سرخط خبرهای سازمان

گزارش پندار ما| تاثیر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بر فضای اجتماعی، اقتصادی کشور؛ عادل دهدشتی

 

همزمان با رونق گرفتن بحث فیلترینگ تلگرام جلسه “پندار ما” در روز چهارشنبه  پنجم  اریبهشت ماه نود و هفت با حضور عادل دهدشتی پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات در سازمان عدالت و آزادی برگزار شد.

این پژوهشگر در این جلسه به تأثیرات و کارایی پیرامون پیام‌رسان‌ها در داخل و خارج از کشور پرداخت و تحلیل‌های خود را در این زمینه بیان داشت که در ادامه به آنها اشاره شده است:

◊ تقریبا نزدیک به یک دهه است که پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به طرز چشمگیری توسعه پیدا کردند و حتی به یک شاخص و متغیر جدی در حوزه دموکراسی تبدیل شده است.

◊امروزه اگر بخواهیم خیلی از کشورها را از نظر دموکراسی و شاخص آزادی بیان تحلیل کنیم مطمئنا یکی از اصلی‌ترین شاخص‌هایی که به عنوان زیرمجموعه این بخش در نظر گرفته می شود وجود، فعالیت و آزادی عمل شبکه های اجتماعی به ویژه پیام‌رسان‌ها است.

◊در بسیاری از کشورهای خارجی، پیام‌رسان‌ها نقشی بسیار محدود در حد پیام‌رسانی دارند. اما در ایران نقشی بسیار پررنگ‌تری دارد بطوریکه به سطح شعارهای انتخاباتی ریاست جمهوری می رسد.

◊در ایران با محدودیت‌هایی که برای مجموعه رسانه‌های اجتماعی اتفاق افتاد تلگرام تبدیل به بخش و سبک زندگی ایرانیان و رویای آزادی خواهان و فعالان سیاسی در مورد یک رسانه آزاد شده است.

◊با فیلترینگ مخالفم، اما با بی قاعده بودن بودن نیز مخالفم. چطور بعد از چند دوره مجلس، هنوز قانون مناسبی درخصوص پیام‌رسان‌های مجازی نداریم؟

◊نمی توان منکر مشکلات امنیتی تلگرام خصوصا در برخی برهه‌ها شد. محتوای بخش عمده تولیدات در فضایی که سرعت انتقال اطلاعات بیش از اندازه زیاد است و دروازه بانی خبر وجود ندارد، کم عمق می شوند ولی به دلیل ایجاد فضای هیجانی و سرعت انتشار بسیار اثرگذار هستند.

◊نبود قوانین و قاعده برای شبکه‌های مجازی بزرگترین ضربه به فضای مجازی است.

◊فیلترینگ راه‌حل نیست و جواب نمی دهد. شاید در گذشته با فیلتر شدن فلان شبکه‌ی مجازی، تا دوسال شبکه و پیام‌رسان جدیدی دراختیار نبود، اما امروز با وجود حدود ۴۵ پیام‌رسان مختلف، اطمینان داشته باشید که در شب فیلتر تلگرام، از ده ها نمونه پیام رسان خارجی رونمایی خواهد شد.

◊معمولا عمق تحلیل‌ها در تلویزیون سطحی است. بهترین عمق تحلیل در مجلات و روزنامه‌هاست هرچند که امروز در وضعیت بغرنجی به سر می برد.

◊حتی پیام رسان‌های داخلی را نمی توان صددرصد رصد کرد. چگونه می توان ۶۰۰ هزار کانال تلگرامی ایرانی را رصد و کنترل کرد؟ فکر می کنم حتی اگر پیام رسان سروش با اقبال مواجه شود، روزی برسد که مجبور شوند خود سروش را نیز فیلتر کنند.

◊معتقدم انتخابات ۹۶ از معدود فضاهایی بود که پیش از وقوع، خط قرمزها و چارچوب ها تاحدودی مشخص شده بود. مردم و رسانه های تلگرام یک بازدارندگی برای خودشان تعریف کرده بودند، محتوا کنترل شد و با فیلتر نشدن تلگرام اتفاقی نیفتاد.

 

 

 

 

 

 

 

در پایان جلسه عادل دهدشتی از تاثیر تلگرام در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی به موارد زیر اشاره کرد.

اجتماعی

از جنبه های مثبت تاثیرات اجتماعی شبکه های مجازی، تغییر سبک زندگی افراد، ایجاد کمپین های محیط زیستی و اجتماعی است و در جنبه منفی این حوزه جریان سازی‌ها و دعواهای قومیتی و … بیان شد.

اقتصادی 

در حوزه اقتصاد جنبه های مثبت و منفی را می توان مورد بررسی قرار داد. بنابر اعلام رسمی وزارت ارتباطات، در این حوزه حدود ۱۵۰۰۰ کسب و کار و ۲۰۰۰۰۰ شغل (شغل ایجاد شده در فضای مجازی  متفاوت با شغل تعریف شده و دارای قوانین است) اعلام شده است و همچنین هزینه اقتصادی فعالیت‌های کوچک کاهش یافته و مشکل افرادی را  که نمی توانند شغل تمام وقت داشته باشند برطرف کرده است ولی مشکل اینجاست که  هیچ یک از این مشاغل مبتنی بر قوانین نیست.

جنبه منفی مطرح شده در این روزها، خروج ارز از کشور بابت استفاده از پهنای باند است که البته با فیلترینگ و استفاده از فیلترشکن ها ارز بیشتری خارج می شود، همچنین برای کسب و کارهای کوچک تعهدات و ملزومات قانونی وجود ندارد و امکان فروش محصولات ممنوعه نیز  فراهم می شود.

امنیت
در این حوزه به مباحث و جریان سازی‌هایی که توسط کانال ها و گروه‌های خارج از کشور با ارزان‌ترین سرمایه گذاری و با سهولت انجام می شود اشاره شد. همچنین  شبهات دینی، مذهبی و اختلافات بین مذهبی و مورد دیگر مباحث اخلاقی است که البته از طریق سرورهای تلگرام  بسته می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا