سرخط خبرهای سازمان

کتاب‌نخوانانِ کتاب‌نَخَرِ قانون‌گذار

منبع: کد خبر ۸۷۸۴۰۲ تاریخ ۲۷ آبان ۹۶، تابناک
برخی نمایندگان در پاسخ به اینکه آیا کتاب می خوانید، اسم آخرین کتابی که خوانید چه بود و قیمت آن چقدر بود، آیا به سینما می روید و اگر می روید، بلیت سینما الان چقدر است و همچنین با تئاتر چقدر آشنا هستید و از قیمت بلیت های آن خبر دارید، پاسخ های جالبی به تابناک داده اند!
شاید کمتر روزی باشد که در روزنامه ها و رسانه های کشور، موضوعی راجع به فرهنگ نباشد، پایین آمدن آمار مطالعه، نبود فضای مناسب برای فعالیت های فرهنگی، ممانعت از اکران برخی فیلم ها، تعطیلی سینماها، نبود سینما در بسیاری از شهرستان ها، افزایش قیمت بلیت، نبود فضای مناسب برای اجرای تئاتر و هزاران خبر مانند این، هر روز بارها در رسانه ها گفته می شود.
به گزارش «تابناک»؛ مسئولان کشور نیز همواره از وجود مشکلاتی مانند کمبود فضای سرانه فرهنگی، کمبود بودجه فرهنگی، و عدم اختصاص بودجه های فرهنگی، آگاهی دارند؛ اما با اینکه همه این مشکلات را می دانند، پرسش این است چرا هیچ یک از مشکلات برطرف نمی شود؟

به نظر می رسد یک فقر فرهنگی در حوزه تصیم سازی برای فرهنگ در کشور وجود داشته باشد و برخی از کسانی که باید در مورد فرهنگ کشور تصمیم بگیرند آن گونه که باید از نیازهای فرهنگی کشور و همچنین از اوضاع نابسامان آن اطلاع ندارند.

مطالعه کتاب، سینما و تئاتر در همه جای جهان به عنوان پیشانی فرهنگی و فرهنگ سازی کشور ها به حساب می آید، چون تأثیر مستقیم بر فرهنگ سازی کشور تأثیر دارند؛ اما گویا این سه حوزه از ضعیف ترین بخش های فرهنگی در کشور ما هستند و از کمترین توجه نسبت به خود برخوردار شده اند.

البته دلایل مختلفی برای مغفول ماندن این سه حوزه وجود دارد و نا آگاهی برخی از مسئولان و کسانی که تأثیر مستقیم در توسعه آن دارند، بی شک یکی از اصلی ترین دلایل آن است و مجلس که در رأس همه این امور است به نظر می رسد که کمترین توجه را در این حوزه دارد.

برای روشن شدن این موضوع و اینکه نمایندگان ملت در مجلس چه میزان به این حوزه اهمیت می دهند به میان آنها رفتیم و درباره موضوعات فرهنگی و میزان دلبستگی نمایندگان به این حوزه از آنها پرسیدیم.

جالب است بدانید از میان حدود ۲۰ نماینده مجلس تنها دو نفر کتاب می خواندند، و برخی از آنها گه گاهی اگر از جایی دعوت شده باشند به سینما می روند و هیچ یک در حوزه تئاتر اطلاعات ندارند و حتی برخی از آنها تا کنون سینما و تئاتر نرفته اند و در خصوص نرخ های بلیت سینما و قیمت کتاب هم تقریبا هیچ یک از بیست نماینده اطلاع چندانی نداشت.

گزارش میدانی تابناک در خصوص کتاب، سینما و تئاتر از نمایندگان مجلس

حسینعلی حاجی دلیگانی در پاسخ به اینکه آیا کتاب می خوانید، نام آخرین کتابی که خواندید چه بود و قیمت آن چقدر بود و آیا به سینما می روید و اگر می روید بلیت سینما الان چقدر است و همچنین با تئاتر چقدر آشنا هستید و از قیمت بلیت های آن خبر دارید، گفت: کتاب خیلی خریداری می کنم، آخرین آن را هم چند روز پیش خریدم، ولی قیمت آن را نمی دانم، الان هم عجله دارم و به بقیه سوالات نمی خواهم جواب بدهم.

محمد رضا نجفی نماینده مردم تهران در پاسخ به اینکه آیا کتاب می خوانید، نام آخرین کتابی که خوانید چه بود و قیمت آن چقدر بود و آیا به سینما می روید و اگر می روید بلیت سینما الان چقدر است و همچنین با تئاتر چقدر آشنا هستید و از قیمت بلیت های آن خبر دارید، گفت: هر آدم زنده ای باید کتاب بخواند، من هم گاهی می خوانم. الان هم یک کتاب هست که در حال مطالعه آن هستم و درباره اقتصاد است اما اسم آن را نمی دانم، به قیمت آن هم توجهی نکردم.

وی در خصوص حوزه سینما نیز گفت: خیلی وقت است که سینما نرفته ام، از قیمت بلیت سینما هم خبر ندارم، تئاتر هم نمی روم و از قیمت های بلیت ان هم خبر ندارم.

محسن علوی در پاسخ به اینکه آخرین کتابی که خواندید چه زمانی بود گفت: آخرین سال دانشگاه آخرین کتاب را خوانده ام، خیلی وقت کتاب ندارم اما قرآن می خوانم و از قیمت ها هم خبر ندارم. البته قیمت ها متفاوت است و جنس خوب و بد هم دارد.

وی گفت: سینما هم اصلا نمی رود و قیمت بلیت آن را نمی دانم، تئاتر هم اصلا نمی روم، نماینده ها اصلا وقت ندارند و نمی توانند این کار ها را بکنند مگر اینکه یک کسی آنها را میهمان کند و سینما ببرد در غیر این صورت کسی سینما نمی رود.

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در پاسخ به این که آیا کتاب می خوانید، اسم آخرین کتابی که خوانید چه بود و قیمت آن چقدر بود و آیا به سینما می روید و اگر می روید بلیت سینما الان چقدر است و همچنین با تئاتر چقدر آشنا هستید و از قیمت بلیت های آن خبر دارید، گفت: آخرین کتاب مجموعه مدونی از فرمایشات حضرت امام و نامه های مهمی که امام به مسئولان داشتند بود، اسم کتاب را هم فراموش کرده ام، به قیمت آن هم توجه نکردم.

وی درباره سینما نیز گفت: آخرین بار فیلم ویلایی ها را دیده، قیمت بلیت آن را نمی دانم و تئاتر هم اگر فرصت شود می روم از قیمت و اوضاع سالن ها هم اطلاعی ندارم.

دیباجی دیگر نماینده مجلس در پاسخ به این که آیا کتاب می خوانید، اسم آخرین کتابی که خوانید چه بود و قیمت آن چقدر بود و آیا به سینما می روید و اگر می روید بلیت سینما الان چقدر است و همچنین با تئاتر چقدر آشنا هسند و از قیمت بلیت های آن خبر دارید گفت: از زمانی که مجلس آمده است کتاب نخوانده است و آخرین کتابی هم که خوانده نهج البلاغه بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه کتاب درسی می خوانم و اصلا از قیمت ها خبر ندارم و اگر می شود توی این فاز از من سوال نکنید، گفت: سینما و تئاتر نمی روم، مگر اینکه مراسمی باشد و از جایی دعوت شده باشم.

شهروز برزگر در پاسخ به این که کتاب می خوانید گفت: خیلی کم و قیمت آن را هم نمی دانم، اما یک کتابی که چند سال پیش به زبان انگلیسی نوشته شده بود که درباره سلماس بود را مطالعه می کردم که حدود ۸۷ هزار تومان خریده بودم. اسم کتاب را متأسفانه به یاد نمی آورم. سینما هم تا امروز که ۴۲ سال دارم نرفته ام، تئاتر هم اگر جایی دعوت کنند می روم.

– دهقانی فیروز آبادی گفت، برخی اوقات کتاب می خواند، آخرین کتاب هم که خوانده بود به اسم ۱۲ ثانیه بود، اما قیمت آن را نمی دانست، گاهی هم که وقت کند، با همراه خانواده سینما می رود، اما قیمت بلیت سینما را نمی دانست، درباره تئاتر هم گفت: تئاتر هم چند بار رفته ام.

محسن کوهکن گفت، به دلیل مشغله زیاد کاری خیلی کتاب نمی توانم بخواند، سینما و تئاتر هم نمی روم و از قیمت بلیت های آنها اطلاعاتی ندارم. وی در پاسخ به این که به کدام کار فرهنگی علاقه مند هستید، گفت: هر کاری که وقت اجازه بدهد.

هادی شوشتری اما برعکس سایر نماینده های مجلس کتاب خوان حرفه ای بود. وی در این باره گفت، حدود ۸ هزار جلد کتاب در کتابخانه خود دارد، آخرین کتابی هم که خواندم به اسم فرستاده بود، سینما و تئاتر هم کم و بیش می روم.

محمدجواد فتحی، نماینده مرم تهران هم از جمله نماینده های کتاب خوان مجلس بود، این نماینده مجلس گفت حدود ۵ هزار جلد کتاب دارد و آخرین کتاب هم که خوانده است به اسم شبهه خاطرات دکتر علی بهزادی بود و سه جلدی هم بود، قیمت هم چون دست دوم تهیه کرده بود حدود ۱۳۰ هزار تومان خریداری کرده، اما سینما و تئاتر خیلی نمی رود و آخرین باری که تئاتر رفته، قیمت آن حدود ۲۵ هزار تومان بوده است.

اینها تنها بخشی از نمایندگان مجلسی هستند که حاضر شدند، به این پرسش ها پاسخ دهند و بسیاری از این نماینده ها راضی به مصاحبه هم نشدند و بسیاری از نماینده ها از جمله یک تن از اعضای هیأت رئیسه و چند تن از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس بعد از مصاحبه اعلام کردند که مصاحبه شان منتشر نشود.

منبع: کد خبر ۸۷۸۴۰۲ تاریخ ۲۷ آبان ۹۶، تابناک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا