سرخط خبرهای سازمان

پول بادآورده جریان احمدی‌نژاد می‌تواند در انتخابات ظاهر شود

مرتضی الویری، نماینده چند دوره‌ اول مجلس شورای اسلامی، شاید در آستانه انتخابات مجلس دهم یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که می‌تواند فضای پیش‌روی جریان‌های سیاسی را در انتخابات ٩۴، ارزیابی کند. او در گفت‌وگو با آنا درباره ابراز نگرانی‌های چهره‌های اصولگرا از انتخابات مجلس دهم هم می‌گوید که مطمئن است امثال محمدرضا باهنر به‌شدت نگران رای نیاوردن دوستان‌شان در مجلس آینده هستند. به عقیده او، عملکرد منفی و فاجعه‌‌بار آقای احمدی‌نژاد کابوسی است که دایما جریان اصولگرا را رنج می‌دهد و احساس می‌کنند هیچ پاسخی در مقابل اعداد و ارقام و گزارش‌های مستندِ تخصصی در مورد فاجعه‌‌ای که در زمان آقای احمدی‌نژاد به وجود آمد، ندارند.
الویری تاکید می‌کند در میان اصولگرایان، تنها دو جریان جبهه پایداری و جریان احمدی‌نژاد، برای فضای مردم‌سالاری کشور دردسرساز هستند. او درباره این دو جریان می‌گوید: جریان احمدی‌نژاد، یک جریان با دیدگاه‌ها و باورهای اعتقادی خاصی است که به پول‌های بادآورده دست یافته است. پایداری‌ها هم کسانی هستند که همه غیر از خود را تکفیر می‌کنند. این گروه‌ها دو ابزار دارند یکی ابزار ردصلاحیت و دیگری هم ابزار تطمیع. این دو ابزار می‌تواند توامان دخالت کند. چکیده اظهارات الویری به شرح زیر است:
ارزیابی من این است که شورای نگهبان و همچنین جریان رقیب یقین دارد اصلاح‌طلبان از پشتوانه عظیم مردمی برخودار هستند و اصولگرایان می‌دانند که چنین پشتوانه‌‌ای را ندارند وگرنه چنین خط و نشانی برای اصلاح‌طلبان نمی‌کشیدند و خیلی راحت برخورد می‌کردند و اعلام می‌کردند که اصلاح‌طلبان به زمین قدرت بیایند و در یک رقابت آزاد مشارکت کنند. من مطمئن هستم آقای باهنر به‌شدت نگران رأی نیاوردن دوستانش در مجلس آینده است که علتش هم کاملا روشن است.
عملکرد منفی و فاجعه‌‌بار آقای احمدی‌نژاد کابوسی است که دایما جریان اصولگرا را رنج می‌دهد و احساس می‌کنند هیچ پاسخی در مقابل اعداد و ارقام و گزارش‌های مستندِ تخصصی در مورد فاجعه‌‌ای که در زمان آقای احمدی‌نژاد به وجود آمد، ندارند. این موارد چیزی است که اصولگرایان نمی‌توانند خودشان را از آن کنار بکشند. همچنین خود مجلس اصولگرا پرونده‌ای بسیار منفی بین مردم دارد؛ یعنی هر اتفاقی در دوره هشت ساله احمدی‌نژاد افتاد و همچنین کارشکنی‌‌هایی که در زمان دو سال روحانی مردم شاهدش بودند، بیانگر این واقعیت تلخ است که مجلس اصولگرایی، یک مجلس ناکارآمد بوده است. در چنین وضعی اصولگرایان یا باید به یک شکست محتوم تن بدهند یا اینکه به وسیله خارج کردن رقیب از میدان به روش‌های مختلف در یک مسابقه یک اسبه برنده شوند.
اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که در چارچوب قانون اساسی کار خود را جلو ببرند و دنبال هیچ‌گونه تشنج یا تند کردن فضای سیاسی کشور نیستند، بلکه می‌خواهند در یک فضای دوستانه، آرام و دموکراتیک در یک رقابت آزاد شرکت کنند و توقع بیشتر از این ندارند. بنابراین در این مسیر جلو می‌‌روند و به هر میزانی که بتوانند در این زمینه گام برمی‌دارند. برداشت اصلاح‌طلبان این است که راه نجات کشور از صندوق رأی عبور می‌کند. ما روش دیگری را نمی‌‌‌شناسیم. تمام تلاش و کوشش این است که مسوولان را متقاعد کنیم در چارچوب قانون و حق‌الناس دانستن رای مردم راه را برای افرادی که وفادار به این نظام و وفادار به منافع ملی هستند باز کنند تا بتوانند نامزد شوند و مردم بدون هیچ نگرانی و با اطمینان به نامزد مورد نظر خود رای دهند.
همه نحله‌های مختلف اصلاح‌طلبی، رهبری رییس دولت اصلاحات را قبول دارند و تمکین می‌کنند، بنابراین ما از این بابت نگرانی نداریم و می‌دانیم که نهایت کار به وحدت و اجماع می‌رسیم. اختلاف‌‌نظر در حوزه‌های مختلف اصلاح‌طلبی وجود دارد و بسیار فراتر از این موضوعی است که شما گفتید. منتها در نهایت مکانیسمی در سلسله مراتب اصلاح‌طلبی تعبیه شده است و تعبیه خواهد شد که این موارد موجب انشقاق اصلاح‌طلبان نشود. تصور می‌کنم با توجه به اینکه آقای عارف چهره شاخص اصلاح‌طلبی هستند که قطعا از فیلتر شورای نگهبان عبور خواهد کرد و با توجه به ایثار و گذشتی‌ که در انتخابات سال ١٣٩٢ انجام داد، به احتمال قریب به یقین سرلیست اصلاح‌طلبان خواهد بود.
اگر بتوانیم حوزه اصلاح‌طلبی را وسیع‌‌تر کنیم برخی از جریان‌‌های اصولگرا را هم در بر می‌گیرد و این می‌تواند بسیار برای منافع ملی کشور مفید باشد.
من در میان اصولگرایان، دو جریان را نگران‌کننده می‌دانم و احساس می‌کنم جوانمردانه بازی نمی‌کنند بنابراین می‌توانند برای کشور و آن فضای مردم‌سالاری که باید در کشور وجود داشته باشد دردسرآور باشند. یکی جریان جبهه‌پایداری است که می‌خواهد سر به تن رقیب نباشد و از موضع نفی طرف مقابل از روش‌های تکفیری استفاده می‌کند که نمونه‌های آنها را شما دیدید؛ وقتی یک نماینده مجلس در صحن علنی به رییس انرژی اتمی می‌گوید سیمان رویت می‌ریزم، این دقیقاً بیانگر همان طرز تفکر و دیدگاهی است که در جمع پایداری‌ها دست بالا را دارد.
جریان دوم، جریان آقای احمدی‌نژاد است. بعضی‌‌ از افراد، این دو جریان را یک جریان می‌‌دانند ولی من این دو را دو جریان متفاوت می‌دانم. جریان احمدی‌نژاد یک جریانی است که سوابق بسیار منفی در لطمه زدن به منافع ملی دارد و توانسته است هزاران میلیارد تومان از ثروت ملی را به‌ناحق در دست افراد خاصی جمع کند. این ثروت بادآورده که از پول مردم جمع شده است، می‌تواند به شکل سیلی ویرانگر به صورت نظام بخورد و تجلی آن هم می‌تواند در انتخابات به وسیله تبلیغات گسترده یا تطمیع و نمک‌گیر کردن اقشاری از مردم ظاهر شود. متاسفانه در این باره حساسیت‌های لازم وجود ندارد. برای اینکه بسیاری از مسئولان مربوطه که تقلب‌‌ها، تطمیع‌‌ها و خرید رای‌‌ها را رصد می‌کنند، خرید رای را صرفا در دادن پول مستقیم می‌دانند در حالی که بسیاری از این پو‌ل‌‌ها به صورت غیرمستقیم می‌تواند آرای مردم را خریداری کند. بنابراین نگران هستم که این پول‌های کثیف در جریان انتخابات اثر خودش را بگذارد. بر این اساس من از دو نحله اصولگرایی، یکی نحله پایداری و دیگری جریان یاران احمدی‌نژاد ابراز نگرانی می‌کنم. در مورد باقی سلیقه‌های اصولگرایی معتقد هستم که حضورشان مقوم مردم‌سالاری است ولو اینکه نامزدهای اصلاح‌طلب را شکست دهند.
جریان احمدی‌نژاد، یک جریان با دیدگاه‌ها و باورهای اعتقادی خاصی است که به پول‌های بادآورده دست یافته است. پایداری‌ها هم کسانی هستند که همه غیر از خود را تکفیر می‌کنند.
این گروه‌ها دو ابزار دارند؛ یکی ابزار ردصلاحیت و دیگری هم ابزار تطمیع. این دو ابزار می‌تواند توأمان دخالت کند. برای همین ما باید تمام تلاش خودمان را بکنیم که تا جایی که ممکن است یک انتخابات آزاد و عادلانه داشته باشیم. در این صورت، این انحرافات نخواهند توانست روی آرای مردم تاثیر بگذارند.

 

 

منبع: روزنامه اعتماد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا