سرخط خبرهای سازمان

بیانیه کمیته مرکزی جوانان سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

 

اختصاصی بوی باران | سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه ای بر ضرورت توجه دولت به انتخاب وزیر علوم و انتصابات دانشگاه آزاد تاکید کرد.

متن کامل بیانیه:

پاییز با مهر شروع شد، ماهی که بعد از چندی، سرما را به پوست آدمیان می‌نشاند، اما دل‌های دانش‌آموزان و دانشجویان را به در کنار هم بودن گرم کرد. آنچه در ماه مهر توجه ما جوانان را به خود جلب می‌کند این است که پس از مدتی نه‌چندان دراز، دوباره به سطح دانشگاه‌ها برگردیم و با نفسی تازه، بازوانی پرتوان و فکری بازتر، چه در مسیر علم‌اندوزی و چه در مسیرهای کنشگری سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، به فعالیت بپردازیم. به این سخن اعتقادداریم که دانشجو موتور محرکه جامعه است و اگر این موتور محرکه از حرکت بازایستد، جامعه درجا خواهد زد و هرروزش به‌مانند روزهای قبلش خواهد شد و همانا این تشابه هرروزه، مصداق بارز خسران و زیان است.

مایه فخر و مباهات است که در کشور ما، دانشجویان در طول تاریخ، هوشیارانه و با چشمانی باز به فعالیت پرداخته‌اند تا مبادا جامعه دچار خسران شود. شاید یکی از مصادیق این هوشیاری، ایستادگی دانشجویانچه پیش از انقلاب و چه پس‌ازآندر مقابل زورگویان و مستبدان زمان است که همیشه جلوتر از همه، سر برافراشته‌اند و پرچم حق‌خواهی و آزادی‌طلبی به دست گرفته‌اند تا بقیه افراد جامعه از حق انسانی و خدادادی خود، یعنی آزادی، محروم نمانند و در این راه نام‌هایی چون «شریعت رضوی»، «قندچی» و «بزرگ نیا» کم نبوده‌اند.

 با توجه به این مسأله، شاید کمترین توقع قشر جوان می‌تواند ایجاد فضای مناسب و آزاد برای فعالیت باشد که متاسفانه در چند وقت گذشته اتفاقاتی در سطح دانشگاه‌های کشور رخ داد که مایه‌ی نگرانی ما جوانان و دانشجویان را فراهم نموده است. این نگرانی‌ها از ابتدای سال و با انتصابات در دانشگاه آزاد آغاز گردید و سپس با تاخیر در معرفی وزیر علوم و همچنین ادامه یافتن انتصابات مسئله‌دار در دانشگاه آزاد ادامه پیدا کرد. حال در زمان جاری که مصادف با شروع سال تحصیلی جدید است، ممکن است این اتفاقات مخاطراتی برای دانشجویان و فضای دانشگاه به همراه داشته باشد.

در روزهایی که التهاب پلاسکو در اوج بود و همگان در فکر آینده سیاسی ایران در دوران بعد از «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» بودند، در هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اتفاقاتی افتاد که هنوز هم بعد از گذشت حدود شش ماه از آن اتفاقات، ابهام قانونی بودن آن ماجراها در اذهان عمومی باقی‌مانده است. چراکه درمورد آن اتفاقات صحبت‌های متناقضی به گوش می‌رسد. در آن دوران دکتر ولایتی، رییس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی را متهم به فساد مالی کردند که این سوال پیش می‌آید، اگر ایشان متهم هستند که تنها عزل ایشان از منصبشان کافی نیست و پیگیری‌های قضایی لازم است، اما اگر ایشان متهم نیستند پس علت عزل ایشان چه چیزی می‌تواند باشد به‌جز سیاسی‌کاری در آن دانشگاه؟

♦ دانشگاه آزاد اسلامی، با ۷۰ هزار عضو هیئت علمی و ۳۹۰ مرکز و واحد آموزشی در ردیف مهم‌ترین دانشگاه‌های ایران به‌حساب می‌آید. تاسیس این دانشگاه در بحبوحه جنگ تحمیلی، وامدار زحمات مرحوم آیت الله «هاشمی رفسنجانی» است. چگونه است که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بر این باور بوده‌اند که نباید با انگیزه‌های سیاسی و جناحی مدیران را عزل و نصب کنیم. ولی در چند ماه گذشته تنها شاهد بر سرکار آمدن اشخاص، با یک نوع تفکر سیاسی خاص هستیم؟ اگر بگوییم تفکر سیاسی آن‌ها در نصب آن‌ها دخیل نبوده است، از انصاف دور شده‌ایم. چراکه شاید افرادی که نصب‌شده‌اند در جناح سیاسی خودشان در زمره بهترین‌ها باشند، اما این گونه به نظر می­رسد که در بین همه افراد دانشگاهی در سرتاسر کشور، توانمندتر از این افراد نیز می‌توان یافت و این عامل می‌تواند به تقلیل رتبه این دانشگاه در همه زمینه‌ها منجر شود.

روند خوبی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، تمرکززدایی است؛ به این صورت که مسئولیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استان‌ها به روسای مراکز واگذار می‌شود. پر واضح است که با انتصابات اخیر، تنها یک تفکر در کل کشور، در راس مراکز و واحدهای آموزشی این دانشگاه حضور پیدا خواهد کرد. این در حالی است که پس از اعلام نتایج انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، ائمه جمعه، منتخبین پنجمین دوره شوراها را به دوری از عزل و نصب زیاد در شهرداری‌ها و شوراها دعوت می‌کردندهمچنین پس از انتخابات ریاست جمهوری، جناح بازنده از رییس جمهور دوازدهم توقع داشت که کابینه‌ای متناسب با افکار ۱۶ میلیونی به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

آنچه مسلم است این است که آینده سیاسی و اجتماعی ایران عزیز در دوران پیش رو وابسته به دانشجویان فعلی است. اگر به طور واقع توقع داریم که اعضای فعلی و آینده شوراها به این توصیه ائمه جمعه گوش فرا دهند، باید کاری کنیم که همه جناح‌های سیاسی باقدرتی که دارند در مقام عمل به این توصیه برآیند؛ بنابراین باید این توصیه‌ها به مکان‌هایی مثل دانشگاه آزاد اسلامی نیز تسری پیدا کند.

آنچه مسلم است این است که فضای امن از شرایط امنیتی حاصل نمی‌شود. فضای امنیتی تنها دودستگی، التهاب و فاجعه به بار می‌آورد که نه برای مسئولین و نه برای دانشجویان سودی نخواهد داشت. این فضای امنیتی می‌تواند با ایجاد خفقان در سطح دانشگاه و افزایش فشار بر روی تشکل‌ها و دانشجویان فعال در ستادها در آستانه سال تحصیلی در دانشگاه‌های سراسری و آزاد شکل بگیرد و یا اینکه با اخراج خبرنگاران از رسانه وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آید که در هر دو صورت ضرر آن بیش از سود آن است.

از طرف دیگر اکنون نزدیک به دو ماه از شروع فعالیت دولت دوازدهم گذشته است و متاسفانه هنوز وزارت علوم این دولت با سرپرست اداره می‌شود. به واقع از رئیس جمهور محترم انتظار می‌رود با توجه به اهمیت قشر دانشگاهی در حمایت از ایشان در چهار سال گذشته، نسبت به انتخاب وزیر سرعت عمل بیشتری نشان دهند و در کنار آن حساسیت مناسبی نیز در انتخاب افراد داشته باشد. یکی از دلگرمی‌های چهار سال گذشته قشر دانشگاهی آنجا بود که باوجود مجلس نهم، دولت یازدهم در انتخاب وزیر علوم حساسیت مناسبی داشت و با معرفی توفیقی‌ها و فرجی داناها، سعی در ایجاد فضای باز در دانشگاه‌ها داشت؛ اما متاسفانه هرچند که فضای مجلس دهم همسوتر با دولت نسبت به مجلس نهم شده است، اما خبرها از انتخاب وزیر علوم چندان مناسب نیست.

♦ از طرف دیگر خبرهایی نیز ازدانشگاه‌های مختلف کشور مبنی بر ایجاد فشار بر تشکل‌ها و فعالان ستادهای اصلاح‌طلبان شنیده می‌شود که بسیار تاسف‌آور است. انتظار جوانان از دولت دوازدهم این است که با انتخاب وزیری عالم، آزادمنش و متخصص نه تنها به ایجاد فضایی پویا در دانشگاه‌ها و مراکز علمی سراسری کمک نماید بلکه به بازگشت دانشگاه آزاد بر ریل اصلی خود نیز کمک کند.

 مسئولان باید توجه داشته باشند که اتفاقات و انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی نباید در دانشگاه‌های دولتی نیز تکرار شود؛ چراکه اگر در دانشگاه‌های دولتی اتفاقات این‌چنینی بیفتد، اصطکاکاتی به وجود می‌آورد که ممکن است ثمراتی فاجعه‌بارتر از اتفاقات سخت گذشته در سطح دانشگاه داشته باشد؛ زیرا همانطور که رییس جمهور محترم در روز دانشجو در دانشگاه تهران بیان فرمودند، زیبایی دانشگاه به زبان‌باز، گویا و نقاد است. حال اگر افرادی در راس وزارت علوم بر سرکار بیایند که این زبان‌باز و نقاد را از دانشجو و دانشگاه بگیرند دیگر به جز استخوانی چند، چیزی از بدنه دانشگاه نمی‌ماند. اگر دانشجو را منزوی و خانه‌نشین کنیم، یک جامعه به قهقرا می‌رود. چراکه همیشه این دانشجویان بوده‌اند که در بزنگاه‌های حساس شور و نشاط را به جامعه تزریق کرده‌اند و اتفاقاتی مثل خالی ماندن کرسی وزارت و یا حتی گمانه‌زنی‌هایی برای دادن این کرسی به افرادی که سیاست‌هایشان ستاره‌دار کردن بوده است، ممکن است این شور و نشاط را از دانشجویان و در ادامه از جامعه بگیرد.

 جناب آقای روحانی که می‌فرمایند برای به‌کارگیری افراد در کابینه از هیچ سمتی تحت‌فشار نیستند و از طرف دیگر شخص رهبر معظم انقلاب حساسیت خود را بر روی وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده‌اند، شاید بتوان امیدوار بود که در انتخاب وزیر برای این وزارت خانه از شخصی استفاده شود که تفکرش هم جهت با آراء ۲۴ میلیونی و همچنین دانشجویانی که در ایجاد این آراء نقش به سزایی داشتند، باشد.

در پایان روی سخنمان با رئیس جمهور محبوب، جناب آقای دکتر روحانی است. آقای رئیس جمهور، جوانان ما امیدوارند با انتخاب یک وزیر شجاع به بهبود شرایط دانشگاه‌ها کمک نمایید و تفکر ۲۴ میلیونی را بر جامعه علمی کشور حکم‌فرما نمایید. جناب آقای روحانی، دانشگاه آزاد نیازمند توجه دولت است، خواهشمندیم از حداکثر توان خود در سروسامان دادن به این دانشگاه و انتصابات آن استفاده نمایید. جناب رئیس جمهور، امیدواریم حساسیت دانشگاه‌ها را جدی گرفته و قبل از آن‌که هزینه‌هایی سنگین‌تر از گذشته گریبان گیر مسئولان، دانشجویان و کشور شود راه چاره‌ای بیابید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا