سرخط خبرهای سازمان

مجید انصاری: دولت به دنبال مجلس یک دست نیست

«دولت به دنبال مجلس یک دست نیست» این را مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس خبرگان رهبری می‌گوید. ناظران سیاسی می‌گویند مجلس نهم کمترین همکاری را با دولت یازدهم داشته است. تعداد بسیار زیاد سؤالات، استیضاح و تذکر باعث شد، این خواسته در میان حامیان دولت پدید آید که مجلسی همراه با دولت تشکیل دهند. درمقابل منتقدان دولت، بر این گمانه‌زنی تأکید می‌کردند که دولت یازدهم به دنبال مجلسی همسو است. مجید انصاری دخالت دولت را در انتخابات رد می‌کند و به مجلس ششم اشاره می‌کند و می‌گوید در مجلس ششم هم که همسو با دولت خوانده می‌شد، ما شاهد اصطکاک‌هایی با دولت بودیم. مشروح گفت‌وگوی «وقایع‌اتفاقیه» با حجت‌السلام‌والمسلمین مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ذیل آمده است:
به‌نظر شما دولت توانسته است رویکرد خوبی در مقابل نمایندگانی که از زمان پیروزی آقای رئیس‌جمهور تا به امروز، در راستای تقابل با دولت حرکت کرده‌اند داشته باشد؟ 

اینکه بگوییم دولت با مجلس دارای مشکلات بسیاری  بوده است صحیح نیست. البته روابط می‌توانست بهتر باشد اما به هر حال این مجلس همراهی خوبی با دولت داشته است. دولت یازدهم از روزآغاز فعالیت خود تلاش کرد تا برای بهبود روابط بین قوا بکوشد‌، بر همین اساس، جلسه سران قوا که در دولت قبل تعطیل شده بود برقرار شد و فضایی مثبت میان رؤسای قوه مجریه و مقننه ایجاد کرد.
به هر حال در دو سال گذشته سؤال‌های متعدد و استیضاح‌های مکرری مطرح شد؟ 
از دو سال گذشته حاشیه‌های متعددی داشتیم. البته طبیعت مجلس پرسش و تحقیق است اما گاهی در این مدت با حاشیه‌های متعددی روبه‌رو شدیم که فراتر از نقد، وظیفه نظارتی مجلس بوده است. قبول دارم برخی گروه‌ها در مجلس همکاری کمتری با دولت داشتند و با سؤال‌های متعدد به نوعی مانع کار شدند اما باید بگویم که خروجی تعامل بین دو قوه که موردرضایت نسبی دوطرف است، از یک‌سو نتیجه کار سنگین، رایزنی پشت‌صحنه و زحمت فراوانی است که اجزای دولت کشیده‌اند و از سوی دیگر ناشی از اقدامات ارزشمند نیروهای ذی‌نفوذ مجلس در تشکیل جلسات مشترک و توجیه نمایندگان مختلف.  این تعداد سؤال از دولتی که تازه روی کار آمده غیرمتعارف است اما باید اضافه کنم اگر صبوری دولت و تأکید رئیس‌جمهوری بر قانون و توصیه ایشان به وزیران برای توجه و احترام خاص به نمایندگان و مجلس نبود، این حجم سؤال و تذکر می‌توانست خود منشأ تنش شود، کمااینکه در گذشته شده بود. همراهی بیشتر مجلس می‌توانست به دولت در این شرایط حساس کمک کند. این دولت نشان داده که در چارچوب قانون عمل می‌کند و حتی با وجود اختلاف‌نظرهای سیاسی، ارتباط و تعامل خوبی برقرار کرده است. خوشبختانه وجدان عمومی جامعه فرق بین تخریب سیاسی و صداقت سیاسی را خوب تشخیص می‌دهد.
آیا با تغییر ترکیب مجلس آینده روابط دولت و مجلس بهتر خواهد شد؟ 
در ابتدا باید چند نکته را ذکر کنم. دولت به دنبال مجلسی همسو و به‌اصطلاح یکدست با دولت نیست، چون دولت اصلا رویکرد انتخاباتی ندارد. در برخورد دستگاه‌های اجرائی با حوزه‌های انتخابیه و نمایندگان، باید عدالت برقرار شود و تأکید دولت و رئیس‌جمهوری این است که به‌هیچ‌وجه از امکانات عمومی دولت در انتخابات برای فرد یا گروهی خاص هزینه نشود. آقای روحانی شخصیتی فراجناحی و معتدل شناخته شده‌اند و این صفت اعتدال را خط‌مشی دولت قرار داده‌اند.
منظور این است که دولت یازدهم بهتر بتواند طرح‌ها و لوایح خود را پیش ببرد؟ 
فکر نمی‌کنم مجلس همسو مشکلات دولت را حل کند. در مجلس ششم که مجلسی همسو و یکدست با دولت را شاهد بودیم، شاهد اصطکاک‌های متعددی میان دولت و مجلس را دیدیم. دولت در حفظ حرمت همه جریان‌های سیاسی و فراکسیون‌های مجلس کوشا بوده و احترام قائل شده است. این دولت همچنین با منتقدان سرسخت با آرامش، سعه‌صدر و تعامل سازنده و تحمل با آنها برخورد کرده که خوشبختانه روابط دولت و مجلس دچار چالش نشد، در حالی که موضوعات چالشی فراوانی وجود داشت. اشخاصی در داخل و بیرون مجلس ولو انگشت‌شمار بی‌میل نبودند که روابط دولت و مجلس به نقطه بحرانی  برسد، اما تدبیر مجلس، رؤسای فراکسیون‌ها، هیئت‌رئیسه، رئیس مجلس و تأکید رئیس‌جمهوری و تعامل وزیران باعث شد ما امروز شاهد روابط خوبی میان دولت و مجلس باشیم.
پیش‌بینی شما از ترکیب مجلس آینده چیست؟ 
هیچ‌کس نباید به‌دنبال تک‌صدایی و مخالف اختلاف‌سلیقه باشد، بلکه باید سلائق گوناگون و نشاط سیاسی در جامعه، دانشگاه و. . . مجال و فرصت عرضه داشته باشند. به هر حال حضور گروه‌های گوناگون در مجلس مورداستقبال است. از مجلس آینده هم انتظار این است همان‌طور که دولت جایگاه مجلس را به عنوان رأس امور و مرکز همه قوانین موردتأکید قرار می‌دهد، به‌طور طبیعی نمایندگان مجلس نیز با دولت در راستای پیشبرد اهداف عالیه نظام، خدمت به نظام و کشور و رفع مشکلات تعامل و همکاری خواهند داشت. قطعا دولت از تشکیل مجلسی همراه استقبال می‌کند. فراتر از هرگونه سلیقه سیاسی و مسائل حاشیه‌ای، تلاش می‌کنیم روابط دولت و مجلس را در دولت آینده در چارچوب قوانین و مقررات در حد اعلای همکاری به پیش ببریم.

منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا