سرخط خبرهای سازمان

مقدری در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه عکس لهستانی‌ها در اصفهان: ورود تفکر گفت‌وگوی تمدن‌ها به سیستم مدیریت شهری

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایمنا، در حاشیۀ برگزاری نمایشگاه «متولدین لهستان مستقل، لهستانی‌ها»، سخنگوی شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه این نمایشگاه شکوه گفت‌وگوی میان تمدن‌ها و فرهنگ‌هاست، به خبرنگار ایمنا گفت: من وقتی این عکس ها را می‌دیدم باورم نمی‌شد این اتفاق‌ها در شهر اصفهان رخ افتاده باشد، نگاه اولیه دقیقاً فضای اروپایی را نشان می‌دهد اما همین که یک چنین صلح مسالمت‌آمیزی در ایران و در شهر اصفهان اتفاق افتاده واقعاً جای تشکر دارد. همچنین باید از کسانی که خلق چنین رویدادهایی را سبب می‌شوند تا تمدن‌ها و ادیان و ملت‌ها به هم نزدیک بشوند قدردانی کرد.

مهدی مقدری ادامه داد: من از تماشای آثار این نمایشگاه بسیار لذت بردم و امیدوارم مردم بازدید کنند و بدانند که چه غنایی در فرهنگ و مراودات و تاریخ و پیشینه ما بوده است که البته خیلی هم دور نیست. خدا را شکر به یُمن هنر و ثبت چنین رویدادهایی امروز ما می‌توانیم چنین افتخاری را داشته باشیم که بیش از چند دهه یک چنین میزبانی باشکوهی را در عصر جنگ‌های جهانی برای دنیا داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا این امکان وجود خواهد داشت تا در آینده میان اصفهان و شهری از لهستان پیوند خواهرشهری ایجاد شود، تصریح کرد: متأسفانه سالها دیپلماسی شهری اصفهان به خواب رفته بود. ما  از ظرفیت خواهرخوانده‌های قبلی‌مان بهره‌ای نبردیم ولی الان فصل جدید دوباره سررسیده و کسانی که به اعتقاد گفتگوی تمدن‌ها اعتقاد دارند به مسند مدیریت شهری آمده اند.

مقدری افزود: در دولت اصلاحات نیز اروپایی ها طرف مذاکرات ما بودند و از روسیه و چین و امریکا هیچ خبری نبود و ما توانسته بودیم تا مرزهای نهایی یک توافق بین‌المللی پیش برویم. متأسفانه وقتی دیپلماسی شهری وجود نداشته باشد، وقتی رویکردها و راهبردهای شهر این باشد که چشمش را روی فرصت‌های جهانی ببند، قاعدتاً دستاوردی حاصل نشده است. اما بی‌تردید امروز دیپلماسی شهری به عنوان یکی از مظاهر دیپلماسی عمومی می‌تواند به دستگاه سیاست خارجی ما در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی فرصت‌هایی را نشان دهد که نتیجۀ آن ثروت آفرینی بیشتر طرفین ماجرا را در پی دارد و یک بازی کاملاً برد برد برای طرفین تعریف شود.

سخنگوی شورای شهر اصفهان به جایگاه مباحث فرهنگی در شورای جدید شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: من فکر می کنم مهم‌ترین ویژگی و بارزترین رویکرد اصلاح‌طلبانی که در مدیریت شهری کلان شهرهای ایران پیروز انتخابات شدند، مسئلۀ فرهنگ و هنر است که همواره مزیت مطلق اصلاح‌طلبی بوده است.

مهدی مقدری ادامه داد: ما قطعاً برنامه‌‍‌هایی داریم که شهرها را هم از این رکود اقتصادی به واسطۀ صنایع خلاق که صنایع مبتنی بر فرهنگ و هنر و فناوری هستند و هم از نظر پویایی اجتماعی به واسطه چنین رویدادهایی که برای آن‌ها می‌تواند برنامه ریزی شود، خارج کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا