سرخط خبرهای سازمان

عدم مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان آذربایجان غربی از چیست؟| مهسا پاکپور

 

اینکه «مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان»‌ از کدام نوع ماهیتی سخن می گوید و پایه فکری آن ریشه در حوزه دموکراسی دارد، سخنیست که همه ی فعالان و کنشگران اجتماعی و سیاسی و مخصوصاً فعالین حوزه زنان به آن وقوف کامل دارند.

در بررسی نحوه این مشارکت، عوامل مختلفی وجود دارد و در ایران بدلیل ساختار سیاسی و فکری خاص حاکم بر آن، مشارکت زنان چندان قابل ارائه نبوده است و اینکه در هر استان و منطقه ای به واسطه نگاه خاص آن شهر و استان، نوع نگرش ها به زنان متفاوت هم بوده است.

در برخی استانهای بزرگ کشور – مانند تهران، اصفهان و مشهد – این حضور تا حدودی ایجاد شده است. اما در استان آذربایجان غربی این امر در کمترین حد آن – بجز کاندیداتوری در انتخابات ها- ، هیچ نمود دیگری ندارد.

نبود آگاهی سیاسی در بین زنان، مذهبی بودن، میزان تحصیلات و طبقه ی اجتماعی از جمله مباحث و عللی هست که توسط محققین امر طرح شده است.

در استان آذربایجان غربی حضور زنان در عرصه های اجتماعی و سیاسی غالباً شکلی توده ای و تماشاگرانه داشته است.

زنان آذربایجان غربی به دلیل وجود نگاه های قومیتی، مرزی بودن و پایین بودن سطح سواد زنان – بخصوص در روستاها- و نگاه های سنتی و مخصوصاً وجود مردسالاری از حضور در اجتماع نسبت به دیگر استانهای ایران دارای محدودیت های بیشتری می باشند.

از قدیم الایام در آذربایجان غربی، زن در استان ما در اکثر خانواده های سنتی با دیدگاه های بسته، وظیفه خانه داری و تولید فرزند را دارد و از حضور و فعالیت در اجتماع منع شده است. در دیگر خانواده های منطقه که دارای دیدگاه های به نسبت بازتری می باشند، عرصه برای حضور زنان در مکان های عمومی و فعالیت های اجتماعی بازتر هست. ولی به دلیل نادیده انگاشته شدن زنان و نگاه های تبعیض آمیز زیادی که در خصوص زنان وجود دارد، برخی از زنان مکان هایی برای فعالیت و حضور در عرصه اجتماع پیدا نمی کنند و مجدد به حاشیه رانده می شوند.

تغییر نگرش فرهنگی خانواده ها همراه با تغییر نگاه مسئولین به حضور در مدیریت ها و نگرش ها به زنان در شهرهای مختلف استان می تواند مهمترین راه حضور کنشگران سیاسی و اجتماعی زنان باشد.

عدم وجود نگاه های جنسیتی در انتخاب مسئولیت های مختلف در نهادها و نهادینه شدن این امر مهم، باعث حضور زنان در عرصه عمومی و نیز سطح کلان جامعه می شود. با وجود نگرش برابری خواهانه زنان در جامعه و پیوند مرد و زن مبتنی بر نقش های متفاوت تر از جامعه سنتی در منزل و اجتماع، تابوی نگاه های جنسیتی را شکسته و دنیای تاریک و شوم این نوع نگرش به زنان را از بین می برد.

همچنین دادن آموزش های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مختلف به زنان و دختران در قالب احزاب و همچنین سمن های مختلف از دیگر موارد لازمه برای تغییر نگرش ها بوده و تقویت روحیه مشارکتی آنها را باعث می شود. این حضور هست که جهت گیری ها و گرایش های سیاسی-اجتماعی زنان را تقویت می کند و احساس بی قدرتی سیاسی را به مشارکت سیاسی فعالانه سوق می دهد. در این مشارکت، زنان با تصمیمی اگاهانه و داوطلبانه به عضویت در تشکل ها و احزاب سیاسی، رای دادن، کاندیداتوری و نامزد شدن ترغیب شده و پله های ترقی سیاسی و اجتماعی را پیموده و در قدرت و مدیریت حضوری فعالانه خواهند داشت.

 

یادداشتی از مهساپاک پور
مسئول کمیته جوانان و دانشجویان سازمان عدالت و آزادی منطقه آذربایجان غربی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا