سرخط خبرهای سازمان

موتلفه در وحدت با جبهه پایداری بدنبال پایگاه احمدی نژاد است

کسانی که با تاریخ انقلاب و احزاب سیاسی ایران آشنایی دارند به خوبی می‌دانند نام موتلفه با تاریخ انقلاب پیوند خورده است. حزب موتلفه اسلامی بیش از نیم‌قرن سابقه سیاست‌ورزی دارد و در این ۵۲سال فراز و نشیب‌های فراوانی را طی کرده است. این حزب که از تشکل‌های اصلی جناح اصولگرا محسوب می‌شود از همان آغاز فعالیتش هویت بازاری‌های مذهبی را با خود به همراه دارد. اما موتلفه این روزها حکایت عجیبی دارد و در آستانه انتخابات مجلس دهم به سوی وحدت با جبهه پایداری، تشکل زاییده دولت احمدی‌نژاد، قدم برداشته است؛ اقدامی که بسیاری آن را به خاطر از دست دادن پایگاه اجتماعی موتلفه‌ای‌ها می‌دانند.

از هیات‌های موتلفه تا جمهوری اسلامی

تشکیل موتلفه به سال ۴۲ بازمی‌گردد. پس از ماجرای تصویب‌نامه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی دو هیات مذهبی از کسبه و تجار بازار تهران تصمیم گرفتند با یکدیگر ائتلاف کنند. اعضای این تشکل سیاسی که آن روز هیات‌های موتلفه نام داشت، ائتلاف خود را به امام خمینی(ره) اطلاع دادند و ائتلافشان مورد تایید امام قرار گرفت. اگر راهپیمایی‌هایی که این تشکل سیاسی برگزار می‌کرد را کنار بگذاریم برجسته‌ترین اقدام موتلفه را می‌توان ترور حسنعلی منصور توسط محمد بخارایی در بهمن ماه سال۴۳ دانست. این ترور واکنشی به لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و همچنین کاپیتولاسیون بود. این ترور باعث شد ۴ موتلفه‌ای اعدام شوند و ۶نفر به زندان بیفتند. پس ازاین بود که موتلفه بیشتر فعالیت‌هایش را معطوف فعالیت‌های فرهنگی کرد و بعد از پیروزی انقلاب اعضای آن به حزب جمهوری اسلامی پیوستند.

از جمعیت تا حزب

در پیوستن موتلفه به حزب جمهوری اختلاف‌نظرهایی وجود داشت. علت این اختلاف‌ها شرطی بود که حزب جمهوری برای اعضایش گذاشته بود؛ همه اعضا باید تشکل‌های دیگر را نادیده بگیرند. این در حالی بود که بعضی افراد بر این باور بودند که اعضای موتلفه به این مساله بی‌توجهی نشان می‌دهند. این اختلافات در نهایت باعث انحلال حزب جمهوری شد و اعضای موتلفه تلاش کردند در سال‌های ۶۵ تا ۶۸ ساختار حزبی خود را مجددا شکل دهند. آنها در سال ۶۹ مجوز فعالیت «جمعیت موتلفه اسلامی» را دریافت کردند.

شکست پشت شکست

۴۰ سال بعد از تشکیل موتلفه اعضا فصل جدیدی را آغاز کردند. از نمودهای تغییر فصل جدید می‌توان به تغییر نام این تشکل اشاره کرد که «جمعیت» به «حزب» تغییر نام داد. در همین دوران بود که مرحوم حبیب‌ا… عسگراولادی از دبیرکلی حزب استعفا کرد و محمدنبی حبیبی جای او را گرفت. موتلفه که از منتقدین اصلی دولت اصلاحات به حساب می‌آمد در انتخابات سال۸۴ از علی لاریجانی حمایت کردند و در انتخابات سال۸۸ از هراس ریاست‌جمهوری موسوی، به احمدی‌نژاد اقبال نشان دادند و در بیانیه‌ای ۶ دلیل برای حمایت خود بر شمردند. البته این حزب بعد از انتصاب رحیم‌مشایی به سمت معاونت احمدی‌نژاد، به صف منتقدین دولت دهم پیوست. هرچند احمدی‌نژاد هم در آخرین ماه‌های عمر دولت‌داری خود موتلفه‌ای‌ها را مهم‌ترین دلیل شکست سیاست‌های اقتصادی خود اعلام کرد. در این میان برخی رسانه‌ها با گزارش‌هایی درباره وضعیت مالی حزب موتلفه و قراردادهای خارجی اتاق بازرگانی و برخی چهره‌های سرشناس موتلفه در این جهت گام برداشتند. موتلفه در انتخابات سال۹۲ از علی‌اکبر ولایتی حمایت کردند، اما این انتخابات نیز شکست دیگری بر شکست‌های پیشین این حزب در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری افزود. در آبان ماه۹۲ حبیب ا… عسگر اولادی، پیر موتلفه درگذشت که خود این موضوع آغاز فصل جدیدی برای موتلفه شد.

احمدی‌نژادیسم موتلفه

مرگ حبیب‌ا… عسگر اولادی فصل دیگری را در کتاب فعالیت‌های موتلفه گرد آورد، فصلی که حاکی از بحران مالی برای حزب بازاری‌نشان موتلفه بود. البته عسگراولادی در زمان حیاتش برای اصولگرایان نقش ریش سپیدی را نیز ایفا می‌کرد. پس از او موتلفه درصدد شد به سوی جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری دست دوستی دراز کند. دو حزبی که رابطه بسیار نزدیکی با محمود احمدی‌نژاد داشتند. البته در این میان وحدت با پایداری برای حزب موتلفه بسیار گران تمام شده است. برخی ائتلاف با جبهه پایداری را برای موتلفه نامیمون تلقی می‌کنند و معتقدند این اقدام ناشی از نزول پایگاه اجتماعی موتلفه است. این اقدام باعث انشقاق در میان اعضای موتلفه نیز شد. هرچند افرادی چون محمدنبی حبیبی، دبیرکل این حزب از این وحدت با پایداری حمایت می‌کنند اما برخی از اعضای موتلفه معتقدند موتلفه نباید با پایداری جمع شود و از این رو سعی در تغییر دبیرکل حزب داشتند اما ناکام ماندند. محمدنبی حبیبی خود درباره وحدت حزب متبوعش با جبهه پایداری معتقد است: «راهبرد «یک صدا؛ یک فهرست» بدون سهم‌خواهی شخصی و گروهی هیچ یک از تشکل‌های اصولگرا، اکنون به صورت یک گفتمان درآمده‌ است. اصولگرایان با این راهبرد درصدد تشکیل یک مجلس ولایی هستند که بتواند راهبردهای رهبری را در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ ومسائل اجتماعی عملیاتی کند.» البته او می‌گوید: «روزنامه‌های دوم خردادی از قرار گرفتن تشکل‌های اصولگرا در کنار هم ناراحت هستند پس با انتشار برخی اخبار دروغ و تحلیل‌های بی‌مبنا و وارونه می‌خواهند در میان اصولگرایان واگرایی ایجاد کنند تا مدل انتخابات۹۲ را بازتولید کنند.» امیر محبیان تئوریسین اصولگرا نیز درباره نزدیکی حزب کهنه‌کار موتلفه با پایداری برآمده از احمدی‌نژاد معتقد است: «احمدی‌نژاد از مسیر پایداری با بخش‌هایی از اصولگرایان اتصال برقرار کرده است، از جمله موتلفه که به نظر من با وجود اینکه با نیت خوبی وارد این قضیه شده است اما دست آخر، اگر چالشی رخ بدهد، قسمت‌هایی از موتلفه کنده و به پایداری متصل خواهد شد. اتصال به پایداری یا نزدیک شدن به پایداری کار سختی نیست جدا شدنش کار سختی است و بدون آسیب نخواهد بود.»

منبع: روزنامه آرمان/ کیانوش حافظی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا