سرخط خبرهای سازمان

بیانیۀ سازمان عدالت و آزادی درخصوص ضرورت حل‌وفصل مدبرانۀ مسأله حصر

اختصاصی بوی باران  | سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور بیانیه ای بر ضرورت حل‌وفصل مدبرانۀ مسأله حصر تاکید کرد. متن کامل بیانیه به شرح زیرست:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

نظام جمهوری اسلامی تاکنون بحران‌ها و معضلات پرشماری را چه در زمان رهبری جسورانۀ حضرت امام (رض) و چه در دوران زمامداری داهیانۀ مقام معظم رهبری (مد) با اتکا به اصول عزت، حکمت و مصلحت، به‌ سلامت پشت سر گذاشته و همچنان از ظرفیت بی‌مثالی برخوردار است تا با تکیه بر مبانی اخلاقی، حقوقی، شرعی و عقلانی خویش، معضلات پیش‌ِ رو را نیز به‌نحو مدبرانه حل‌وفصل کند.

حوادث تلخ سال ۸۸ یکی از این بحران‌ها بود که در ابعاد مختلف، چهرۀ نظام عزیز ما را مجروح و مکدر، و هزینه‌های فراوانی را بر هر دو سوی منازعه تحمیل نمود. طبیعتاً در هیچ بحرانی نمی‌توان تمام مسؤولیت را بر گردۀ یک فرد یا نهاد خاص گذاشته،‌ دیگران را بری از هرگونه خطا و لغزش قلمداد نمود.

بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی و تعیین میزان مسؤولیت کیفری یا اخلاقی شخصیت‌ها و کانون‌های دخیل در آن ماجرا نیازمند فضایی آرام، منطقی و همدلانه است که امیدواریم روزی امکان آن مهیا گردد. اما آنچه امروز مردم و نظام ما با آن مواجه است نه منازعه‌ای حقوقی بر سر میزان و کیفیت اتهام و جرم، و نه منازعۀ سیاسی بر سر تعیین طرف پیروز یا شکست‌خورده، بلکه مسأله‌ای اخلاقی و انسانی درخصوص سلامت و حیات سه‌ تن از شخصیت‌های شناخته‌شده است که ازقضا تا پیش از آن بحران، کسی در وسعت خدمات و حسنات آنها به نظام جمهوری اسلامی تردید ندارد.

امروز فارغ از هر قضاوتی که درخصوص میزان صحت و ظرافت مشی سیاسی این سه بزرگوار داشته باشیم، می‌توان با نگاهی کریمانه و با توجه به وضعیت جسمی و سنی آنها، محدودیت‌های ایجادشده برای ایشان را مورد تجدیدنظر قرار داد و زمینۀ بازگشت ایشان به زندگی عادی و برخورداری‌شان از شرایط فیزیکی و روانی لازم برای مراقبت‌های پزشکی ضروری را فراهم کرد.

به‌باور سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، اقدام بزرگ‌منشانۀ نظام در رفع حصر آقایان کروبی و موسوی و سرکار خانم رهنورد، گامی بزرگ و لازم برای ترمیم جراحت‌های باقی‌مانده از سال‌های گذشت بوده، بیش و پیش از همه، نشان از ظرفیت و درایت کانون‌های تصمیم‌گیر نظام خواهد داشت.

بدیهی است درصورت بازشدن این گره، احزاب، محافل و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی نیز با هر گرایش و سلیقه‌ای باید قدردان این حکمت و خردمندی بوده، نقش خود را در آرامش، انسجام، همدلی و همبستگی اجتماعی به‌درستی و به‌دقت ایفا نمایند.

«قال لا تَثریبَ علیکم الیومَ یغفر الله لکم و هو ارحم الراحمین» ابراهیم / ۹۲

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا