سرخط خبرهای سازمان

بهراد بهشتی در جمع اصلاح طلبان خراسان جنوبی: وظیفه اصلی اصلاح طلبان روشن نگاه داشتن چراغ عقلانیت و امید در جامعه است

 

 

 

 

 

 

 

 

بهراد بهشتی در جمع اصلاح طلبان خراسان جنوبی:

 

وظیفه اصلی اصلاح طلبان روشن نگاه داشتن چراغ عقلانیت و امید در جامعه است.

 

لازمه اصلاح طلبی حفظ نظام و نفی براندازی است.

 

معاون سیاسی دبیرکل سازمان عدالت و آزادی که در آیین گشایش دفتر این سازمان در شهر بیرجند سخن می گفت با مروری بر تاریخ اصلاحات گفت: روش و منش اصلاح طلبی از سویی با براندازی و از سوی دیگر با ارتجاع و بنیادگرایی و نیز مداخله طلبی خارجی مرزبندی قاطع و روشنی داشته و دارد.

وی افزود: لازمه اصلاح طلبی حفظ نظام مستقر و تلاش برای اصلاح سیاستها و برنامه هاست؛ اصلاح طلبان پای برزمین واقعیت دارند و سیاست را عرصه ی ممکنات و مقدورات می دانند و موانع و محدودیت ها را هم می شناسند و لذا هم از حیث تاکتیک‌ و هم از حیث استراتژی نمی توانند با براندازی، مداخله طلبی خارجی و ارتجاع همراهی کنند.

این فعال سیاسی گفت: ما به عنوان اصلاح طلب به قانون اساسی التزام عملی داریم و معتقدیم احترام شخصیتها و نهادهای قانونی کشور باید رعایت شود.

بهشتی با اشاره به درخواست رفراندوم تغییر نظام توسط برخی از شخصیتهای سیاسی خارج از کشور، گفت: این پیشنهاد هیچ راهکار اجرایی مشخص و مسالمت آمیزی ندارد و در واقع مترادف با براندازی و تغییرات ساختارشکنانه در نظام سیاسی است و لذا از چارچوب اصلاح طلبی خارج است و مورد قبول ما نیست.

وی اظهار داشت: مرزبندی دیگر اصلاح طلبی با ارتجاع و افراط گرایی دینی است که با جمهوریت نظام و نهادهای دموکراتیک سر سازش ندارد و می کوشد قرائت ارتجاعی و تنگ نظرانه از اسلام را جایگزین قرائت رحمانی از اسلام و گفتمان اصیل انقلابی امام خمینی کرده و جمهوری اسلامی را به حکومت اسلامی تیدیل کند.

این فعال سیاسی با تاکید بر این نکته که اصلاحات راه سخت و صعب العبوری است که به ثمر رسیدن آن نیازمند عقلانیت،‌ امیدواری و استقامت است، خاطرنشان کرد: با وجود همه موانع و محدودیتها و پیچیدگی های سیاست در ایران، نباید فراموش کرد که وظیفه اصلی اصلاح طلبان روشن نگاه داشتن چراغ عقلانیت و امید و آگاهی بخشی به جامعه است.

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی با اشاره به شرایط دشوار و فضای بسته امنیتی پس از ماجراهای انتخابات سال ۸۸ گفت: افراطیون پس از ماجراهای سال ۸۸، به خیال خامشان بر تابوت اصلاح طلبی میخ آخر را زدند و جشن نابودی اصلاحات را گرفتند اما به لطف خدا این جریان اصیل و ریشه دار کشور در سال ۹۲ ققنوس وار از خاکستر برخاست و همچنان رونده و زاینده مسیر سخت خود را اگرچه به آهستگی می پیماید.

بهشتی با بیان اینکه ما از تبلیغ و رای به روحانی به هیچ وجه پشیمان نیستیم، گفت: این به معنای عدم انتقادجدی اصلاح طلبان به عملکرد دولت روحانی نیست اما در شرایط کنونی هیچ گزینه بدیل بهتری برای روحانی نمی شناسیم و طرح مسئله “عبور از روحانی” را اشتباهی استراتژیک و شبیه طرح “عبور از خاتمی” در دولت دوم اصلاحات می دانیم که در نهایت به برآمدن امثال احمدی نژاد خواهد انجامید.

وی با اشاره به ابراز برائت دیرهنگام برخی از اصولگرایان از دولت احمدی نژاد ادامه داد: شناخت احمدی نژاد هیچ نیازی به باطن بینی نداشت فقط نیازمند اندکی بصیرت بود که اصولگرایان از آن بی بهره بودند و البته آنان با این توجیهات نمی توانند از پاسخگویی در برابر خطاهای بنیان برافکن و خسارتهای جبران ناپذیر دولت احمدی نژاد که دولت مورد حمایت و دست پرورده خودشان بود، شانه خالی کنند.

وی که در جمع اصلاح طلبان استان خراسان جنوبی سخن می گفت، افزود: ریزش افرادی همچون هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری، عسکراولادی، روحانی، علی مطهری، علی لاریجانی و… که از وزنه های سنگین اصولگرایی بودند و وضعیت امروز امثال احمدی نژاد و سعید مرتضوی، سندی آشکار بر بی بصیرتی افراطیون و اصولگرایان است که یک پارچه از احمدی نژاد حمایت کردند.

بهشتی با تاکید بر این نکته که متاسفانه بی تدبیری ها، تفرقه ها و خودزنی های برخی اصلاح طلبان هم در برآمدن احمدی نژاد بی تاثیر نبود، گفت: در سال ۸۴ می شد اتفاق دیگری برای کشور رقم بخورد اما طرح مسئله “خروج از حاکمیت” و “تحریم انتخابات” و ناامید کردن مردم توسط برخی از اصلاح طلبان مزید بر علت شد و در واقع باید پذیرفت که احمدی نژاد تقدیر ما نبود، تقصیر ما هم بود.

وی ادامه داد: بر خلاف اصولگرایان که امروز از دولت مورد حمایت و بسیاری از شخصیتهای برجسته خودشان ابراز برائت می کنند، اصلاح طلبان به سید محمد خاتمی و دولت اصلاحات سرافرازانه افتخار می کنند و بر این باورند که دولت اصلاحات در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موفق ترین دولت پس از انقلاب بوده و درخشان ترین دستاوردها را در پی گیری خواسته های بحق ملت و آرمانهای اصلی و اصیل انقلاب به ارمغان آورده است.

این فعال اصلاح طلب، خاتمی را شخصیتی نجیب، درستکار ، خدمتگزار و دیندار توصیف کرد و افزود: او به واقع فرزند فاضل و با تقوا و متعهد امام خمینی است و هیچ گاه به آرمانهای واقعی ملت خود خیانت نکرده است اما متاسفانه برخی جریانهایی که بویی از تقوا و انصاف نبرده اند بدون کوچکترین مستند و مدرکی خاتمی را به پول گرفتن از بیگانگان متهم کرده و این اتهام بزرگ را در رسانه های رسمی و پرتیراژ کشور منتشر می کنند و هیچ کس هم از آنان بازخواست نمی کند.

بهشتی خاطرنشان ساخت: برخی از افراد منصف و با تقوای اصولگرا هم به موفقیتهای بزرگ دولت اصلاحات واقفند و در گفتگوهای خصوصی و فردی به آن اعتراف می کنند هر چند که اکثر آنان از ترس هجمه افراطیون جرات ابراز علنی و آشکار آن را ندارند.

معاون سیاسی سازمان عدالت و آزادی با اشاره به برخی انتقادهای اصلاح طلبان به دولت روحانی، گفت: ما همچنان برآیند دولت روحانی را مثبت تلقی کرده و معتقدیم دولت روحانی کشور را از لبه پرتگاه نابودی و فروپاشی نجات داد و اگر برجام به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ دولت روحانی نبود امروز ایران نمی توانست حتی یک بشکه نفت هم بفروشد.

وی با اشاره به ائتلاف نانوشته افراطیون داخلی با اسرائیل و عربستان و منافقین و تندروهای آمریکا در مخالفت با برجام افزود: ما همچنان بزرگترین خطر را برای کشور، غلبه افراطیون و افراط گرایی می دانیم و معتقدیم حتی با تحمل سختی ها و محدودیت ها نباید اجازه دهیم افراطیون بر مقدرات کشور غالب شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا