سرخط خبرهای سازمان

پیام تسلیت سازمان عدالت و آزادی در پی درگذشت فیلسوف نامدار داریوش شایگان

 

 

 

 

 

 

 

 

🏴🏴🏴

 

◾️در پی درگذشت فیلسوف معناگرا و روشنفکر نامدار ایرانی داریوش شایگان، سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با انتشار بیانیه ای این ضایعه را به جامعه علمی و روشنفکری کشور تسلیت گفت. متن پیام تسلیت سازمان به شرح زیر است:

 

مرگ چنین خواجه نه کاریست خرد!

 

◾️امسال نیز بهار با عزای دل ما آمد و بر جگر سوختگان داغ بر داغ افزود؛

 

◾️ “داریوش شایگان” فیلسوف فرهنگ و اندیشه ورز معناگرا که “پنج اقلیم حضور” را گشته و “زیر آسمانهای جهان” با جانهای بیدار و دلهای هشیار به همسخنی نشسته و اسیر “افسون زدگی جدید” نشده بود، “فانوس جادویی زمان” در دست از “سرزمین سرابها” گذشت، “بت های ذهنی” را شکست و “در جستجوی فضاهای گمشده”، به “خاطره های ازلی” در پیوست و دل در روشنای ابدی بست.

 

◾️شایگان اندیشه ورزی خردمند و به واقع ملتقای فرهنگ شرق و غرب جهان و آیینه “آمیزش افقها”ی آشکار و نهان و نماد “هویت چهل تکه” ایرانی و ایران به شمار می آمد که طعم شیرین حکمت و معنویت را چشیده و جان خود را سرشار از زیبایی و شاعرانگی کرده بود و با تمام افقهای باز نسبت داشت و جهانی بود بنشسته در گوشه ای.

 

◾️او که تفکری سیار و تجربه ای گرانبار از همصحبتی و همنشینی با حکیمان بزرگ و شاعران سترگ چون سقراط، مولوی، پروست، طباطبایی، کربن، سهروردی، بودلر، حافظ و بسیارانی دیگر اندوخته بود، اما همچنان دلبسته فرهنگ و هویت ایران زمین بود و دلش برای سرافرازی و بهروزی ایران و ایرانی می تپید و می کوشید مرواریدهای پراکنده سنت کهن مشرق زمین را با رشته مدرنیته و نوگرایی مغرب زمین، گرد هم آورد و ترکیبی سازوار و به اندام از سنت و مدرنیته را به جویندگان عرضه نماید.

 

◾️او گنج زری بود در این خاکدان که از فرط پری چاک کرده بود و میوه های آبدار و خوشگوار ذهن و ضمیر خود را رایگان به خواستاران معنویت و جویندگان حکمت می بخشید و به اطراف خود نور و روشنی می پاشید.

 

◾️فرزانگی و فروتنی و روشن بینی و ژرف نگری و جستجوگری و سینه گشاده و ذهن گشوده شایگان، از او انسانی ساخته بود که با خویشتن و جهان در صلح و صفا بود و چون اقیانوسی ژرف و کرانه ناپدید، به آرامش و سکوت دست یافته بود.

 

◾️فرزانگانی چون شایگان در روزگار ما، کمیاب و دیریاب اند و یادگارانی از روزگاران کهن و هم تباران حکیمان بزرگ تاریخ به شمار می روند که “نگاه شکسته” انسان امروز سخت به بصیرت ها، آموزه ها و اندیشه های آنان نیازمند است تا بتواند از گرداب هولناک ایدئولوژی های جنگ افروز و دیگرستیز، به سلامت جان به ساحل صلح و ارامش برد و عالمی دیگر بسازد وز نو آدمی.

 

◾️جای خالی “داریوش شایگان” به آسانی و ارزانی در جغرافیای فکر و فرهنگ ایران زمین پر نخواهد شد اما اندیشه ها و دستاوردها و آثار او به سان چراغی فروزان راه فرهنگ پژوهان و تکاپوگران صلح و معنویت را روشن نگاه خواهد داشت و نامی مانا از او بر تارک فرهنگ جهان بر جای نهاده که طلایه دار سحر و بیداری فرداروز خواهد بود.

 

◾️”سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی” درگذشت خسارتبار این فیلسوف فرهنگ و روشنفکر نامدار ایرانی را به جامعه علمی و روشنفکری کشور و به همه بازماندگان، علاقه مندان و خوشه چینان خرمن دانش این عزیز سفر کرده، تسلیت عرض کرده و از دادار مهربان آسمان، برای آن روح جستجوگر بی قرار، آرامش جاودان خواستار است.

 

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

٣ فروردین ١٣٩٧

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا