سرخط خبرهای سازمان

ترنس ها سردرگم در کالبد جنس مخالف

 

گزارش مهساپاشازاده

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت آزادی آذربایجان غربی

 

ترنس سکشوال که به اختصار تی اس نامیده می شود یعنی اختلال در هویت جنسی، بیماری که به گفته روانشناسان از ملال جنسیتی رنج می برند و اغلب به اشتباه دوجنسیتی تلقی می شوند. تحقیقات علمی نشان می دهد این بیماران با وجود گرایش جنسی و عاطفی به جنس موافق و گرایش نداشتن جنسی و عاطفی به جنس مخالف، با همجنس گرایان تفاوت های عمده ای دارند و اصلی ترین مشکل آن ها تضاد جنسیتی است.

اثبات علمی بیماری تی اس

بر اساس آزمایشی که هلند در سال ۱۹۹۶ میلادی با کالبدشکافی مغز ۶ بیمار تی اس انجام داد، پزشکان دریافتند در این بیماران بخش قدامی غده هیپوتالاموس مغز که در برگیرنده خصوصیات جنسی انسان است، شبیه جنس مخالف است.

فتوای امام خمینی (ره) برای تغییر جنسیت

بیماری ترنس یا اختلال در هویت جنسی با وجود اثبات علمی، در بین جوامع به خصوص ایران برای خانواده ها غیر قابل قبول بوده است در حالی که سال ۱۳۶۳ امام خمینی برای این بیماری با صدور فتوایی، عمل تغییر جنسیت را مجاز اعلام کرد و این فتوا سبب شد «مریم ملک آرا» به عنوان اولین ایرانی تغییر جنسیت دهد.

تغییر جنسیت ۱۳۶۶ ترنس در ایران

طبق آمار برآورد شده از پزشکی قانونی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ به تعداد ۱۳۶۶ مورد جراحی تغییر جنسیت در ایران انجام شده است که ۵۶ درصد از مراجعین ترنس زن و ۴۴ درصد آنها ترنس مرد هستند.

بدبینی جوامع بشری به ترنس ها

هرچند که با گذشت چندین سال و زندگی در دنیای علمی نگر، نگاه تحقیرآمیز، بدبینی و عدم پذیرش جوامع بشری به این بیماران سبب سردرگمی در دنیای زنانه و مردانه و در بسیاری از موارد منجر به خودکشی شده است.

کمک ۵ میلیون تومانی بهزیستی به بیماران تی اس

کارشناس مسئول دفتر امور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی با بیان اینکه جنسیت ابتدایی ترین و مهم ترین وجه هویت هر فرد است، گفت: در بیماری های اختلال هویت جنسی وضعیت روحی فرد با وضعیت جسمی آن در تضاد بوده و شخص از پذیرش جنسیت ظاهری خود به شدت ناراضی است، صراحتا بگویم؛ در این بیماری مرد، تمایلات زنانه و زن، تمایلات مردانه دارد.

«ابراهیم حاتم زاده» با ابراز اینکه در سال گذشته حدود ۱۰ نفر از بیماران اختلال هویت جنسی به سازمان بهزیستی جهت تشکیل پرونده مراجعه کرده اند، افزود: برای این افراد پس از تشکیل پرونده در سازمان در صورتی که نیاز به عمل جراحی برای تغییر جنسیت داشته باشند مبلغی بالغ بر ۵ میلیون نفر برای هرفرد که در حد توان سازمان بهزیستی بوده، پرداخته شده است.

وی گفت: در اوایل سال جاری نیز حدود ۳ نفر برای تشکیل پرونده مراجعه کرده و سازمان توانسته برای پرداخت هزینه های جراحی این بیماران مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیون تومان اعتبار جذب کند.

کارشناس مسئول دفتر امور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی ادامه داد: این مبالغ نیز به شرطی به بیماران پرداخت می شود که فرد در سازمان نسبت به تشکیل پرونده اقدام کرده باشد، گفتنی است این پرداخت ها مستقیم به بیمارستان هایی که عمل جراحی فرد بیمار را بر عهده دارند، واریز می شود.

وی با بیان اینکه میانگین هزینه های جراحی برای بیماران (تی اس) بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان است، اظهار کرد: با وجود اینکه بخشی از هزینه های جراحی توسط سازمان پراخت می شود و بخشی دیگر توسط خود فرد درحالی که در سایر بیماری ها فقط ۱۰ درصد هزینه ها توسط خود فرد متقبل می شود و مابقی از سوی بیمه های درمان پوشش داده می شود.

حاتم زاده ادامه داد: متاسفانه بیمه های درمان برای بیماران اختلال هویت جنسی هیچگونه تعهدی برای پرداخت هزینه ها نداشته و تاکنون هیچگونه همکاری نکرده اند چرا که اکثر بیمه های درمان این بیماری را به عنوان عمل زیبایی تلقی می کنند، ولی با این حال حمایت های دولت از بیماران تی اس بسیار مطلوب بوده و اعتبارات لازم را برای این بیماران اختصاص داده است.

وی با ابراز اینکه مجوز جراحی برای بیماران اختلال هویت جنسی با حکم قضایی دادگستری انجام می شود، گفت: این بیماران پس از تشکیل پرونده همراه با خانواده از خدمات روانشناسی، مشاوره و مددکاری بخش مداخله در بحران اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ارجاع داده می شوند و در صورت موافقت اعضای خانواده و خود فرد پس از دریافت مجوز نسبت به تغییر جنسیت اقدام می کنند.

وی اضافه کرد: در صورت نیاز بیماران تی اس به روانپزشکان خارج از اورژانس به صورت رایگان ارجاع داده می شوند و در صورت لزوم سازمان بهزیستی هزینه های روان پزشکی را تقبل می کند.

کارشناس مسئول دفتر امور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: درمانگاه تخصصی برای عمل جراحی مبتلایان به بیماری اختلال هویت جنسی در ارومیه وجود ندارد و جراحی این بیماران در تهران انجام می شود.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان اولین کشور تمامی مراحل این بیماری را به طور کامل پوشش می دهد، افزود: با تغییر هویت جنسی این افراد هویت شناسنامه ای نیز تغییر پیدا می کند درحالی که در بسیاری از کشورهای دیگر مستندات و مدارک فرد همچنان باقی می ماند.

حاتم زاده با بیان اینکه این افراد پس از تغییر جنسیت، هویت گذشته خود را پنهان می کنند، گفت: متاسفانه این بیماری و پذیرش این افراد از سوی جامعه آن طور باید و شاید فرهنگ سازی نشده است. هرچند که این موضوع به لحاظ علمی، شرعی و قانونی پذیرفته شده تا جایی که امام در سال ۱۳۶۳ با صدور فتوایی، عمل تغییر جنسیت را مجاز اعلام کرده است.

وی ادامه داد: با وجود قانونی بودن عمل تغییر جنسیت بسیاری از خانواده ها با این موضوع به شدت مخالف بوده حتی بسیاری از پرونده های بیماران با گذشت یکسال از زمان تشکیل آن ها به علت عدم توافق باخانواده بلاتکلیف مانده است.

به گفته این کارشناس، با وجود اینکه فرهنگ سازی این موضوع توسط صداوسیما امکان پذیر نیست و نیازمند هزینه های هنگفتی است، ازاین رو اورژانس اجتماعی به منظور آشنایی بیشتر خانواده ها با بیماری اختلال هویت جنسی هر سال ۲۰ هزار بروشور با توضیحاتی مختصر درباره این نوع بیماری توزیع می کند.

مردان بیشترین متقاضی تغییر جنسیت

مدیرعامل موسسه علمی و پژوهشی روانشناسی با بیان اینکه بیماران تی اس جزئی از بیماری های مرتبط با اختلالات روانی محسوب می شوند که در طبقه بندی (دی، اس، ام) جدید در بین اختلالات ملال جنسیتی قرار دارند، گفت: تی اس ها و یا ترانس سکشوال افرادی هستند که تمایل به تغییر جنسیت دارند و به افرادی اشاره می کند که جویای تغییر جنسیت از مرد به زن و یا برعکس است.

«الناز اکبری» ادامه داد: در شماری از موارد تغییر جسمانی به وسیله هورمون درمانی جنس مخالف و جراحی تناسلی یعنی جراحی تعیین جنسیت مجدد شکل می گیرد.

وی به ویژگی های روحی و رفتاری بیماران تی اس اشاره کرد و گفت: این بیماران بین جنسیتی که برای آن ها تعیین شده است که معمولا هنگام تولد اتفاق می افتد و به آن جنسیت مادرزادی می گوییم، با جنسیت تجربه شده خود ناهمخوانی محسوسی دارند که گروه های سنی مختلف به صورت متفاوتی آشکار می شود. مثلا دخترهای مادرزادی ممکن است میل به پسر بودن را ابراز کنند و یا لباس پوشیدن و آرایش مو مردانه را ترجیح دهند معمولا با این اقدامات والدین در وادار کردن آنها به پوشیدن لباس های زنانه واکنش منفی نشان می دهند.

اکبری گفت: در مورد پسران مادرزادی نیز میل به دختر بودن را ابراز می کنند ترجیح می دهند که لباس های زنانه یا دخترانه بپوشند شخصیت های زنانه را نقش گذاری می کند و آرایش های زنانه انجام می دهند.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه بسیاری از این تی اس ها بیماری خود را پنهان می کنند، افزود: این افراد تمایل شدیدی به جنس مخالف بودن را دارند و احساس ترس از شناسایی دیگران با جنس مادرزادی بودن یکی از دلایل اولیه پنهان کاری است. دلیل دوم عدم پذیرش جامعه است که از نظر فرهنگی پدر و مادر، دوستان و آشنایان با جریان تغییر جنسیت مشکل داشته و تاکنون این موضوع را نپذیرفته اند.

اکبری درباره برخورد خانواده هایی که فرزندانشان دچار بیماری تی اس است، اظهار کرد: خانواده ها معمولا مخالفت و مقاومت های شدیدی با موضوع تغییر جنسیت دارند که گاها در جلسات مشاوره کار به تهدید روانشناس و روانپزشک هم می رسد ولی مشاوره های متعدد و دیدن وضعیت رفتاری فرزنداشان باعث کوتاه آمدن از مواضع خود می شود.

وی با بیان اینکه همه مراجعه کنندگان تی اس لزوما مشکل تغییر جنسیت ندارند و می تواند این اختلال ها از علل دیگری نشات بگیرد، گفت: این اختلال شیوع بسیار کمی دارد و تقریبا از هر ۵۰ یا ۱۰۰ هزار نفر، یک نفر دچار اختلال هویت جنسی است. به طورکلی در ایران بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ نفر دچار اختلال هویت جنسی هستند هر چند که مراجعه کنندگان به روانشناسان، پزشک قانونی و یا دادسراها بیشتر از این ارقام است که تشخیص آن برعهده روانشناس و یا روانپزشک است.

به گفته این روانشناس، بیشتر مراجعه کنندگان به مراکز روانشناسی مرد بوده و تمایل زیادی به زن بودن را دارند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این «شما به عنوان یک روانشناس تا چه اندازه موافق تغییر جنسیت بیماران تی اس هستید»، اظهار کرد: در صورت تشخیص صحیح، پذیرش جامعه و خانواده و با توجه به اینکه مرحوم امام خمینی (ره) هم فتوایی در این مورد داده اند بلامانع می دانم؛ زیرا بسیاری از این افراد از ملال جنسیتی رنج می برند که همزمان نیز دچار سایر اختلالات اضطرابی، اخلالگری، کنترل تکانه و افسردگی هستند که در بسیاری از مواقع منجر به خودکشی می شود که این امر نیز بسیار شایع است.

مدیرعامل موسسه علمی و پژوهشی روانشناسی درباره دیدگاه مردم و جامعه نسبت به بیماران اختلال هویت جنسی گفت: متاسفانه جامعه پذیرش لازم را نسبت به این افراد ندارد وحتی در بسیاری از مواقع به تمسخر گرفته شده چراکه مبتلایان به تی اس را به عنوان یک بیمار نپذیرفته اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا