سرخط خبرهای سازمان

دکتر مصدق مردی از جنس ملت؛ محمد خواجه

مصدق مرد کم نظیر در حیات سیاسی-اقتصادی ایران که همگان کمابیش با نام ، فکر ، راه و مرام او آشنایی داریم .مردی از جنس خودمان که ایراندوستی او زبانزد بوده و هست. روشنفکری از تبار قائم مقام و امیرکبیر و ستون ستبر پایداری در راه اعتلای ایران و خط اول مبارزه با استبداد و جهل و خرافه در روزگار خود ، قاجاری زاده ای که در جوانی خدمتگزاری به ملت را آغاز کرد و در دولت های مشروطه و پهلوی اول همچنان موثر و بالنده بود .

اتفاقا یکی از ترس های بی مورد پهلوی دوم که گه گاه از ابراز آن ابائی نداشت این بود که ایشان قاجاری زاده و رجلی تربیت شده و رشد یافته از آن دوران است و تا ۲۸ مرداد که به کمک بیگانگان تیر خلاص را بر پیکر این رجل فداکار زد همچنان ترس داشت که حاکمیت را به طایفه قجر برگرداند و اساسا این قضیه برای پادشاه آزار دهنده تر از روحیه آزادی خواهی او بود.

ملی شدن صنعت نفت: عکس العمل ملت ایران نسبت به برخورداری از نفت و عواید آن.

واکنش نخست:

واقعیت این است اولین واکنش ایرانیان مبنی بر ابراز ناخرسندی از بنگاه دارسی را بختیاری ها نشان دادند. زیرا نفت در سرزمین تحت مالکیت آن ها کشف شد و به بهره برداری رسید. از سوی دیگر و به تعبیر آن روز بیشتر عواید نفت به بریتانیا می رسید و کمترین بهره را دولت و ملت ایران می برد. لذا سران بختیاری که خود از رجل مشروطه و برخی از آن ها رئیس الوزرا ، وزیر ،استاندار و دارای سمت هایی از این دست بودند با پیشنهاد و عملی کردن شرکت نفت بختیاری ها و انگلیس یک گام، قدرت شرکت دارسی و کشور متبوعش را به عقب راندند که از این راه علاوه بر به کار گیری نیروی کار بختیاری ، بهره مالکانه و سود سهام نیز دریافت می کردند.

واکنش دوم:

عکس العمل دیگر را در دوره پهلوی نخست در تاریخ نفت مشاهده می کنیم و ماجرا از این قرار بود که شخص پادشاه قرارداد دارسی را در آتش انداخت . البته اینکه چه پیامدها و دستاوردها و تغییر نگرشهایی در پس آن به وجود آمد بحث دیگری است.

واکنش سوم:

ولی گام های اساسی ، ملی و واقعی را دولت دکتر مصدق با پیشنهاد سیاستمدار چیره دست و متفکری برجسته و مردی از تبار کویر ایران شهید والامقام دکتر سید حسین فاطمی برداشت. که پس از دریافت مجوز از مجلس و خوانش افکار اکثریت دولتمردان و سیاسیون ایران با اقتدار و قدرت چانه زنی بالا در سازمان ملل پیروزمندانه ماموریت ملی خود را به انجام رسانید و از آن پس نفت ایران ملی شد که تاکنون کشور از همه منافع آن برخوردار است . و اینگونه است که سرنوشت نفت ایران با مصدق گره خورده و در تاریخ ایران جاودانه گردید.

در پایان ۲۹ اسفند که روز نشاندار روشنفکری ،آزادگی ، فداکاری و میهن پرستاری مردان نامی کشور دکتر مصدق و شهید دکتر فاطمی است به ملت ایران تبریک گفته و یاد آن سربازان دلیر میهن را گرامی میداریم.

نگارنده : محمد خواجه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا