سرخط خبرهای سازمان

شکوری راد در کنگره سازمان عدالت و آزادی: دولت می‌تواند از انگیزه مشارکت احزاب برای تحقق حکمرانی‌خوب استفاده کند

 

علی شکوری راد که در سیزدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در اصفهان سخنرانی می کرد، با اشاره به نگاه غیردوستانه قانون به احزاب گفت: الزامات قانون احزاب، غیرعقلانی و غیر منطقی است و احزاب باید آزاد و مخیر باشند اما چون ما ملتزم به قانون هستیم، در برابر آن تمکین می کنیم.

شکوری راد با پرمخاطره و دشوار خواندن کار حزبی در کشور  افزود: امروز به دلیل جانیفتادن فرهنگ تحزب، اشخاص با افتخار، خود را غیرحزبی می دانند و آنچه را باعث سربلندی است، سرافکندگی می انگارند. از سوی دیگر، فعالان حزبی شرایط سخت تر و هزینه بیشتر  را متحمل می شوند زیرا تجربه کاملی از فعالیت حزبی شکل نگرفته است. این فعال سیاسی در همین رابطه گفت: با گسترش یک حزب وافزایش اعضای آن، تعریفی برای فعالیت اعضای تشکیلات به جز ارکان آن، تعریف نشده و از آنجا که تجربه بیشتر احزاب منحصر به فعالیت در میتینگ های انتخاباتی بوده، این نکته که چه رسالتی دارند و چگونه می توانند احساس مفید و موثربودن داشته باشند، مغفول مانده است. وی تاکید کرد: حزب فقط کنشگری سیاسی در لحظه و روز نیست بلکه باید فراتر  از آن باشد.

دکتر شکوری راد در نقد جایگاه قانونی احزاب گفت: قانون اساسی ما، فعالیت احزاب را به رسمیت شناخته اما جایگاهی برای آن در نظر نگرفته است، به این معنا که در سلسله مراتب حکومتی مانند تشکیل دولت یا مجلس شورای اسلامی، احزاب جایی ندارند و لذا اینگونه است که همه دولت ها اعلام می کنند حزبی نیستند و اعضای دولت باید عضویت خود در احزاب را پشت در دولت بگذارند تا وارد شوند. دبیرکل حزب اتحاد ملت در ادامه به تعریف نشدن هویت مستقل احزاب در قاموس سیاسی کشور پرداخت و افزود: امروزه حزب یا دنباله رو است و یا معارض شناخته می  شود در حالی که هویت یک حزب می تواند در چهارچوب منافع ملی تعریف شود اما منتقد نیز باشد.

وی با اشاره به اینکه در قانون نمی توان داشتن اعتقاد را شرط کرد چون آنچه محک می خورد عمل افراد است و نه اعتقاد آنان، افزود: در قانون احزاب، اساسا حزب تهدید تلقی شده و ساز و کارهای قانون برای کنترل آنها شکل گرفته است. او خطاب به حضار گفت: هزینه های سنگین برگزاری این رویداد و مانند آن  توسط خود اعضا پرداخت شده تا طی آن، اعضا بتوانند اوضاع مملکت و جامعه را رصد کنند اما اگر چنین کاری به دولت سپرده شود، چندین برابر هزینه دارد. شکوری راد ادامه داد: اگر حاکمیت، حضور احزاب را فرصت تلقی کند، دولت می تواند از انگیزه مشارکت آنها برای حکمرانی خوب استفاده کند اما متاسفانه نگاهی غلط وجود دارد که با حزب مانند یک شرکت برخورد می  شود و حتی نام کنگره را که یادآور فعالیت حزبی است، مجمع عمومی نهاده اند یا در قانون، دفتر سیاسی دیده نشده است.

وی در بخشی دیگر از سخنرانی خود با اشاره به هم افزایی اعضای احزاب و رشد تصاعدی آن که چندین برابر جمع جبری تعداد آنان است، گفت: قدرت جامعه در احزاب تجلی می یابد و حضور احزاب به این معنی است که جامعه می خواهد قدرت بگیرد و درمورد حاکمان در نقش مطالبه گر ظاهر شود.

او به حضور بیش از ۲۵۰ حزب در کشور اشاره کرد و گفت: این تکثر، معنادار نیست چون احزاب باید در روش یا مطالبات با یکدیگر متفاوت باشند، اما در عمل اینگونه نیست، در حالی که احزابی با رویکردها و روش های مشترک باید به هم بپیوندند، اما به دلیل فضا مجبور هستند تکثر تشکیلاتی را بپذیرند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به سیستم عضوگیری و نبود فراخوان عضویت گفت: احزاب باید بتوانند با فراتر رفتن از عضوگیری، خود را برای حضور اعضای جدید، نگه داشتن آنان و انتقال تجربیات آماده کنند و سیستم گزارش دهی و گزارشگیری خود را تقویت کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا