سرخط خبرهای سازمان

معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا دیدار کردند

سفیر: مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شرایطی در ژنو آغاز شده که به باور بیشتر ‌ناظران داخلی و خارجی، بخت پیشرفت گفت‌و‌گو‌ها، این بار بیش از دفعات گذشته است. پیش از آغاز مذاکرات، دو طرف سخنی از محتوای توافقات به میان نیاورده بودند؛ اما گفته می‌شود جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی جامع ‌به طرف مقابل‌ خواهد داد.

مذاکرات ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵  در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ریاست هیأت ایرانی را در این مذاکرات بر عهده دارد. هرچند قرار است وی تنها در جلسه آغازین شرکت داشته باشد و پس از آن، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه مسئولیت هدایت مذاکرات را بر عهده خواهد گرفت.
ظریف در بدو ورود به این شهر در جمع خبرنگاران از آماده شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی به ۱+۵ در نشست ژنو خبر داد و گفت که این طرح چارچوبی است برای راه حل که به طرف مقابل ارائه می‌دهیم و این چارچوب باید مورد بررسی قرار گرفته و جزئیات آن توسط همکاران ما مورد مذاکره قرار گیرد.
ظریف خاطرنشان کرد: من و همکارانم این آمادگی را داریم که اگر ملاحظه‌ای یا سوالی وجود داشته باشد این سوال‌ها را پاسخ دهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا در این طرح پیشنهادی چارچوب زمانی تعریف شده، پاسخ داد: مبنای طرح ما زمان است. معتقدیم یکی از روش‌های ایجاد اعتماد این است که زمان را باز نگذاریم و در یک بازه زمانی محدود مذاکرات را پیش ببریم که هیچ یک از طرف‌ها احساس نکنند که طرف دیگر می‌خواهد با وقت کشی برخی از اهداف جانبی را به پیش ببرد و به همین خاطر ما یک چارچوب زمانی را تعیین کردیم.
وی ادامه داد: قبل از این گفتم که ما فکر می‌کنیم حداکثر تا یک سال می‌توانیم به مرحله نهایی اجرای طرح برسیم. البته طرح ما مراحل مقدماتی، مراحل میانی و یک مرحله نهایی دارد.
ظریف گفت: فکر می‌کنم بتوانیم مراحل مقدماتی را تا شش ماه اجرا کنیم و حتی امکان اجرای زود‌تر آن نیز هست. ۱+۵ به دلیل ساز و کارهای داخلی زمان بیشتری نیاز دارند و باید این موارد را در نظر بگیریم.
وی گفت: معتقدم ظرف حداکثر یک سال می‌توانیم موضوع هسته‌ای ایران را به موضوع عادی در آژانس تبدیل کنیم؛ البته این به شرطی است که حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد.
محمدجواد ظریف در ارزیابی‌اش از این دور از مذاکرات، این مذاکرات را مرحله جدیدی خواند و گفت: این اولین دور گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ بعد از اجلاس وزرا در نیویورک است و این اولین آزمایش برای ما خواهد بود که میزان جدیت اعضای ۱+۵ را بسنجیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تأکید کرد که مبنای ما در مذاکرات امتیاز دادن و امتیاز گرفتن نیست.
ظریف و کا‌ترین اشتون دیشب نیز در محل اقامتگاه سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در ژنو بر سر میز شام به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.
 «سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه، «مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، «حمید بعیدی‌نژاد» مدیرکل سیاسی و امور بین الملل وزارت خارجه، «داود محمدنیا» مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و «محمد امیری» مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با گروه ۱+۵ هستند.
ریاست گروه ۱+۵ را نیز «کا‌ترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عهده دار است.
 «وندی شرمن» نماینده دولت آمریکا، «سرگئی ریابکوف» نماینده فدراسیون روسیه، «ژاک اودیبر» نماینده فرانسه، «هانس دیتر لوکاس» نماینده دولت فدرال آلمان و «سایمون گس» نماینده دولت انگلیس در این مذاکرات حضور دارند.
پکن، «وانگ مین» سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد را راهی ژنو کرده است. پیش از این «ما جائو شو» دستیار وزیر امور خارجه چین نمایندگی این کشور را در گروه ۱+۵ برعهده داشت که اکنون سفیر این کشور در استرالیاست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا