سرخط خبرهای سازمان

کمی «خاتمی» باشیم! | سیده‌زینب بحرینی*

*عضو منطقه فارس سازمان عدالت و آزادی

خاتمی قهرمان من نیست. خاتمی ایده‌آل من از مفهوم انسانیت است.
من و هم‌نسلان من و نسل‌های قبل از ما، همه‌ی آنهایی که دوران ریاست‌جمهوری خاتمی را تجربه کرده‌اند، همه‌شان متأثر از ادبیات، رفتار، باورها و حتی استایل خاتمی هستند.
نمی‌توان آدم سال ۲۰۰۰ بود و خاتمی را نادیده گرفت، چون خاتمی دنیا را هم در عصر جنگ و خونریزی، تلنگر زد. یادش آورد وقت سخن گفتن از سخن گفتن است، گفتگو با هم، همه، همه‌ی آدم‌ها، فراتر از همه‌ی تقسیم‌بندی‌های من‌در‌آوردی.
خاتمی آمد و همه‌ی ما نویسنده شدیم، شاعر شدیم، کنشگر دانشجویی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شدیم. خاتمی آمد و لایه‌های قدرت برای ما هم دیدنی شد، یاد گرفتیم به جای غر زدن اعتراض کنیم، و از بد حادثه، ما که تازه اعتراض را یاد گرفته بودیم، تیر پیکانمان اولین نشانه‌هایش را خود خاتمی و دولتش شناخت. اما باز همان خاتمی ادب و متانت و زنده باد مخالف من را آموخت و ما که شاگردهای پرشور و احساساتی‌اش بودیم، ترمز بریدیم و زبان تند اعتراضمان تندتر و تندتر می‌شد. اما راستش را بخواهید ته دلمان دوستش داشتیم و درواقع آنقدر برایمان مهم بود و آنقدر همه‌ی حجم ذهن و دلمان را اشغال کرده بود، که نمی‌توانستیم نادیده‌اش بگیریم. نه خودش و نه تک تک اعمال و رفتار و منشش را. البته در این «شدت اهمیت دادن» به او، تنها نبودیم، که مخالفان سرسختش هم هیچ‌گاه نتوانستند نادیده‌اش بگیرند.
سال‌ها از خردادی که خاتمی برای ما متولد شد و ما با او دوباره به دنیا آمدیم گذشته‌ست… سال‌هایی که فکر نمی‌کردیم به این زودی خاطره شوند.‌سال‌هایی سرخ و سال‌هایی سیاه و سال‌هایی …
هر بار وقتی به دوم خرداد می‌رسیم، می‌ایستیم و پشت سر را نگاه می‌کنیم و پیشانی‌مان می‌خورد به مرد متولد این روز. که چه بی‌ادعا آمد، بی‌ادعا خدمت کرد و آرام و بی‌جنجال، محصول ۸ سال تلاشش را تحویل به انتخاب غلط مردمش داد.
خاتمی برای ما عمر ۷۲ ساله ندارد. خاتمی به اندازه‌ی جوانی تک تک ما عمر کرده است و عمر می‌کند و این ستودن‌ها قرار نیست از خاتمی قابی بسازد روی دیوارها. همه‌ی این ستودن‌ها فقط برای یادآوری شخصیت و فرهنگی‌ست که ناخودآگاه، وجود نازنینش به ما هدیه کرده است.
باز هم بیاییم هر کدام کمی خاتمی باشیم. انسان صلح و ادب و کرامت.
تولدش بر ما مبارک.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا