سرخط خبرهای سازمان

معرفی کتاب “مشروطه ایرانی”

مشروطهٔ ایرانی نام کتابی است نوشته ماشاءالله آجودانی نویسنده و تاریخ‌نگار ایرانی مقیم انگلستان. این کتاب در سال ۱۳۷۶ خورشیدی نوشته شده و چاپ اول آن در سال ۱۳۸۲ در تهران به انجام رسیده است. کتاب در قطع وزیری کوچک و۵۶۰ صفحه است که چاپ اول آن در ۱۳۸۲ و چاپ سوم در ۱۳۸۳ در شمارگان ۵۰۰۰ نسخه توسط انتشارات اختران تهران چاپ شده است. کتاب از ۱۹ بخش تشکیل شده و قسمت های آن شامل: پیشگفتار، قدرت و حکومت، از دفتر روشنفکری، یادداشت ها و نمایه میباشد.

حکیمه پور اسماعیلی، عضو شورای حوزه نجف آباد سازمان عدالت و آزادی در این یادداشت کوتاه به معرفی “مشروطه ایرانی” پرداخته است.

کتاب مشروطه ایرانی اثر ماشاء الله آجودانی یکی از جنجال برانگیز‌ترین آثار در یک دهه اخیر در حوزه تاریخ معاصر محسوب می‌شود.
این کتاب به تناقض‌ها و ابها‌مات روشنفکران در دو دهه اخیر پرداخته و جریان ۱۵۰ ساله روشنفکران ایرانی را به چالش کشیده است.

کتاب ۵۶۰ صفحه دارد که با پیشگفتار نسبتا جامعی آغاز می شود. نویسنده در پیشگفتار به زیرساخت های زبانی و ذهنی و تاریخی ایرانیان اشاره می کند و تلاششان در جهت آشنا سازی این مفاهیم جدید با آنچه در پس ذهن خود اندوخته اند و البته با چنین مفاهیمی فرسنگ ها فاصله دارد، و در نتیجه به رویکردی نو می گراید و می نویسد:
” بررسی تاریخ جدید ایران بدون در نظر گرفتن این تقلیل و تطبیق دادن ها و مهم تر از آن بدون درک و شناخت صحیح تجربه های زبانی و تاریخی مردم ما ، به سوء تفاهم های جدی منجر خواهد شد . سوء تفاهم هایی که حاصل آن بدخوانی و بدفهمی متون تاریخی و تفسیر ناروای واقعیت هاست که گاه کار را خواسته یا ناخواسته به تحریف تاریخ نیز می کشاند.
«مشروطه ی ایرانی» مشروطه را از نو در برابر نگاهمان قرار می دهد و موفق می شود بوم نقاشی را از خطوط سیاه پاک کند تا واقعیت را بهتر ببینیم. کتابی که به تعبیر ایرج افشار از امهات آثاری ست که باید قدر دانست و بر صدر نشانید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا