سرخط خبرهای سازمان

مسعود رضایی، نمایندۀ شیراز در همایش اصلاح طلبان فارس: برنامۀ سوم توسعه در دوران اصلاحات، تنها برنامۀ موفق پس از انقلاب است / هیچ نگاهی مبتنی بر توسعۀ سیاسی در برنامۀ ششم وجود ندارد

همایش فعالان سیاسی اصلاح‌طلب استان فارس به‌میزبانی سه حزب «سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی»، «حزب ندای ایرانیان» و «حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی» با موضوع بررسی «بی‌توجهی لایحۀ برنامۀ ششم توسعه به توسعۀ سیاسی» در شیراز برگزار شد.
«مسعود رضایی» نمایندۀ مردم شیراز در خانۀ ملت در این همایش، در سخنانی با به تاریخ برنامه‌نویسی در کشور اشاره کرد و گفت: برنامۀ سوم توسعه در دوران اصلاحات، تنها برنامۀ موفق پس از انقلاب است که می‌توان به آن نمرۀ مثبت داد.
وی با بیان اینکه برنامۀ ششم در دوران مجلس قبل نوشته شده است، نسبت به تحقق عملی آن ابراز تردید کرد و افزود: برنامۀ ششم توسعه بر مبنای رشد دستوری ۸ درصد و بدون توجه به واقعیات کشور نوشته شده و درحقیقت، نمی‌توان انتظار تحقق عملی آن را داشت.
نمایندۀ مردم شیراز در خانۀ ملت ادامه داد: گاهی در بررسی برنامۀ ششم جداولی را می‌بینیم که اعداد پایۀ آن بدون توجه به واقعیات کشور نوشته شده و بر مبنای رشد ۸ درصد در سال‌های عمر برنامه ششم، در جداول برنامه، اعدادی جای‌گذاری شده است. از این جهت، گاهی قصد بازگرداندن آن به دولت را داشتیم.
رضایی با بیان اینکه مجلس قصد حمایت و پشتیبانی از دولت را دارد و با برنامۀ ششم با مدارا و مسامحه برخورد می‌کند، ابراز عقیده کرد: هیچ نگاهی مبتنی بر توسعۀ سیاسی در برنامۀ ششم وجود ندارد و حتی موضوعی مثل «اقتصاد مقاومتی» مدنظر رهبر انقلاب نیز صرفاً در اصول این برنامه، قابل تحقق نیست.
عضو فراکسیون امید با ارائۀ مثالی از برنامۀ ششم توسعه گفت: در لایحۀ این برنامه آمده است که دولت در هر سال باید ۹۶۰ هزار شغل ایجاد کند ولی اکنون که ۶ ماه از سال اول برنامه گذشته این آمار کم‌ترین انطباقی با واقعیت ندارد.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید وارث بدهی ۵۴۰ هزار میلیاردی دولت قبل است، افزود: بیش از ۹۰ درصد درآمد دولت صرف هزینه‌های جاری خود دولت می‌شود و اگر سرمایه‌گذاری و گشایشی در کشور انجام نشود، توفیقی در برنامۀ ششم نداریم.
رضایی ادامه داد: کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است که یا باید از منابع خارجی تأمین شود و یا سرمایه‌داران ایرانی مقیم خارج از کشور را ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم.
رضایی با بیان اینکه با شرایط سیاسی فعلی، جذب سرمایه‌گذار خارجی بعید به نظر می‌رسد، اضافه کرد: هم‌اکنون تنها کشور روسیه با منت حاضر به قرارد استقراض با ایران شده است و مجلس با اکراه به دولت اجاره داد بخشی از سرمایۀ مورد نیاز خود را از روسیه قرض کند.
به‌اعتقاد نمایندۀ مردم شیراز، این برای کشور افتخار نیست که با منت از دیگر کشورها وام قرض کند.
عضو فراکسیون امید خانۀ ملت ادامه داد: اگر دولت بدهی‌های خود را از اندک اعتبارات عمرانی پرداخت کند، ۲۰ سال زمان نیاز است که کشور به شرایط ده سال قبل بازگردد.
رضایی خاطر نشان کرد: خطری که کشور را تهدید می‌کند نه داعش و امریکا و اسرائیل بلکه جوانان بیکاری است که از شرایط کشور سرخورده شده‌اند.
نمایندۀ مردم شیراز در بخش دیگری از سخنانی خود، به اهمیت تحزب در استقرار دموکراسی در کشور اشاره کرد و افزود: امروز در کشور، نمادهایی از دموکراسی داریم اما ابزار رسیدن به دموکراسیِ کامل حاکم نیست و در بخش‌هایی از قدرت، به اشکالی از استبداد برمی‌خوریم.
وی با اشاره به شرایط حاکم بر مجلس، از نفوذ طایفه‌گرایی در خانۀ ملت انتقاد کرد و گفت: هنوز پول و نفوذ و طایفه در برخی از نقاط کشور بر نتیجۀ انتخابات اثرگذار است، تاآنجاکه در مجلس عده‌ای فراکسیون فلان زبان را راه می‌اندازند و حتا بر عضویت نمایندگان در فراکسیون‌ها اثرگذاری قومیتی اعمال می‌کنند.
رضایی معتقد است اگر حرکت‌های سیاسی در قالب احزاب و تشکل‌های شناسنامه‌دار شکل نگیرد، در شکاف‌های اجتماعی به‌نحو صحیحی مدیریت نخواهد.
وی به وجود برخی افراد غیر همسو در لیست‌های امید انتخابات گذشتۀ مجلس اشاره کرد و گفت: اگر برخی رفتارها در مجلس همسو با انتظارات جامعه از لیست امید نیست، باید علت را در رفتار احساسی و خارج از نگرش حزب‌گرا دنبال کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از گردش‌های آزمایشی قدرت باید پرهیز کنیم و از موج های احساسی در عرصۀ انتخابات جلوگیری کنیم تا احزاب بازیگر صحنه سیاسی کشور شوند.

رضایی.jpg

morattab.jpg

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا