سرخط خبرهای سازمان

لزوم دقت در موضع گیری| یادداشتی از رضا صادقیان

آقای نوبخت انسان اهل محاسبه و درس‌ خوانده‌ای است، ولی به نظر می‌رسد به دلیل کارهای بسیار دچار خطاهای عجیب می‌شود. خطاهای نوبخت به عنوان یک مدیر میانی قابل چشم‌پوشی و نادیده گرفتنی خواهد بود، ولی برای فردی که صدها خبرنگار و اقتصاددان منتظر گفته‌های وی می‌مانند، قابل پذیریش نیست.

ایشان با اینکه با عدد و رقم آشناست، به عنوان یک اقتصاددان باسابقه، ولی نیم‌نگاهی به واکنش‌ها و تبعات روانی گفتارهای خویش در سطح جامعه ندارد و یا کم دارد. شاید در نگاه وی مسئله ارقام و محاسبات از جایگاهی بی‌مانند برخوردار باشد، ولی نمی‌توان صرفا به عددها نگریست و واکنش‌های مردم را در نظر نگرفت و یا نسبت به آن بی‌تفاوت بود. سخنان وی در روزهای اخیر درباره ناراحتی رئیس دولت از گرانی دلار، دریافت پول بیشتر از سفرهای خارجی ایرانیان، ارزان بودن قیمت بنزین در بازار و برخی دیگر از موارد، اظهاراتی است که به واکنش‌های ذهنیمنفی مخاطب اندیشه نشده و تنها بخش ریالی ماجرا را نگاه کرده است. در صورتی که بخش گسترده‌ای از سیاست‌گذاری‌ها و محاسبات ریشه در رفتار بروز یافته از سوی مخاطب دارد، از همین‌ روست که طی سا‌ل‌های گذشته از اجرا شدن برخی طرح‌ها به دلیل تبعات اجتماعی جلوگیری به عمل آمده است، به این دلیل روشن که مسئله صرفا در چارچوب اعداد و ارقام قابل ارزیابی نبوده و نیست.

اگر نگاهی به مشغله‌های سخنگوی دولت داشته باشیم، شاید کم دقتی وی را بر ایشان ببخشیم. وی همزمان دبیرکل حزب اعتدال و توسعه، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز می‌باشد. قرار گرفتن در جایگاه دبیرکلی یک حزب می‌تواند شغلی تمام وقت باشد، حزبی که در حال حاضر بسیاری از پست‌های کلیدی دولت را در اختیار دارد و از سویی دیگر بعد از سال ۹۲ و به دلیل تصاحب کرسی ریاست جمهوری توسط حسن روحانی با جذب نیروهای بسیاری در شهرها و شهرستان‌ها موفق شد بدنه حزبی را از نظر عددی به رشد قابل توجهی برساند. امروز آقای نوبخت دبیرکل همین حزب است. قرار گرفتن در جایگاه سخنگوی دولتی که تکلیف معاون اول چندان روشن نیست و هر روز خبر و شایعه‌ای از ماندن و رفتن وی در رسانه‌ها منتشر می‌شود، کاریست بس دشوار، سخن گفتن درباره توصیه‌های برای موبایل نخریدن مردم توسط وزیر اتباطات نیز جای خود دارد. همزمان نیز او رئیس سازمان برنامه و بودجه است، سازمانی که قرار است نقش ناظری هوشمند را برای شرکت‌های پیمانکار و مهندسین مشاور بازی کند و مهمتر اینکه ریال به ریال خرج کردن‌های بودجه سازمان‌های دولتی را نیز زیر نظر داشته باشد. حق بدهید که انجام دادن چنین وظایفی از عده هر انسان باسواد، خرمند، باتجربه و اقتصاددانی خارج است.

همچنین ایشان در سخنانی گفته است: شخصا مسوول بودجه هستم و اگر اشتباه می‌کنم بگویید که برگردم. نکته نخست اینکه؛ براساس بند ۱۲۶ قانون اساسی: رییس جمهور مسوولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیماً بر عهده دارد و می‌تواند (مدیریت) آنها را به عهده دیگری بگذارد. به عبارتی مسئول اول و آخر بودجه در تمام سال‌هایی که دولت دوازدهم برسرکار است، رییس جمهوری است، حتی اگر آقای نوبخت علاقه‌ای خاص به پذیریش انتقادات داشته باشد، از منظر حقوقی چنین امری شدنی نیست. با این حال، نمی‌توان بیش از ۶۰۰ برگه بودجه‌نویسی کرد و به سادگی بازگشت به نقطه اول. امید آنکه آقای نوبخت به عنوان فردی تاثیرگذار در ساختار دولت دوازدهم بتواند حاشیه‌های شکل‌ گرفته از سر دولت را با مواضع دقیق و به موقع دور کند، در غیر اینصورت ایشان برای مدت زمانی نامشخص در معرض حمله‌ها و نقدهای اهالی رسانه قرار خواهند گرفت ولی کلیت هزینه‌های اجتماعی سخنان و موضع‌گیری‌های وی به حساب دولت نوشته و پرداخت خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا