سرخط خبرهای سازمان

«بررسی نوسانات اخیر نرخ ارز» | گزارش پندار ما با حضور دکتر داود صافی

داود صافی، دکترای اقتصاد مالی و عضو کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی

آینده‌ی اقتصادی ایران به ­ویژه در حوزه­‌ی مدیریت بانک­‌ها نگران کننده‌­است

یک دانش‌­آموخته دکتری اقتصاد مالی گفت: دولت بازیگر جدی مدیریت نرخ ارز در کشور نیست.

داود صافی دستجردی، دانش‌­آموخته دکتری اقتصاد مالی در نشست سازمان عدالت و آزادی اصفهان با عنوان ‘پندار ما’ که پنجشنبه ۳ اسفند ۹۶ در دفتر این سازمان برگزار شد با اشاره به “علل و پیامدهای نواسانات نرخ ارز” اظهار کرد: در سال ۹۶ چون سال­‌های گذشته کشور با افزایش نرخ ارز در دی ماه مواجه بوده‌، اما برخلاف همه­‌ی سال­‌های گذشته، این افزایش ادامه داشته­ است.

وی افزود: متغیرهای غیراقتصادی و سیاسی در نرخ ارز ثابت اثرگذار هستند و به منظور بررسی نرخ ارز راه­‌هایی چون برابری قدرت خرید مطلق، برابری قدرت خرید نسبی و نرخ بهره بدون پوشش وجود دارد که معمولا در ایران افراد از روش قدرت خرید نسبی استفاده میکنند که طی آن مقدار نرخ تورم در دو کشور مقایسه می شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی ادامه داد: مهمترین علل نوسانات شدید نرخ ارز در هفته‌های گذشته عبارتند از رشد انفجاری نقدینگی، تراز تجاری منفی در کشور، کسری بودجه دولت، وجود ریسکهای سیاسی، کاهش نرخ بهره، افزایش حجم سفرهای خارجی، خروج سرمایه از کشور و… .

صافی با بیان اینکه “وضعیت کنونی نرخ ارز قابل پیشبینی بوده‌است” عنوان کرد: در دیماه بیشتر سال‌های سپری شده به دلیل افزایش تقاضای سفر و ارز از سوی مردم، افزایش نرخ ارز وجود داشته‌ است، اما در سال جاری افزایش مستمر تراز تجاری غیرکالایی و کاهش صادرات غیرنفتی کشور را دربازگشت به نرخ پیشین دچار مشکل کرده‌ است. ایشان از دلایل قابل پیشبینی بودن وضعیت کنونی نرخ ارز، این موارد را برشمرد:

۱-رشد انفجاری نقدینگی
۲-تراز تجاری منفی کشور در دولت فعلی
۳-افزایش حجم کسری بودجه به گونه ای که قابل انتقال به سال بعد نیست
۴-اوضاع برجام و موضع گیرهای ترامپ در برابر آن
۵- کاهش نرخ بهره بدون همزمانی با سیاستهای مکمل دیگر
۶- گردشگری خارجی ایرانیان
۷- خروج سرمایه از کشور و خرید دلار، تبدیل بیش از حد ریال به دلار
۸-انتظارات تورمی
۹- ایجاد مشکل در مبادلات ارزی بین المللی ایران چه از طریق کارشکنی ایالات متحده آمریکا و نقش آفرینی عربستان سعودی و و قوانین امارات متحده عربی

ایشان در ادامه جلسه به توضیح اوضاع تراز تجاری و نقدینگی کشور در سال جاری پرداخت و در تراز تجاری خدمات (عمدتاً گردشگری)، ورود گردشگر در سال ۹۵ را در مقایسه با سال ۹۴با ۵٪ کاهش، خروج گردشگر داخلی در همین سال را با ۳۸٪افزایش، ورود گردشگر خارجی سال ۹۶ به نسبت سال ۹۵ را با ۱٪کاهش و خروج گردشگر داخلی در همین مدت را با ۲۱٪ افزایش مواجه دانست که می تواند نشانه های اوضاع نابهنجاری باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی در بحث نقدینگی به تفاوت مبحث حجم پول (M1) و نقدینگی (M2) پرداخت و حجم پول (M1) را شامل شامل اسکناس و مسکوکات + پول دیداری، و نقدینگی (M2) را حجم پول + شبه پول (سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت) دانست.

ایشان هچنین حجم پول در ابتدای دولت آقای روحانی را ۱۰۰هزار میلیارد تومان و هم اکنون ۲۱۰هزار میلیارد تومان بر آورد کرد و در یک مقایسه، نقدینگی سالهای ۲۴:۸۴هزار میلیارد تومان، سال ۴۸۰:۹۲هزار میلیارد تومان و سال۹۶: ۱۴۵۸هزار میلیارد تومان اعلام کرد. نکته بسیار مهم دیگر در این تغییرات، تغییر نسبت پول و شبه پول در این سالها و افزایش خطرناک و فاجعه بار شبه پول است.

ایشان همچنین با مقایسه میزان ریالی و دلاری فروش نفت در سالهای ۸۱٬۹۰٬۹۵ افزایش ۷/۵ برابر ریالی در برابر تنها افزایش ۲ برابر میزان دلاری فروش نفت در این سالها را نشان رشد نقدینگی دانست.

داود صافی ماه منظر از وجود چشم‌اندازی نگران ‌کننده برای اقتصاددانان و فعالین این حوزه خبر داد وخاطر نشان کرد: آینده‌ی اقتصادی ایران به ویژه در حوزه‌ی مدیریت بانک‌ها نگران کننده است و یافت راه حل تنها در گرو همت مسئولین و پشتیبانی مردم است.

 

برگرفته از سیناپرس اصفهان

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا