سرخط خبرهای سازمان

برجام و ضرورت برخورد مسئولانه اصلاح‌طلبان| محمدرضا بزمشاهی

 

 

 

 

 

در نوشته های پیشین آورده ام که اخلاق سیاسی با اخلاق فردی تشابه ها و تفاوت هائی دارد. بعضی صفات در اخلاق فردی پسندیده است که در اخلاق سیاسی ناپسند است و از سوی دیگر بعضی رفتارها در اخلاق سیاسی جنبه محوری دارد که شاید در اخلاق فردی موضوعیت جدی نداشته باشد. اما یکی از جنبه های اخلاق سیاسی که در اخلاق فردی هم بروز و ظهور دارد مسئولیت‌پذیری و برخورد مسئولانه است.

لازمه عمل اخلاقی در سیاست پذیرش مسئولیت عمل سیاسی است یعنی همانطور که در کامیابی ها کامروائی میکنیم در ناکامی یک امر سیاسی هم باید هزینه پرداخت کرد .

بحث اصلی این نوشته مسئله برجام و تبعات و آثار آن است، برجام امری لازم برای نجات کشور ایران از بحرانی جدی و مشکلی بزرگ بود که با درایت تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی و با حمایت ارکان اصلی نظام به نتیجه رسید. در آن زمان عده ای که حیات اقتصادی و سیاسی خود را در ادامه نزاع با دنیای غرب میدیدند و البته عده ای که آگاهی چندانی به مسائل پیچیده سیاسی نداشتند به مخالفت کور با برجام مبادرت ورزیدند از سوی دیگر عده ای نیز در اثر خوش‌بینی بدون منطق به آمریکا و کشورهای غربی ابراز احساسات را جایگزین منطق کردند. در یک نگاه کلی میتوان نحوه نگارش برجام را با توجه به موقعیت اطراف مذاکره هوشمندانه دانست به نحوی که اکنون نیز کنار گذاشتن آن از سوی هر یک از طرف های معاهده آسان نبوده و هزینه هائی را متوجه ناقضان خواهد ساخت.

در زمان امضا و اجرای برجام اصلاح‌طلبان بیشترین حمایت و البته بیشترین بهره برداری سیاسی را از آن داشتند که البته امری طبیعی است کسانی که بیشترین حمایت را داشته اند حق دارند بهترین بهره برداری را نیز داشته باشند. شاید بتوان گفت یکی از برگهای برنده اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراها برجام بود و البته ابقای دوباره دکتر روحانی نیز مرهون برجام بوده است.

از زمان اوجگیری مذاکرات تا مرحله امضا و اجرای این معاهده سنگ اندازیها و کارشکنی های فراوان در داخل و خارج از کشور صورت گرفت اما در ماههای اخیر تلاش جدی از سوی دشمنان خارجی ایران‌زمین برای بی‌اثر کردن این توافق شدت گرفته است به نحوی که ادامه حیات آن در هاله ای از تردید و ابهام قرار دارد.

حال پرسش اصلی آن است که ما نیروهای اصلاح‌طلب در این ایام چه وظیفه ای داریم؟ آیا باید منفعلانه ناظر وقایع باشیم آیا همه چیز را به دولت وانهاده ایم تا ببینیم چه میکنند اگر از این قصه سربلند بیرون آمدند که باز هم ما شریک جشن باشیم و اگر ناکام شدند که به خود‌زنی و دیگر‌زنی مشغول شویم؟ نیروهای اصلاح‌طلب در برخورد با دشمنان داخلی برجام سنگ تمام گذاشتند اما آیا در برخورد با دشمنان خارجی برجام برنامه راهبرد و راهکار مشخصی دارند؟

آنچه امروز از ما توقع میرود برخورد مسئولانه با این تهدیدها و حرکات ایذائی جهت ناکار کردند و از بین بردن دستاورد دیپلماسی کشور است بر همه اندیشمندان و نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب لازم است تا اگر راه حلی عملی و قابل اجرا در برابر این توطئه جدی دشمنان ایران‌زمین دارند ارائه دهند.  همچنین در این شرائط باید مردم را نسبت به آنچه میگذرد و آنچه باید کرد آشنا نمود.

البته تلاش خط تبلیغاتی دشمنان برجام و بدخواهان کشور که عوامل فارسی‌زبان خود را به خدمت گرفته اند در ایام کنونی ترساندن مردم و ایجاد رعب روانی است در دو روز اخیر این خط شدت بیشتری گرفته است. گرچه انتصاب جان بولتون به ریاست شورای عالی امنیت ملی آمریکا اقدامی ماجراجویانه و برای تشدید فضای تخاصم است اما جنگ روانی سربازان مجازی آمریکا برای تشدید فضای ترس و رعب بسیار مشهود و رسوا است.

برخورد منفعلانه و تماشاگرانه در یکی از مهمترین حوادث سیاست خارجی از نیروهای سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان قابل قبول نیست. در مقابل جنگ روانی باید جدی تر برخورد کنیم و البته نکته اصلی و بلند‌مدت برای اصلاح‌طلبان تدوین یک برنامه مشخص، عملیاتی، بدون شعار‌زدگی در سیاست خارجی و امنیت ملی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا