سرخط خبرهای سازمان

بیانیه منتخبان عضو سازمان عدالت و آزادی در شوراهای شهر کشور درباره محیط زیست

  در آستانه برگزاری اجلاس هم‌اندیشی منتخبان شوراهای شهر مراکز استان‌ها با رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، منتخبان عضو سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در شوراهای اسلامی شهر سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای برخی دغدغه‌ها و برنامه‌های این حزب به منظور تعامل و حفظ منافع ذی‌نفعان در موضوعات محیط زیستی اعلام و تاکید کردند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

گفتمان عدالت و آزادی در قالب دموکراسی مشارکتی، افزایش توان تصمیم‌گیری انسان‌ها بر منافع خویش، احقاق حقوق ذی‌نفعان و تحقق خیر جمعی از ارکان صیانت از محیط زیست بوده ‌است.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی به عنوان یکی از پر سابقه‌ترین احزاب سراسری و پایبند به اصول اصلاح‌طلبی هم‌چون دموکراسی، حقوق شهروندی، توسعه و صلح پایدار طی چهار سال گذشته، کارگروه تخصصی محیط زیست را نیز در کنار سایر کارگروه‌های تخصصی دفترسیاسی فعال نموده که به عناوین مختلف در عرصه‌های برنامه‌ریزی و کنش‌گری سیاسی و اجتماعی ظهور و بروز یافته ‌است.

ما جمعی از اعضای سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی که در شهرهای مختلف ایران در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر موفق به کسب رای اعتماد شهروندان شده‌ایم، در راستای پایبندی به حفاظت از محیط زیست، آمادگی خود را برای همکاری با اداره‌های محیط زیست، سایر منتخبان ملت در شوراهای شهر و دیگر ذی‌نفعان اعلام کرده و معتقدیم که:

۱. توسعه و حمایت از کسب و کارها باید براساس ظرفیت‌های اکولوژیک و بومی هر منطقه انجام شود. در این راستا مدیریت شهری با هم‌کاری اداره‌های محیط زیست، پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها باید محیط شهر را به عرصه‌ای برای نمایش خلاقیت‌ها تبدیل کند و میان صاحبان ایده و حامیان مالی فضای ارتباطی فراهم آورد. برای این منظور، می‌توان از یک‌سو برای گشودن گره کور بسیاری از مشکلات محیط زیستی شهرها به راه‌حل‌هایی نو رسید و از دیگرسو، شهرهای پساصنعتی و پاکی را به وجود آورد که خلق ثروتشان نه بر پایه‌ فشار بر منابع سرزمینی که بر خلاقیت و دانش شهروندانش استوار می‌گردد.

۲. حفاظت از محیط زیست شهری نقطه تلاقی اداره‌های محیط زیست و شهرداری‌ها است. تشکیل دفاتر مشترک می‌تواند به هم‌افزایی فعالیت دستگاه‌ها کمک کند.‌

۳. فعالیت سمن‌ها و کنشگران محیط زیستی منجر شده اداره‌های محیط زیست در مقایسه با سایر اداره‌های دولتی با جامعه مدنی ارتباط بیش‌تری برقرار کنند. از همین رو، می‌توان برای افزایش انگیزه شهروندان در نظارت بر امور شهری برنامه‌ریزی کرد. احزاب نیز در جامعه مدنی کارکرد برقراری پیوند میان مطالبات شهروندان و سیاست‌گذاری‌های کلان را بر عهده دارند؛ بهره‌گیری از قابلیت‌های احزابِ حامی محیط زیست نیز در حفاظت از محیط زیست موثر ارزیابی می‌شود.

۴. می‌توان مراکزی مشابه فرهنگسراها را به محلی برای مرکزیت بخشی به تولید جریان‌های فکری، هنری، اجتماعی و علمی محیط زیستی در شهرها تبدیل کرد. تاسیس خانه صلح و توسعه پایدار در شهر می‌تواند به ایجاد چنین مرکزیتی کمک کند. برگزاری رویدادها و جشنواره‌های فرهنگی و هنری با محوریت محیط زیست نیز بخشی از این فرآیندِ جریا‌ن‌سازی است.

۵. می‌توان برای کاهش به کارگیری وسایل نقلیه موتوری شخصی یا افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ساختمان‌ها از محرک‌ها و بازدارنده‌های اقتصادی بهره برد. هم‌چنین امکان آمد و شد وسایل نقلیه غیرموتوری و عابران پیاده را محور طراحی شهرها در آینده قرار داد.

لازم به ذکر است که در تدوین راهکارهای عملیاتی و اجرای آن‌ها، اعضای کارگروه‌های تخصصی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی – به عنوان حزب حامی محیط زیست – و همین طور سایر کنشگران و صاحب نظران از پشتوانه‌های اعضای شوراهای شهر خواهند بود.

 

به امید محیط زیستی سالم

منتخبان عضو سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در شوراهای اسلامی شهر سراسر کشور

۳۱ تیرماه ۹۶

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا