سرخط خبرهای سازمان

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی در جمع اصلاح‌طلبان خراسان جنوبی ویژگی‌های احزاب پایدار و موفق را تشریح کرد

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با بیان اینکه احزاب باید سازماندهی گسترده داشته باشند، اظهار کرد: احزاب قدرتمند و موثر، راه پیروزی در ساختار جامعه سیاسی است. هیچ کشوری بدون احزاب قدرتمند به توسعه سیاسی و دموکراتیک نرسیده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، مهدی مقدری، در آیین گشایش دفتر منطقه‌ای سازمان عدالت و آزادی خراسان ‌جنوبی در بیرجند، گفت: حزب باید پایگاه انتخاباتی مشخص و کافی داشته باشد و برای تاثیرگذاری، ریشه‌های یک حزب باید با دیگر گروه‌های مرجع جامعه در هم تنیده باشد.

وی افزود: نشستن در یک جمع کوچک نمی‌تواند به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی منتج شود و صرفاً شب انتخابات دور یکدیگر جمع شده و بعد از انتخابات هر کدام به گوشه‌ای برویم. حزب موفق و پایدار برای تمام طول سال باید برنامه داشته باشد.

این فعال سیاسی بیان کرد: تجربه دنیا نشان می‌دهد که در دوران پسا انتخابات احزاب باید ریشه‌های خود را با پیوند با دیگر نهادهای جامعه تقویت کنند.

مقدری ادامه داد: امروز حزب کارگر انگلیس ۳۰۰ هزار عضو رسمی دارد و دو و نیم میلیون نفر حق عضویت حزبی پرداخت می‌کنند و نهادهای وابسته اجتماعی مثل سندیکاهای کارگری منابع مالی حزب را تامین کرده و با وجود اینکه کار سیاسی نمی‌کنند اما پیوند بین حزب سیاسی و نهاد مدنی شکل می‌گیرد.

وی تصریح کرد: یک حزب باید سازمان‌دهی گسترده داشته باشد تا بتواند با عموم شهروندان یک کشور ارتباط برقرار کند نه اینکه یک حزب در شهرستانی فقط مجوزی در جیبش داشته و شب انتخابات به دنبال لابی‌گری برای قرار گرفتن در لیست باشد.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی خاطرنشان کرد: حزب موفق و پایدار باید توانایی ارتباط داخلی میان اعضای خود و ارتباط خارجی با سایر احزاب و نهادهای جامعه‌اش داشته باشد و تکمیل کننده این فرآیند با حضور یک رسانه قوی معنا پیدا می‌کند.

مقدری افزود: یک حزب در بهترین حالت برای پیروزی باید توانایی تشکیل ائتلاف را داشته باشد و این موضوع در جوامعی که احزاب گسترده ندارند، لازمه تحقق پیروزی است.

وی ادامه داد: سازمان عدالت و آزادی بر پایه همین رویکرد در سال‌هایی که احزاب سراسری نقش خوبی در کشور ایفا می‌کردند و پیروزی‌هایی چشمگیر در انتخابات سال‌های دولت اصلاحات داشتند در کنار دیگر احزاب حرکت می‌کرد تا مسیر پیروزی اصلاح‌طلبان را هموار کند.

این فعال سیاسی گفت: بعد از سال ۸۸ احزاب اصلی اصلاح‌طلب، منحل شدند یا به سمتی رفت که سکون حاکم شد؛ در اصفهان که دفتر مرکزی این حزب آنجا است به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر چشم‌انداز حزبی نداشته باشیم راه به جایی نمی‌بریم.

مقدری بیان کرد: سال ۹۰، سند چشم انداز دو ساله‌ای تنظیم شد که فضای کشور را ترسیم می‌کرد و براساس آن سال ۱۳۹۲ در اصفهان با کنشگری مبتنی بر امیدواری تمام سرمایه‌‌های انسانی سازمان عدالت و آزادی در استان به صحنه آمد تا ورق انتخابات را تغییر دهیم.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: بعد از این فضا بود که طرح شورای عالی سیاست‌گذاری با محوریت آقای خاتمی شکل گرفت.

وی افزود: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نقش کادر رهبری حزب فراگیر را ایفا کرد تا از تشتت در لیست‌های موازی در انتخابات مجلس دهم و شوراها جلوگیری شود.

مقدری در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: سازمان عدالت و آزادی در هیچ منطقه‌ای که ممکن است نقش موازی کاری با دیگر احزاب و ایجاد تشتت داشته باشد، وارد نمی‌شود.

ایشان تصریح کرد: با الگوی یک ائتلاف و اجماع کامل در کنار دیگر احزاب هستیم و اگر امروز احزاب اصلاح‌طلب برای تشکیل حزب فراگیر و سراسری به اجماع برسند، سازمان عدالت و آزادی نخستین حزبی است که از همه منافع حزبی خود چشم پوشی می‌کند؛ چرا که تشتت‌ها سوءتفاهم ایجاد می‌کند و اثر خوبی برای آینده اصلاحات ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا