سرخط خبرهای سازمان

هفته ملی کودک و مسئله کودکان کار | ناهید تاج‌الدین

در هفته ملی کودک قرار داریم ، هفته‌ای که بهانه‌ای است به کودکان بپردازیم و برای این هویت یعنی” کودکی ” وقت بگذاریم . همانگونه که می‌دانید واژه کودک از ریشه واژه باستانی  kuk برخاسته و به بزرگ نشدن و سادگی و پاکی اشاره دارد و برای همین معتقدم هفته ملی کودک به نوعی هفته پاسداشت پاکی و سادگی است .

پاکی و سادگی نابی که برخاسته از فطرت آدمی است و هنوز هم ما بزرگترها صادقانه‌ترین لحظه‌هایمان ، لحظه هایی است که به قول روان شناسان کودک درون‌مان فعال شده است .

در هفته ملی کودک قرار داریم و این هفته وقتی برایمان حائز اهمیت خواهد بود که بدانیم وضعیت امروز کودکان ما ، بازتاب آینده کشور ماست و این نکته اهمیت کودکان و تربیت آنها را برای ما دوچندان می‌کند .

در این هفته نمی‌توان از کودک گفت و بر وضعیت کودکان کار چشم پوشی کنیم. کودکانی که برابر برخی  آمار ثبت شده بیش از ۹۰۰ هزار نفر در ایران برآورد می‌شوند که از این تعداد نیمی کار ثابت دارند و به صورت تمام وقت کار می‌کنند و نیمی دیگر بعنوان کارگران فصلی در کوره پزخانه های آجرپزی و قالی بافی مشغول کار هستند .

نکته تاسف بار آنکه برابر آمار ، ۹۰ درصد این کودکان دارای والدین هستند و ۸۰ درصدشان مهاجرند که از این میزان ۴۲ درصد از روستاها و شهرهای دیگر کشور و ۳۸ درصد از کشورهای دیگر آمده اند و نکته تاسف بارتر آنکه ۲۲ درصد کودکان کار دختر هستند .

باید گفت عواملی چون فقر اقتصادی ، ساختار خانواده و تغییرات اقتصادی ناگهانی ناشی از جنگ و بلایای طبیعی که منجر به مهاجرت می‌شود در مجموع مهمترین عوامل شکل‌گیری پدیده “کودکان کار” هستند .

کودکان کار زیرپوست همین شهر زندگی می‌کنند و ما شاید فرصت دیدن آنها را در چند ثانیه توقف پشت چراغ‌های قرمز راهنمایی و رانندگی داریم؛ کودکانی که کودکی نکرده‌اند و وارد دنیای‌بی‌رحم کار شده‌اند ، کودکانی که همه عمرشان را با حسرت نیاز سپری می‌کنند ، کودکان سالمی نخواهند بود و بزرگسالی های بعضا خطرناکی برای جامعه دارند .

یادمان باشد می‌تواند پشت هر یک از چراغ‌های قرمز شهر و در پس التماس و خواهش هر یک از کودکان کار ، آرام آرام ایدئولوژی جرم شکل گیرد و بزرگسالی کودکان کار خود را به شکل جرم‌های سریالی نمایان کند .

منبع: ایلنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا