سرخط خبرهای سازمان

شجاعت و کیاست| یادداشتی از محمدرضا بزمشاهی

 

سخنان وقیحانه و توهین‌آمیز رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش مجموعه تندروهای آمریکائی برای اعمال بیشترین فشار بر کشور ایران را وارد مرحله جدیدی کرد. این سخنان جنون‌آمیز که متضمن توهین به هویت ملت ایران و تخطئه تصمیم جمعی ملت ایران در بر‌اندازی رژیم شاهنشاهی و زشت ترین عبارات خطاب به نهادهای حاکمیتی کشور ایران بود.

همچنین استفاده از عبارت جعلی به جای خلیج فارس زنگ خطری بود که معلوم گردد عده ای در سیستم حاکمیتی ایالات متحده با مردم و فرهنگ ایران خصومت می ورزند. البته این امر جدیدی نیست، نسل جوان کنونی به یاد ندارد و مسن ترها هم فراموش کرده اند. در آن زمان رسانه های اجتماعی مانند امروز وجود نداشت اما در اسناد و روزنامه ها و نشریات آن زمان ثبت است که رونالد ریگان در خرداد سال ۶۶ در سخنانی ایرانیان را وحشی نامید و چند ماه بعد از آن هم وزیر دفاع آمریکا کاسوار واینبرگر سخن از خشکاندن ریشه ملت ایران به زبان آورد. اکنون وارثان آن دو در حزب جمهوری‌خواه باز هم همان ادبیات را بر زبان می آورند.

در چنین شرائطی مهمترین وظیفه ایرانیانِ آگاه حفظ اتحاد و یکپارچگی و هم‌دلی در برابر تهدیدهای بد‌خواهان ملت ایران است. اتحاد ایران‌ستیزان آمریکا با نتانیاهو و هم‌داستانی رژیم های مفلوک عربی در منطقه، حساسیت هر ایرانی هوشیار را برمی انگیزد. واکنش اکثر قریب به اتفاق ایرانیان به این موجِ جدید ایران‌ستیزی درخور تحسین و ستایش است.

در ادامه باید چند نکته را مورد توجه قرار داد:

◊ توافق برجام و تصویب آن در شورای امنیت، اقدامی مدبرانه از سوی تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی بود که اکنون دولت آمریکا را در تنگنای دیپلماتیک قرار داده است. اینکه در برجام ذکر شده که مفاد قطع‌نامه سازمان ملل از مفاد برجام جداست مجوزی برای فعالیتهای موشکی جمهوری اسلامی است. در عین حال اصرار دیپلماتها برای تصویب قطع‌نامه سازمان ملل متحد در تایید برجام زمینه ای را فراهم ساخت که اکنون تلاش دولت آمریکا برای خروج از آن اقدامی مغایر با مصوبات بین المللی تلقی گردد. از این رو باید به تیم دیپلماسی به ویژه دکتر محمد‌جواد ظریف آفرین گفت و کیاست و درایت ایشان را ستود.

 صدام حسین زمانی که احساس قدرت کرد برای احیای غرور عربی خود قرارداد الجزایر را که خود امضا کرده بود در برابر دوربینهای تلویزیونی پاره کرد، واکنش ما چه بود؟ یک گزینه این بود که ما هم قرارداد را پاره کنیم یا آتش بزنیم، اما ما گزینه دیگری را انتخاب کردیم. اصرار بر ادامه قرارداد الجزایر سبب شد تا صدام‌حسین مجدداً آن قرارداد را رسماً پذیرفته و این قرارداد تبدیل به سلاح برنده ما در مذاکرات سیاسی شد. اکنون نیز باید توجه داشته باشیم برجام سلاح کاری و برنده ما در مذاکرات بین المللی است. سخنان مسئولان در تهدید به خروج از برجام اگر از موضع ندادن چک سفید‌امضا باشد در موضع تبلیغاتی به جا و شایسته است. اما باید در نظر داشته باشیم خروج از برجام زمینه گفتگوی بین المللی ما را از بین خواهد برد. در هر شرائط ما باید برجام را به عنوان یک سلاح و مستمسک برای مذاکره و چانه زنی و به چالش کشیدن طرفهای مقابل مورد استفاده قرار دهیم.

 همانگونه که در زمان مذاکرات هسته ای نگاشتم، مردم ایران اگر از دولت و حاکمیت به دلائلی انتقاد داشته باشند زمانی که برخوردی صادقانه از آنان ببینند در مقابل تهدیدهای دشمنان متحد خواهند شد. نمونه آن در روزهای پایانی دفاع مقدس بود، زمانی که جمهوری اسلامی صادقانه قطع‌نامه ۵۹۸ را پذیرفت و رژیم بعثی عراق به رغم شعارهای صلح‌طلبی پیشین خود به خاک ایران حمله ور شده و بخشهایی از خاک ایران را اشغال کرد. اکنون نیز مردم ایران شاهد آن هستند که نظام جمهوری اسلامی توافق هسته ای را پذیرفته و به مفاد آن به طور کامل عمل میکند. در چنین شرائطی عهد‌شکنی آمریکائیها قطعاً مورد قبول ایرانیان نخواهد بود.

 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از نیروهای مسلح کشور است که نقشی مؤثر در تإمین امنیت کشور داشته است. تلاش برای اعمال فشار بر این نیرو به جهت تخریب زیر‌ساختهای امنیتی ایران و مقدمه ای برای تحمیل یک جنگ دیگر به این سرزمین می باشد. در مقابل تهدیدهای خارجی از تمامی نیروهای مسلح کشورمان از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت می کنیم. آنچه پیش از این هم می گفتیم این است که سپاه نهادی است متعلق به همه مردم فراتر از دسته بندیهای سیاسی. از این رو سپاه باید محبوب همه ملت باشد و لازمه این امر عدم دخالت در مسائل چالشی درونی کشور و نیز عدم ورود به فعالیتهای رقابتی اقتصادی است. طرح این مسائل برای افزایش پایگاه اجتماعی سپاه پاسداران بوده و در شرائط کنونی نیز در برابر تهدیدهای آمریکا در کنار همه ملت ایران از جمله سپاهیان پاسدار در یک صف در کنار هم می ایستیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا