سرخط خبرهای سازمان

فعالیت ها و تشکل های دانشجویی، چراها و بایدها| یادداشتی از امیر تاکی

دانشگاه محل ارتقای سطح دانش به صورت آکادمیک و ساختارمند است. ارتقای سطح دانشی که هم فرد در این رهگذر در جهت تکامل علمی و تجربی خود می کوشد و هم جامعه در آینده از علم و تجربیات بدست آمده توسط افراد جامعه در زمینه های مختلف بهره مند می گردد. پس این رهگذر، رهگذری دو سویه است. هم جامعه سودمند می شود و هم فردی که جامعه زمینه را برای رشد و بالندگی وی مهیا نموده، به معرفت خویش می افزاید.

در واقع هر دو در مقابل هم به نوعی مسئول اند. کسانی که مدیریت جامعه را در دست دارند موظفند که موجبات و زمینه های لازم و در حد کفایت را برای همه ی آحاد مردم جامعه، چه زن و چه مرد بدون هرگونه تبعیضی جهت رشد و شکوفایی آنان فراهم نمایند. کسانی هم که در این چنین دانشگاه هایی به بازآفرینی و شکوفایی استعدادها و توانمندی های خود پرداختهاند، باید دِین خود را به جامعه و دیگر انسان های موجود در جامعه ادا نمایند و خود را متعهد در برابر میهن و هم میهنان خویش بپندارند.

این حق همه انسان ها در هر جامعه ای است که در جهت تکامل شخصیتی خود در ابعاد گوناگون آزاد باشند و آزادانه زندگی کنند. اصولا زمانی به توسعه و پیشرفت همه جانبه و پایدار دست پیدا می کنیم که به آزادی و حقوق شهروندی شهروندان یک جامعه پرداخته باشیم. جامعه ای که آزاد نباشد اگر در حوزه و قسمتی هم پیشرفتی ایجاد شد، آن پیشرفت تضمینی برای ماندگاری و فراگیرتر شدن ندارد؛ چراکه استعدادهای انسانی که این پیشرفت را بوجود آورده در محیطهای متصلب، خشک و دیکتاتوری به حداکثر توانمندی خود نایل نمی شوند.

حال که به نظر می رسد برای ایجاد جامعه ای آزاد، توسعه یافته و شکوفا کننده استعدادها، دانشگاه یک فرصت است و نه یک تهدید، پس باید به چگونگی دستیابی به این فضا در دانشگاهها و رونق یافتن هر چه بیشتر آن بیاندیشیم و بپردازیم. از جمله راهکارهای رونق به اینگونه فضاها، اصلاح ساختارهای مدیریتی و کمک به گسترش تشکل های علمی، صنفی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، سیاسی و… در سطح اساتید محترم دانشگاه و نیز درسطح دانشجویان است.

آنچه اکنون به نظر می رسد که باید به آن پرداخته شود، بحث پیرامون تشکل های دانشجویی است. تشکل هایی که به صورت مستقل و داوطلبانه ایجاد می شوند و در ارتقای هر چه بیشتر سطح عمومی و تخصصی آگاهی ها و بینش های دانشجویان می کوشند. آن چیزی که ارزش اینگونه فعالیت های ارزشمند دانشجویی را بیشتر می کند استقلال و داوطلبانه بودن این امور است. در واقع بر اساس استعدادها و علاقه های دانشجویان این فعالیتها سامان می یابد. گسترش تشکلهای سیاسی و فرهنگی نه تنها باعث افزایش بینش و قدرت تحلیل عمومی دانشجویان می گردد، بلکه اینگونه تشکل ها نیز می توانند بازوی مشورتی مسئولان کشور گردند و واسطه ای در جهت ارتباط بیشتر آنان با قشر نخبه و تحصیل کرده جامعه باشند. بنابراین بر خلاف عقیده کسانی که به تشکل های دانشجویی به چشم تهدید می نگرند، این تشکل ها می توانند بسیاری از مسئولان را در جهت اداره بهتر کشور یاری رسانند.

مسئولان هر کشوری موظفند که در برابر ولی نعمتانشان که همانا مردم هستند به بهترین نحو پاسخگو باشند و در قبال نقد و انتقادات ایشان سر تعظیم فرو آورند. مطمئنا دانشجویان که از جمله قشر نخبه و اندیشمند هر جامعه ای محسوب می شوند در مقابل آحاد مردم جامعه خود مسئولند. مسئولند از آن جهت که در مقابل کژی ها ایستادگی کنند و در اصلاح امور به مسئولان کشور یاری رسانند. مسئولند از آن جهت که دیدبانی جامعه مدنی و توسعه محور را از ملزومات نخبگی خود برمی شمارند. مسئولان و مدیران کشور هم در برابر این درایت دانشجویان و نخبگان نه تنها باید قدردان آنان باشند، بلکه باید در گسترش و رونق یافتن هر چه بیشتر اینگونه فضاها بکوشند و آن را با ایجاد احساس امنیت، آرامش و آزادی هر چه بیشتر برای دانشجویان ودیگر نخبگان توأمان سازند.

اما نکته ای که باید در رابطه با خط قرمزهای فعالیت های دانشجویی ذکر شود آن است که در اینگونه فعالیت ها همانطور که بیان شد مهم استقلال تشکل هاست. استقلال به این معنا که این تشکلها در هر دانشگاهی متعلق و فقط متعلق به عموم دانشجویان آن دانشگاه است و کسی غیر از آنان نباید در امور آن ها دخالت کند و تعیین تکلیف نماید؛ چراکه هدف از ایجاد این تشکل ها ارتقای بیشتر سطح آگاهی ها، بینش ها و تجربیات دانشجویان و نیز ادای دین به جامعه مدنی کشور است.

امید است که با اصلاح نگاههای موجود در بین بعضی از مسئولان کشور به دانشگاه، فعالیت های دانشجویی در قالب اصناف، کانون ها و تشکل های دانشجویی به صورت عادلانه برای هر سلیقه و تفکری فراهم شود و تشکل ها و کانونها با توجه به اهدافی که بیان شد، بتوانند در این مسیر گام بردارند.

نشریه سیاسی فرهنگی اجتماعی دانشگاه یزد، شماره ۴۱، هفته چهارم مهر ۹۶

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا