سرخط خبرهای سازمان

مقدری: راه برون رفت از ابرچالش‌های ایران، بهبود شاخص‌های حکمرانی‌خوب است

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی در مراسم هشت شب با اندیشمندان در حسینیه اعظم نجف‌آباد ضمن یاد و خاطره حضرت آیت‌الله العظمی منتظری (ره) پیرامون چرایی توجه به حکمرانی خوب در کشورها سخن گفت.

مقدری سخنان خود را با این مقدمه شروع نمود که امروز در جهان شاهد دولت‌ها، حکومت‌ها و جوامعی هستیم که برای مدیریت کشور خود هدف‌ها و برنامه‌های بلندمدت داشته و براساس آن تلاش دارند فاصله خود را در میان سایر کشورها به سطح مطلوب نزدیک کنند؛ همان چیزی که ما از آن به کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه یاد می‌کنیم و بی‌شک تمام عناصر این فرآیند به حکمرانی ارتباط می‌یابد.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی افزود: از سه دهه گذشته، نظریه‌پردازانی که برای بهتر شدن وضعیت زندگی جوامع به دنبال برنامه‌ریزی بودند، به این جمع‌بندی رسیدند که چگونه نهادهای داخلی و بین‌المللی می‌توانند  نقش اساسی و سازنده‌ای در مسیر رشد و توسعه داشته باشند؟  آن‌ها دریافتند که کمک‌های مالی به کشورها، از طریق وام، هیچ کمکی به بهبود زندگی مردم برخی از این نظام‌ها نکرده است؛ و از این رو بنیادهای نظری حکمرانی خوب که به رفع این موانع منتهی می‌شود را استوار کردند.

نماینده شورای شهر اصفهان در ادامه گفت: حکمرانی خوب بر این باور است که جوامع در صورتی از رفاه برخوردار می‌شوند که در نوع حکمرانی آن‌ها تغییراتی ایجاد شود. حکمرانی خوب دارای شاخص‌هایی است تاکید و تمرکز بر آنها مسیر حکمرانی را رو به بهبود می‌سازد؛ مبارزه با فساد، ثبات سیاسی، پاسخگویی، حاکمیت قانون، کیفیت مقررات، کارآمدی دولت، شفافیت و مشارکت از جمله این شاخص‌ها هستند.

مقدری در ادامه گفت: امروز اگر به عنوان یک شهروند ایرانی به دنبال این باشید که چرا جامعه ما با وجود دارا بودن منابع فراوان طبیعی و منابع انسانی هوشمند هنوز اندر خم یک کوچه است، در جواب بایستی گفت که نبود شفافیت یکی از مولفه‌های این توسعه نیافتگی است. برنامه‌ها در ایران در هاله ای از ابهام هستند و از این رو عده‌ای به رانت اطلاعاتی دست یافته و دسترسی به اطلاعات برای همه شهروندان برابر نیست.

نویسنده کتاب درآمدی بر حکمرانی خوب در ادامه افزود: نبود شفافیت موجب شده که اکثریت مدیران پاسخگو نباشند. البته در دوره‌هایی استثنائاتی بود، نظیر رئیس دولت اصلاحات، حجت الاسلام و المسلمین خاتمی که زمینه‌های قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را فراهم کرد ولی متاسفانه در دولت بعد از او این کار ادامه نیافت و در نطفه خفه شد؛ همین رویکرد سبب شد اختلاس‌ها و فسادهای بزرگ تاریخ ایران رقم بخورد.

مقدری در ادامه به بیان شاخص حاکمیت قانون اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مطابق این شاخص، مدیران و مسوولان از یک طرف و شهروندان از سوی دیگر ملزم به رعایت قانون هستند و همگان باید بپذیرند احترام به قانون به نفع همه است و کسی آن را دور نزند. البته براساس آن بایستی حقوق بشر محترم شمرده شود؛ و قوه قضاییه مستقل و نیروی انتظامی غیرفاسد در کشورها مستقر گردد.

مقدری درباره شاخص مبارزه با فساد عنوان کرد: اجماع صاحب‌نظران اقتصاد سیاسی این است که بزرگترین مانع توسعه اقتصادی و اجتماعی، فسادست. فساد نه تنها پول و سرمایه‌ها را به تارج می‌برد و حکمرانی بد را به وجود می‌آورد، بلکه بر همه سطوح جامعه نیز اثر می‌گذارد. جایی که فساد شایع شود، هزینه کسب و کار برای سرمایه‌گذاران بسیار بالا می‌رود و دیگر هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به ایجاد کسب و کار در آن منطقه نیست و در نتیجه بیکاری زیاد شده، رشد اقتصادی کاهش یافته و سطح رفاه پایین می‌آید.

وی در ادامه گفت: فساد، مردم بومی، زنان و کودکان را بیش از هرکس در معرض خطر قرار می‌دهد. به‌واسطه فساد، بودجه‌ها در جای درست خود هزینه نمی‌شود و دولت پاسخگویی هم وجود ندارد که جوابگو باشد.

مقدری در ادامه خاطرنشان نمود: راه برون رفت از چالش‌های اقتصادی ایران، حرکت به سوی افزایش ضریب بهبود شاخص‌های حکمرانی خوب است و در این مسیر عناصر به‌هم پیوسته‌ای از مدیران حکومتی گرفته تا احزاب و سازمان‌های مدنی و رسانه‌ها نقش دارند.

وی ادامه داد: کشوری توسعه پیدا می‌کند که هم مردمش و هم مسوولانش توسعه‌خواه باشند. اگر بخواهیم به توسعه برسیم بایستی به یک وفاق ملی و درک همگانی دست یابیم.

در ادامه مقدری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه  ماچه می توانیم انجام دهیم و چه کاری از عهده ما برمی‌آید گفت: مردم در تمام جوامع والاترین مسوولیت یعنی نظارت و مطالبه‌گری را برعهده دارند. هیچ کشور توسعه یافته‌ای را نمی‌یابید که احزاب در آن وجود نداشته باشند و تشکل‌های صنفی و سمن‌ها در آن نباشد. درواقع، احزاب، سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های صنفی باید تقویت شوند و نظارت داشته باشند. در این حالت هم مشارکت اجتماعی رشد می‌یابد، هم دیده‌بانی شکل گرفته و با نظارت و مطالبه‌گری مبارزه با فساد هم رخ می‌دهد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا