سرخط خبرهای سازمان

نامه دبیرکل سازمان عدالت و آزادی به سیدمحمد خاتمی خاتمی درباره بی‌مهری بزرگان در به‌کارگیری جوانان در مدیریت کشور

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی پس از جمع‌بندی دفترسیاسی حزب، در نامه‌ای به سیدمحمد خاتمی از روند بی‌مهری به جوانان اصلاح‌طلب در مدیریت کشور گلایه کرد و از ایشان خواست برای رفع این چالش با بزرگان به گفت‌وگو بپردازد. متن نامه مهدی مقدری به شرح زیر است:

 

 

جناب آقای حجه‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی

باسلام و احترام

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مقاومت دلیرانه در جنگ تحمیلی و موفقیت‌های دولت‌های پس از انقلاب مرهون جوانان رشید، فهیم و غیور این سرزمین است. در آن سال‌ها، از مدیران اجرایی گرفته تا دانشمندان، از فرماندهان جنگ تا سیاستمداران تراز اول همه در رده‌ سنی زیر ۴۵ سال بوده‌اند. در آن برهه‌ی سخت تاریخی، که شاید هرکشوری مدیریتش را به پرتجربه‌ها می‌سپارد، رهبر فرزانه‌ انقلاب به جوانان اعتماد کرد و آنان را در رأس امور نشاند تا طرحی نو دراندازند و پایان‌بخش حکومت‌های وراثتی و دولت‌های فرمایشی و مدیران چرخشی باشند .

پس از رویداد تاریخی دوم خرداد نیز، جوانان بزرگترین محور حرکت جریان اصلاح‌طلبی در کشور و مهمترین رکن سازنده نشاط در جامعه‌ خسته از جنگ و رخوت سال‌های سازندگی بوده‌اند.

بر همگان واضح و مبرهن است که اگر نبود شور و اشتیاق جوانان به جریان اصلاحات، هیچ‌گاه چنین موفقیت‌هایی در سال‌های ۷۶ و ۸۰ و بعد از آن در سال‌های ۹۲ و ۹۶ رقم نمی‌خورد و جوشش‌های اصلاح‌طلبانه در رقابت با صاحبان ثروت، رسانه و قدرت فرجامی جز انزوا پیدا نمی‌کرد.

در سال ۹۲ و پس از سرخوردگی‌های ۸۸، با دلگرمی شما، جوانان ایران اسلامی دوباره به صحنه آمدند و حاصل این حضور «دولت تدبیر و امید» شد. در سال ۹۴ بار دیگر جوانان حضور خود را تکرار کردند و «مجلس امید» را رقم زدند. سال ۹۶ با عزمی راسخ‌تر و با وجود تمام انتقادها و همه‌ ناامیدی‌ها، جوانان به «تکرار» شما لبیک گفتند و بار دیگر «دولت تدبیر و امید» حیات گرفت و چراغ امید در گلستان «شوراهای شهر و روستا» فروزان شد.

حال امید جوانان به دولتمردان است که تکرار کنند نام نسلی را که از محرومیت‌ها نترسیده و به امید آینده‌ای بهتر برای ایران، در هر دوره‌ای از انتخابات، مردم را به صحنه آورده و بی‌مزد و منت صندوق‌های رأی را مملو از نام مردان و زنانی کرده که وعده آبادی این خاک را داده‌اند، اما هنوز هم گویی این تکرار قرار است کام مدیران سابق و بازنشسته را شیرین ‌کند، هنوز هم وقت آن نرسیده که باور کنیم آینده از آن نسل سوم و بعد از آن است، هنوز هم جوان سی و اندی ساله ما نباید وارد عرصه‌ قدرت شود و راه دشوار مدیریت کلان کشورش را از امروز آغاز کند! راستی قرار است نوشداروی مدیریت جوانان بعد از مرگ سهراب برسد و وقتی نسل پرامید و شورآفرین کنونی به سن بازنشستگی و افول اندیشه‌های بکر و خلاقانه‌اش رسیدند، به کار گرفته شوند؟

در سال‌های اخیر به کرات شاهد بوده‌ایم که هر جا جوانان شایسته و مستعد به عنوان گزینه برای احراز مناصب دولتی و اداره امور شهری و کشوری مطرح می‌شوند، با دو چالش «استعلام منفی نهادهای امنیتی» و «فقدان رابطه‌ استخدامی با دولت» روبه‌رو می‌شوند و بلافاصله مدیر بازنشسته‌ای که رزومه درخشانی از پست‌های مدیریتی دارد جایگزین می‌شود و بار دیگر نیروی جوان معطل می‌ماند و این به‌کار نگرفته شدن، بی‌انگیزگی می‌آورد و این فرایند نتیجه‌ای جز فرار مغزها یا سرخوردگی و ناامیدی این نسل ندارد.

در مقطعی که جریان تمامیت‌خواه تمام تلاش خود را به کار گرفت تا با هر بهانه از جمله با پرونده‌سازی‌های غیرواقع، جوانان اصلاح‌طلب را از قطار انقلاب اسلامی پیاده کند، سزاوار نیست جمعی از مدیران بازنشسته که‌ باید در قامت مشاورانی امین به یاری و تربیت نسل مدیران جوان بشتابند، خود را رقیب جوانان قرار داده و دست جوانان را از نخل تنومند مدیریت کشور کوتاه دارند.

از این رو، به نمایندگی از سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی به عنوان یکی از معدود احزابی که با مدیریت جوانان و عضویت اکثراً نسل سومی‌ها اداره می‌شود، ضمن احترام و تکریم شأن مدیران بازنشسته در دولت‌های گذشته، از محضر حضرتعالی، به عنوان  پایه‌گذار گفتمان اصلاحات، استدعا دارد بار دیگر در مشاوره‌ها و سفارش‌هایی که به بزرگان ارائه می‌دهید، با تأکید بر توانایی‌های جوانان و به‌کارگیری این بدنه‌ اصلی اصلاحات در رده‌های مدیریتی به عنوان ضرورتی انکارناپذیر، مدیران بازنشسته را به عرصه‌های مشاوره ترغیب و فضا را برای ورود جوانان به نبض‌های تصمیم‌گیری ملی و محلی در عرصه‌های مختلف فراهم نمایید.

ایام عزت مستدام

مهدی مقدری

دبیرکل و رییس دفترسیاسی سازمان

دهم مهرماه نودوشش

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا