و نقل، انرژی و صنعت ناتوان تصور کنیم و از  یک منبع دیگر انتظار حل مشکلات را داشته باشیم. اما آیا همین احساس ناتوانی باعث نادیده گرفتن و غفلت از برخی فعالیت های شخصی برای کمک به تغییرات اقلیمی نمی شود؟

کمپانی هایی که با اقتصاد خود باعث آلوده کردن محیط زیست شده و تظاهرات ما را نادیده گرفته، نامه های ما را نخوانده و به پیامهای گروه ها یا سمن های زیست محیطی گوش فرا نمی دهند. با این ۹ گام می توانیم پولهایی را که سهوا در اختیار آنها قرار می دهیم تا حدودی بازگردانیم.

در زیر لیست ساده و اثربخشی ارائه شده است:

۱. گیاهخوار شوید:

سهم انتشار گازهای گلخانه ای در بخش کشاورزی حیوانات معمولا ۱۴.۵ درصد تا ۱۸ درصد است، اما موسسه Worldwatch در این محاسبات تعداد زیادی ضعف محاسباتی را یافت و با تصحیح آنها به عدد ۵۱ درصد رسید. همانطور که دقت می کنید، این آمار نشان دهنده بیش از نیمی از آلودگی است و این واقعیت تلخ را نمایان می سازد که پس از پاکسازی حمل و نقل، انرژی، صنعت و تجارت در جهان، تنها نیمی از مشکل تغییرات اقلیمی را رفع کرده ایم. نیم دیگر مساله گوشت و لبنیات است. به راحتی از خوردن آنها بگذرید. حتی می توانید تنها یک روز در هفته خوردن گوشت و لبنیات را رها کنید. باور داشته باشید این مهم ترین و موثرترین گام شما خواهد بود.

  1. از محصولات ارگانیک بهره ببرید:

با مصرف فرآورده های ارگانیک، از ورود آفت کش های غیر آلی به بدن خود جلوگیری کنید. همچنین محصولات ارگانیک بدون کودهای مصنوعی به عمل می آیند، کودهایی که به عنوان ضایعات تولید و پالایش نفت تولید می شوند. با خرید یک عدد سیب معمولی و غیر ارگانیک در واقع به تجارت شرکت های نفتی کمک می کنید.

  1. تا جای ممکن تولیدات بومی خریداری کنید:

منظور محصولاتی محلی است که با مواد محلی تهیه شده، همچنین غذا و مواد خوراکی که از باغبانی خانگی به دست می آید. در واقع با کاهش حمل و نقل کالا، به تغییرات آب و هوا کمک کرده ایم.

  1. در آب و هوای مناسب زندگی کنید:

بزرگترین تقاضاها در مناطق مسکونی که منجر به آلودگی های جانبی سیستم انرژی می شود، مساله گرمایش و سرمایش است. ما هر روزه از منزل های تهویه مطبوع خود با ماشین های تهویه مطبوع به محل های کار تهویه مطبوع شده سفر می کنیم. البته ما نیازمند کنترل آب و هوا برای جلوگیری از سرما و گرمای شدید در زمستان و تابستان هستیم، ولی هر کجا باشیم آیا دمای جو زمین هم دقیقا باید ۲۱ درجه در تمام طول سال باشد؟ بیایید کنترل آب و هوا را تنها در نقاط بحرانی داشته باشیم و در سایر نقاط در همان شرایط آب و هوایی زندگی کنیم که تکامل پیدا کرده ایم.

  1. لباس های خود را آبگرفته و روی بند، خارج از ماشین لباس خشک کن خشک کنید:

با توقف استفاده از لباس خشک کن، نه تنها حس خوبی به خاطر کاهش مصرف سوخت های فسیلی خواهید داشت بلکه عمر لباس هایتان بیشتر نیز می شود، و این به معنی نیاز کمتر به خرید لباس های نو می باشد که خود نیز به معنی کاهش حمل و نقل های پوشاک نو از سمت آسیا با سوخت های فسیلی آلوده کننده است.

  1. مخالفت عملی خود را نشان دهید:

با هر بار استفاده از خودرو، عملا مهر تائیدی بر آن می زنید. با هر بار استفاده از دوچرخه، مهر تائیدی بر آن می زنید. از نظر اقتصادی در سوختی که برای خودرو خریداری می کنید آن تائید را زده اید. در دنیای امروز شرکت های حمل و نقل، نظارت بسیار دقیقی بر جاده ها و سفرهای ترانزیتی دارند. با وجود تعداد زیادی دوچرخه سوار، زیرساخت های دوچرخه سواری احتمال بیشتری برای دریافت بودجه و حمایت خواهند داشت و در صورت بالا بودن آمار سفرهای شهری پیاده، بخش های حمل و نقلی سعی در امن سازی و مساعد ساختن خیابان ها برای مردم پیاده خواهند داشت تا خودروها.

  1. اگر صاحب فرزند هستید، از آنها به عنوان ابزاری برای جنگ و مصاف کردن با محیط خود استفاده نکنید:

به عنوان مثال “من بچه دارم و باید گوشت بخرم” یا “من بچه دارم و باید از خودرو استفاده کنم”. شبیه این است که بگوییم “من بچه دارم و باید آینده اش را نابود کنم”. محققان تخمین می زنند که هر فرزند، مصرف کربن خانوار (کربن مهمترین عامل در گرمایش زمین است) را تا ۶ برابر بیشتر می کند. گیاهخواران کوچکی را پرورش دهید که می دانند چطور در آب و هوای منطقه بومی خود زندگی کرده و از حمل و نقل عمومی بهره ببرند. اینها مهارت های بقا در قرن ۲۱ هستند.

  1. کاهش و استفاده مجدد، پیش از بازیافت:

در حال حاضر بازیافت به عنوان یک فضیلت مطرح است، غافل از آنکه کربن فراوانی در این روند برای پردازش و حمل و نقل مواد مصرف می شود. البته همچنان در روند بازیافت انرژی کمتری نسبت به تولید محصولات نو مصرف می شود، اما کاهش و استفاده مجدد پاک تر و سالم تر است.

  1. در کاهش انتشار کربن کوشا باشید:

پس از انجام موارد بالا، ما همچنان مسئول انتشار اجتناب ناپذیر برخی آلاینده ها هستیم. جبران انتشار کربن در سال ۲۰۱۶ برای نگارنده مقاله تنها ۳۵ دلار هزینه داشته که شامل استفاده از برخی پروازهای هوایی بود. سازمان ملل متحد این گونه جبران ها را ساده، ارزان و قابل اعتماد طراحی کرده تا جایی که خود شما تصمیم می گیرید مبالغ اهدایی تان کجا خرج شود. آن مبلغ ۳۵ دلار صرف ساخت آبگرمکن های خورشیدی در هند در راستای ممنوعیت استفاده از آبگرمکن های سنتی شده است. در این سایت شما می توانید انتشار کربن خود و هزینه جبرانی آنرا محاسبه کنید.

 

منبع

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا