سرخط خبرهای سازمان

دکتر‌ الهام فخاری: رتبه جامعه ایران از نظر افسردگی هشداردهنده است

دکتر الهام فخاری، محقق و پژوهشگر علوم تربیتی و فعال اجتماعی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان با اشاره به مسئله افسرگی و عوامل و پیامد‌های آن، بیان کرد: دگرگونی‌های پرشتاب فناوری، آشفتگی در مدل‌های ارزشی، آشفتگی در دگرگونی سبک زندگی و به ویژه کمبود‌ها در زمینه آموزش مهارت‌های تفکر، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های تعاملی به وضعیت کنونی جامعه ایرانی از منظر افسردگی دامن زده است.
وی افزود: افسردگی یکی از اختلالات خلقی به شمار می‌رود. اختلال خلقی مجموعه‌ای از نشانه‌هاست که ناشی از خلق‌ و خوی ناهنجار یا غیرمعمول است. ملال، اندوه، و کم امیدی یا شادی و نشاط زیاد، تحریک پذیری، خودبزرگ بینی، و بیش فعالی برخی از نشانه‌های اختلال‌های خلقی هستند.
این پژوهشگر و کارشناس علوم تربیتی با اشاره به تعریف افسردگی گفت: افسردگی را امروزه بیماری فراگیر انسان نامیده و از آن با نام سرماخوردگی روانی هم یاد می‌کنند. افسردگی تجربه یک دوره اندوه، گوشه گیری و نگرش منفی است که می‌تواند دوره‌ای کوتاه یا طولانی داشته باشد و به رویداد مشخص بیرونی یا مساله ای مربوط باشد یا یک تجربه خلق و خویی با ریشه‌های زیست شناختی باشد.
وی اظهار کرد: دو علت رویدادی افسردگی تجربه از دست دادن و شکست هستند. افسردگی می تواند گذرا یا ماندگار و موسوم به افسردگی بالینی تجربه شود. نشانه‌ها و پیامدهای افسردگی ابعاد مختلفی ازجمله نشانه‌های شناختی مثل تفکر و ذهن و نشانه‌های عاطفی و رفتاری و اجتماعی فرد را در برمی‌گیرد.
این مدرس دانشگاه در ادامه تصریح کرد: افکار منفی، کاهش خودباوری، بدبینی، و درماندگی برجسته‌ترین نشانه‌های شناختی و اندوه، کمبود شور و شادی، ناخرسندی، آزردگی، از دست دادن علاقه‌ها، از دست دادن انگیزه‌ها، کاهش شوخ طبعی، و دلسردی نشانه‌های عاطفی این وضعیت برشمرده می‌شوند.
فخاری با اشاره به دیگر نشانه‌های افسردگی افزود: افراد افسرده برای تعامل و همکاری پیشگام نمی‌شوند، از کارهای گذشته لذت نمی‌برند، بیشتر گریه می‌کنند.کم حرف شدن، کند شدن رفتا‌رها، خستگی، کمبود انرژی ، با صدای آهسته صحبت کردن، ژولیدگی و رکود فعالیت نشانه‌های رفتاری افسردگی هستند. همچنین افراد افسرده دچار اختلال‌های خواب نظیر گاهی کم خوابی و بیشتر پرخوابی می‌شوند و میل و رفتار جنسی آنها نیز کاهش می‌یابد.
این استاد دانشگاه گفت: تداوم این نشانه‌ها در فرد چنانچه به بیش از دو هفته برسد اختلال افسردگی شناخته می‌شود. اختلال افسردگی با توجه به شدت و دوره زمانی انواع مختلفی دارد که افسردگی مزمن، اختلال فصلی و خستگی مزمن را شامل می‌شود و در برخی موارد با تنش مداوم و اضطراب همراه است‌.
وی با اشاره به علل و عوامل افسردگی بیان کرد: این اختلال زمینه‌ها و علت‌های درونی و بیرونی گوناگون دارد. زمینه ارثی، سبک زندگی، ناهماهنگی ارزش‌های فردی با جامعه خود ناارزنده پنداری و سرخوردگی‌های فردی و تعاملی، شکست‌های زندگی، از دست دادن افراد و ارزش‌های بنیادی، کمبود مهارت‌های شناختی و ناتوانی در مهارت‌های زندگی به ویژه مهارت‌های خودآگاهی، مدیریت احساس‌های منفی و حل مساله، استقرار کلیشه‌های فرهنگی و کمبود گوناگونی و حق انتخاب، درماندگی آموخته شده و باور به ناتوانی در اثربخشی برزندگی خود و دیگران، شرایط پرتنش و فشار اقتصادی و اجتماعی، کمبود مواد ضروری و ویتامین ها، و تنش های تعاملی در خانواده‌ها از جمله علت‌های افسردگی هستند.
این کارشناس علوم تربیتی تصریح کرد: رتبه جامعه ایرانی از نظر افسردگی هشدار دهنده است. هرچند که می‌توان برخی تفاوت‌های فرهنگی و سبک زندگی یا شیوه داده گیری این بررسی‌های جهانی را مورد سنجش قرار داد.
وی اظهار کرد: دگرگونی‌های پرشتاب فناوری، آشفتگی در مدل‌های ارزشی، آشفتگی در دگرگونی سبک زندگی و به ویژه کمبود‌ها در زمینه آموزش مهارت‌های تفکر، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های تعاملی به وضعیت کنونی جامعه ایرانی دامن زده است.
فخاری افزود: فرد با شخصیت سالم، برخوردار از مهارت‌های زندگی و هویت یکپارچه برنامه و سبک زندگی خود را برای خوب زیستی، لذت، سازگاری و سازندگی تنظیم می‌کند و زندگی معنوی بخش ارزنده‌ای از هویت، لذت و شخصیت فرد را در بر می‌گیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا