سرخط خبرهای سازمان

باز زنده‌سازی اقتصاد شهر اصفهان؛ صنایع خلاق به روایت شورای پنجم

اصفهان‌زیبا . لیلی زواره ای | در سیزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان طرح «صنایع خلاق» اعلام وصول شد. طرحی که به گفته رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان، در دراز مدت می تواند مسیر ورود پول و ثروت را از صنایع دودزا به صنایع پاک و خلاق تغییر دهد. صنعتی بین رشته ای که اقتصاد، فرهنگ، نوآوری، دانش محوری، برنامه ریزی شهری و … را درگیر کرده و سه حوزه صنایع خلاق، طبقه خلاق و شهرهای خلاق را پدید آورده است. نام اصفهان دو سال قبل در فهرست و رنکینگ شهرهای خلاق با تکیه بر صنایع دستی، ثبت شد و حالا شورای پنجم برای «صنایع خلاق» در اصفهان آستین بالازده است. پدیده ای جدید در اقتصاد مدرن که به مرور از حاشیه به متن تبدیل می شود.

     خلاقیت به سبک جدید
صنایعی دردنیا فعال هستند که درایران به نام صنعت رسمیت ندارند. سینما، مد، صنایع دستی، پوشاک،‌تبلیغات و… در این دسته بندی قرار می گیرند.در قرن بیستم، کارهای فرهنگ باستانی، طراحی، ساخت، تزیین و اجرا با فعالیت‌های اقتصادی مدرن مانند تبلیغات، طراحی، مد و رسانه های بصری، در هم تنیده شد تا شکل جدیدی از فرهنگ بازرگانی را ایجاد کنند. صنایع مختلفی که مفهوم خلاقیت را با خود به یدک می‌کشند و در طبقات مختلفی نیز جای دارند، حداقل در یک مورد کاملا مشترک هستند. این صنایع، سود خود را از مهارت خلاقانه نیروی کار و نیز خلق حقوق مالکیت معنوی به دست می‌آورند از این رو است که تمام صنایعی که با مفهوم خلاقیت سرو کار دارند، به صورت جمعی با عنوان «صنایع خلاق» شناخته می‌شوند.صنایع خلاق، در انزوا کار و فعالیت نمی‌کند. آنها در مرکز شبکه ارتباطی سایر بخش‌های صنعتی قرار گرفته‌اند و به عنوان منبع نوآوری در اقتصاد،  به ویژه از طریق طراحی، برندینگ و تبلیغات شناخته می‌شوند. این صنایع همچنین در باز زنده‌سازی شهری و انسجام اجتماعی نیز نقشی چشم‌گیر ایفا می‌کنند و این شبکه عظیم اغلب به اقتصاد خلاق منتهی شده و یا از آن نشات می‌گیرد.انگلستان سیاست‌های صنایع خلاق را برای پیشرو شدن در این صنایع مشخص می‌کند. کره جنوبی شعار فرهنگی، انتخاب و با محصولات فرهنگی خود موج کره‌ای راه می‌اندازد و استرالیا نیز صنایع فرهنگی و خلاق را پیشران توسعه خود قرار می‌دهد. صنایع خلاق با  درآمد ۲.۲۵۰ میلیارد دلار حدود سه درصد GDP دنیا را تشکیل داده و با ایجاد ۲۹.۵ میلیون شغل، یک درصد کل اشتغال دنیا را ازآن خود کرده است. صنایع خلاق از منظر مفهوم شناسی، صنایعی را در بر می‌گیرد  که از استعداد، مهارت و خلاقیت‌هایی که پتانسیل تولید شغل و ثروت از طریق تولید و بهره‌برداری از دارایی فکری را دارند، منشا می گیرد.صنایع خلاق در تعریفی دیگر، نشانه‌ای از تحول طبیعی صنعت فرهنگی است که دنباله‌ روی تغییرات ساختاری ناشی از تایید فناوری‌های نوین و محصولات جدید در حوزه صنعت سرگرمی است.

   باید صنایع جدید به شهر اضافه شود
رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان، می گوید:«اگر بخواهیم شهر ثروتمند داشته باشیم باید صنایع جدیدی را به شهر اضافه کنیم صنایعی که آلاینده نباشد و آب مصرف نکنند.» خسروی توضیح می دهد که برای این امر باید به رونق و توسعه گردشگری، صنایع خلاق و دانش بنیان ها فکر کرد. او اصفهانی را توصیف می کند که به جای صنایعی همانند سنگ یا فولاد از صنعتی همانند سینما ارتزاق می کند. خسروی البته تاکید می کند که اصفهان برای رسیدن به چنین نقطه ای، مسیری طولانی در پیش دارد که باید نقطه آغاز آن امروز کلید بخورد.

   سهم ناچیز ایران
رشد روز افزون صنایع خلاق در اقتصاد داخلی کشورها باعث شده است که این بخش، نقش غالبی را در بخش‌های مختلف اقتصادی ایفا کند در این بین طبق داده‌های آماری، هر قدر میزان توسعه در کشورها بیشتر می‌شود سهم صنایع خلاق نیز در آنها افزایش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکای شمالی سهم بیشتری را در اقتصاد داخلی خود به صنایع خلاق اختصاص داده‌اند و در بین سایر کشورها نیز کشورهای آسیای شرقی در این حوزه پیشگام بوده‌اند. با وجود پتانسیل‌های موجود در کشور، سهم ایران از بازار وسیع این صنایع در دنیا بسیار کم است؛ به گونه‌ای که در بسیاری از حوزه‌ها همانند پویانمایی و بازی های رایانه ای، ایرانیان تنها مصرف‌کنندگان محصولات مبتنی بر صنایع خلاق هستند.  صنایع خلاق در دو گروه کاربردی‌تر و جزئی‌تر قرار می‌گیرند. اولین گروه، صنایع سنتی و فرهنگی را شامل می‌شود که فعالیت‌های نشر، استریوهای مهندسی، معماری موسیقی، فیلم و هنرهای اجرا در این گروه قرار دارد. دومین گروه صنایع خلاق غیرسنتی است که تحقیق و توسعه، نرم افزار و خدمات کامپیوتری و تبلیغات را شامل می‌شود. در دسته بندی دیگر، صنایع خلاق در سه دسته هنری ، رسانه و نشر و خدمات کسب و کاری خلاق قرار می گیرد. اصفهــان گـویـا قـــــرار است روی داشتـــــه هایـــش سرمایه گذاری کند. به گفته خسروی، محدوده صنایع خلاق از صنایع دستی ، سینما  تا انیمیشن، بازی رایانه ای و مد و طراحی لباس را در بر می گیرد؛ اما امکان دارد که در اصفهــان روی صنــایعــی همانند سینما که پتانسیل آن وجود دارد، متمرکز شوند.او تاکید میکند که شهرداری با امکانات مناسبی که دارد سعی می کند تسهیل کننده و مشوق خوبی برای بخش خصوصی باشد؛ اما به این معنی نیست که ازآنها باید حمایت مالی کند. به بیان دیگر این طرح برای شهرداری اصفهان، تبعات مالی نخواهد داشت. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی شورای شهر، مسیر اصلی حوزه معاونت و سازمان فرهنگی شهرداری بر این حوزه متمرکز می شود.صنایع خلاق، پلی میان صنعت و فرهنگ است که تاثیری مثبت بر نوآوری و رشد اشتغال دارند، صنعتی که هنر را به توسعه صنعتی پیوند می زند تا از رکود و رخوت خارج شده وخلق ثروت کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا