سرخط خبرهای سازمان

اعتراض مقدری، نماینده شورای شهر اصفهان در صحن علنی شورا نسبت به تعلیق عضویت سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: وظیفه خود می‌دانم که نسبت به تعلیق جناب آقای سپنتا نیکنام از عضویت در شورای شهر یزد اعتراض کنم.
 
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، مهدی مقدری در  نطق خود در هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان به تعلیق عضویت سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد اعتراض کرد و نطق خود را به رعایت حقوق شهروندی و نیز جایگاه ممتاز اقلیت‌های دینی در توسعه میراث انسانی و فرهنگی اصفهان اختصاص داد.
وی اضافه کرد: خداوند متعال شما را از دوستی و دادگری نسبت به همه کسانی که با شما به سبب پایبندی بر دین جنگ نکرده‌اند و شما را از وطنتان نرانده‌اند نهی نمی‌کند، بلکه با آنان به عدالت و انصاف رفتار کنید، چرا که خداوند مردم عادل و دادگر را دوست دارد(سوره ممتحنه، آیه ٨).
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: به عنوان نماینده شهروندان شریف اصفهان در شورای شهر، تصور می‌کنم اگر بنا بر این بود که به واسطه اعتقادم به دین اسلام از حقوق نمایندگی، عضویت و خدمت در شورای شهر اصفهان محروم شوم قطعاً چنین محرومیتی را مصداق نقض حقوق شهروندی و اجتماعی خود تلقی می‌کردم.
وی با تاکید بر اینکه باور دارم که نباید آنچه را بر خود نمی‌پسندم، بر دیگری نیز بپسندم، ادامه داد: با توجه به این موضوع وظیفه خود می‌دانم که نسبت به تعلیق جناب آقای سپنتا نیکنام از عضویت در شورای شهر یزد اعتراض کنم و متصدیان امر را برای پایداری برادری بین اقوام و مذاهب ایرانی دعوت به قسط کنم.
مقدری تاکید کرد: هرگز حق برادرت را به واسطه رفاقتی که بین تو و او هست تباه مکن، چون کسی را که حقش را تباه می‌کنی، با تو برادر نخواهد بود (امیرالمومنین علی (ع)/ نهج البلاغه، نامه ٣۱).
وی افزود: معتقدم که توسعه ایران و مشخصاً شهر اصفهان بدون پیوستگی و مشارکت همه شهروندان فارغ از دین، مذهب و قومیت و رعایت هم‌طراز حقوق شهروندی آنان محقق نخواهد شد.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: امروزه، ثابت شده است که حضور پیروان مذاهب، فرهنگ‌ها و اقوام مختلف در یک شهر و تشکیل جامعه‌ای متکثر و چند فرهنگی، نقطه اتکایی مستحکم به منظور پیشبرد سعادت و رفاه آن جامعه است، به شرط آن که همراه با حکمرانی خردمندانه و توزیع عادلانه منابع و فرصت‌ها شود.
وی با اشاره به اینکه از این منظر، اصفهان میراثی ارزشمند از همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و اقوام مختلف بوده است، اظهار کرد: زرتشتیان، یهودیان و ارامنه عزیز در کنار مسلمانان سالیان سال دوستانه زیسته‌اند و بر توسعه میراث انسانی و فرهنگی اصفهان نقشی غیر قابل انکار داشته‌اند.
مقدری اضافه کرد: فراموش نمی‌کنیم که چگونه حضور صنعتگران ارمنی و گرجی در کنار مردمان هنردوست اصفهان، این شهر را به نصف جهان تبدیل کردند، نه تنها از حیث زیبایی و برآمدن عمارت‌ها و باغ‌های بی‌همتا در جهان، که این شهر نصف جهانی از فرهنگ‌ها، ادیان و اقوام نیز بوده و هست.
وی با تاکید بر اینکه معتقدم مدیریت جدید شهری اصفهان باید به این میراث انسانی و اجتماعی به عنوان فرصتی کم‌نظیر برای رونق و توسعه شهر توجه کند، تصریح کرد: تجربه‌های نه چندان دور نشان می‌دهد که اصفهان از این منظر نه تنها می‌تواند سرآمد شهرهای ایران، بلکه جهان شود و برای این منظور می‌توانیم نگاهی به تجربه صفاخانه داشته باشیم.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: انجمن صفاخانه که در ۱٢٨۱ خورشیدی به همت آقا نجفی اصفهانی و حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی در محله جلفا برپا شد، محلی برای گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها بود و نسخ مباحثات این انجمن در لندن و پایتخت‌های اروپایی، مصر، حجاز و عثمانی منتشر شده و موجی از همزیستی و گفت‌وگوی عقلانی بین اسلام و سایر ادیان ایجاد کرد.
وی در پایان تاکید کرد: با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌کنم مدیران شهری اصفهان با برنامه‌ریزی با سایر نهادهای مرتبط شهری، فرهنگی و دینی اصفهان این تجربه را زنده کنند و با راه‌اندازی صفاخانه، مرکزی برای صلح و دوستی میان ادیان و مذاهب و تمدن‌ها در شهر اصفهان را در عصر جهانی شدن پایه‌گذاری کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا