سرخط خبرهای سازمان

ناگهان دانشگاه؛ هرآنچه در ۱۶ آذر امسال گذشت

دانشگاه های ایران امسال شانزده آذر شلوغی را گذراندند ؛ حسن روحانی رئیس جمهور در دانشگاه شهید بهشتی ، محمدرضا خاتمی و  علی شکوری راد ( و محمد خاتمی به شکل پیام تصویری) در تالار فردوس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران ، سعید جلیلی، محمد حسین صفار هرندی و محمد باقر قالیباف در سالن شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران و حسین شریعتمداری در دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.

 در تالار فردوس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران مراسمی با عنوان  سپیده امید برگزار گردید ، در این مراسم آقایان محمد رضاخاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت ، علی شکوری راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و داود سلیمانی معاون اسبق دانشجویی دانشگاه تهران سخنرانی کردند و در پایان برنامه ،پیام تصویری سید محمد خاتمی برا ی روز دانشجو پخش گردید .

سید محمد خاتمی رئیس جمهور دوران اصلاحات در پیام تصویری گفت : درسی که  ۱۶ آذر و ۱۶ آذرها برای جنبش دانشجویی دارد استقلال‌خواهی و آزادی‌طلبی است . اولین درسی که ما از این حوادث می‌گیریم این است که استقلال‌طلبی و آزادیخواهی با هم توام‌اند و دو روی یک سکه هستند. نمی‌شود استقلال‌خواه بود ولی با استبداد ساخت و نمی‌شود با استبداد مبارزه کرد ولی نسبت به استعمار و سلطه بیگانه بی‌تفاوت بود. اینها دو روی یک سکه‌اند. خاتمی در این پیام به کمک به دولت برای گذر از فضای امنیتی اشاره کرد و گفت: به عنوان دروازه این گذر ، برای همه ، آزادی زندانیان و رفع حصر و حبس از کسانی که در زندان هستند مهم است. البته من این را تذکر می‌دهم که همه کار در دست دولت نیست. خاتمی توجه همه را به این مهم جلب کرد که نیروهایی به دنبال کارشکنی در کار دولت هستند و عدم موفقیت او را چه در عرصه سیاست خارجی و چه در عرصه سیاست داخلی می‌خواهند، آن‌ها به خصوص با بالا بردن توقعات مردم به دنبال این هستند تا به خیال خودشان این را القا کنند که دولت ناکار آمد است. رئیس جمهور دوره اصلاحات در مورد سختی های معیشت مردم سخن گفتند و تاکید کردن که این مشکلات ریشه های طولانی دارند.

علی شکوری راد با گرامی داشتن یاد ماندلا تصریح کرد: این بزرگمرد کسی بود که در جهان امروز، پیام صلح و دوستی داد و مبارزات خود را با خردمندی و عقلانیت به پایان برد و برای مردم کشور خود آزادگی و دموکراسی را به ارمغان آورد. اگر نلسون ماندلا مسلمان نبود، اما آ‌موزه‌های اسلامی را در وجود او بیش از کسانی می‌توان یافت که ادعای اسلام دارند اما با آموزه‌های اسلام بیگانه‌اند.شکوری راد ادامه داد : او می‌تواند برای جوانان جهان و کشور ما الگو باشد و البته ما باید بنالیم از کسانی که باید در کشور ما الگو باشند اما نه تنها الگو نیستند بلکه موجب می‌شوند که جوانان امروز ما با دیدنشان از دین هم گریزان شود. نلسون ماندلا مسلمان نیست، اما آن خطیب جمعه که بدون برقرار دادگاه حکم اعدام می‌دهد و آن قاضی که بدون رعایت هیچ تشریفات قانونی و اسلامی متهمان قانونی و اسلامی افراد را به سال‌ها زندان و دوری از خانواده محکوم می‌کند، آیا مسلمان است؟ کسانی که برخی را به بازداشتگاه می‌برند و خانواده‌هایشان را بی‌خبر می‌گذارند مسلمان هستند؟ آیا کسانی که دو نفر از نامزدهای انتخابات سال ۸۸ را نزدیک به سه سال است در حبس نگه داشته‌اند، بدون اینکه اجازه دهند که آنها از خود دفاع کنند و در محکمه حاضر شوند، می‌توانند ادعای اسلام کنند؟

محمد رضاخاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت با بیان اینکه همه ما می‌دانیم که در ۱۰ سال گذشته بر کشور ما چه گذشته است، ذکر خرابی‌های گذشته‌ای که کشور ما را فرا گرفته است، چیز تازه‌ای نیست؛ چراکه همگان آنها را می‌دانند و مردم آنها را با پوست و جان خود حس می‌کنند و بنا را بر این گذاشته‌اند که از این پس با حول و قوه الهی و اراده خود این امور را اصلاح کنند و راهی را طی کنند که حاصلش بهبودی است.

محمد رضاخاتمی تاکید کرد : ۲۴ خرداد یک پدیده نوظهور در تاریخ ایران نیست، ۲۴ خرداد ریشه در دوم خرداد دارد. ریشه ۲۴ خرداد در ۲۲ خرداد سال ۸۸ است. وقتی در ۲۲ خرداد آن فاجعه‌ها آفریده شد و جواب سوال مسالمت‌آمیز مردم که رای ما چه شد، آنگونه پاسخ دادند، مردم فهمیدند که خود باید در این عرصه‌ها حاضر شوند. آنها حاضر شدند و در ۲۴ خرداد با وجود خواست دشمنان، رای خود را پس گرفتند. ۲۴ خرداد نشان داد راهی که مردم پیموده‌اند راه حق است. ۲۴ خرداد نشان داد که دولت تحقیر و دروغ، کوتاه‌مدت خواهد بود و مردم خواهند توانست روزهای اوج و شکوفایی خود را بیافرینند. روز ۲۴ خردادماه روز بازگشت به حاکمیت مردم بود.محمدرضا خاتمی تصریح کرد: ما همچنان خواهان آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از جناب آقای مهندس موسوی و حجت‌الاسلام کروبی و سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد هستیم و لحظه‌ای نیز از تلاش خود برای رسیدن به این حق اساسی ملت کوتاه نخواهیم آمد. محمدرضا خاتمی در ادامه بیان کرد: ما خواستار دانشگاهی هستیم که محل پرورش، فکر و نقد اندیشه‌ها و محلی برای تجلی اخلاق در گفت‌وگو باشد و چشم و گوش ملت و زبان آنها در بیان مطالبات آنها باشد و برای تحقق آن نیز تلاش می‌کنیم.محمدرضا خاتمی تاکید کرد: ما از گذشته خود عبرت و پند می‌گیریم اما در آن نمی‌مانیم. از آن می‌گذریم و آن را می‌بخشیم.

اما در دانشکده فنی دانشگاه تهران ابتدا محمد باقر قالیباف اظهار داشت : اگر انسان آزادیخواهی و روحیه مبارزه، استکبار‌ستیزی، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم را داشته باشد و یا حتی به فکر کشور و امنیت کشور باشد، می‌داند که مبارزه در جنوب لبنان و مبارزه در غزه یعنی دفاع از امنیت ملی کشور.وی ادامه داد شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» یعنی فاصله گرفتن از آزادگی، مبارزه، انسانیت و استکبار‌ستیزی. ایران مستقل و سربلند محصول دانشگاه مستقل و سربلند است، آنها که سکوت دانشگاه را می‌خواهند، هم با دانشگاه و هم با انقلاب بیگانه‌اند. ایشان تاکید کردند: باید اثبات کنیم که کارآمدی نظام و حل مشکل مردم صرفا در گرو رابطه و دوستی با آمریکا و دور شدن از آرمان‌ها و ارزش‌ها نیست، می‌توان هم انقلابی و هم ارزشی بود و هم با کارآمدی، مشکلات کشور را حل کرد.

در ادامه مراسم محمدحسین صفارهرندی اظهار داشت: من از واقعیت‌هایی می‌خواهم بگویم که کسان دیگر آن را نگفتند همه بدانند که سقوط سفارت آمریکا مورد حمایت همه دانشجویان قرار گرفت حتی جریانات وابسته به مارکسیست و لیبرال و غیره نیز این روز ملی را جشن می‌گرفتند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: کسانی که می‌گویند با تسخیر سفارت آمریکا راه ایران منحرف شد و نگون بختی سراغ ما آمد باید جواب دهند که چرا در همان زمان اعلامیه همراهی با تسخیر را صادر کردند و حال چطور از آن ماجرا ابراز ندامت می‌کنند. صفار هرندی همچنین در مورد انتخابات سال ۹۲ عنوان کرد: بعد از انتخابات دانشجویانی به من می‌گویند که این ناجوانمردی دل ما را می‌سوزاند. این موضوع که ما در سال ۸۸ انتخاباتی را برگزار کردیم و فردی رای آورد و آمدیم جشنی بگیریم اما عده‌ای فتنه‌گر آن حوادث را به وجود آوردند. حال در این انتخابات ما این اختلاف کم آرا را پذیرفتیم. در حالی که آنان ۱۱ میلیون اختلاف رای را ندیدند. صفار هرندی خطاب به رئیس جمهور گفت: ولی قبل از هر چیز باید به رئیس‌جمهور بگوییم هیچ آزادی بالاتر از این نیست که شما از حصار شعارهای افراطیون شعار اعتدال خود را آزاد کنید.

در نهایت سخنران ویژه این جلسه سعید جلیلی بود ایشان بیان داشت: در همین کشور وقتی کسانی خواستند رای مردم را وتو کنند، جمهوریت ملت را نادیده بگیرند، ولایت فقیه و اسلامیت نظام مانع وتوی رای مردم شد. مردم ما نظامی را شکل دادند که نظام را برای خود می‌دانند و همیشه پشتوانه نظام در همه عرصه‌ها و موانع بودند. کسانی که بخواهند با شعارهای مدرن و با یک نگاه‌های لیبرالیستی همان تفکرات قرون وسطایی را برای محدود کردن آزادی‌های ملت در پیشرفت و فناوری  دنبال کنند، نشانگری همان کودنی و عقب‌ماندگی ذهنی آمریکاست و آمریکا باید بداند که ملت ما اجازه نمی‌دهد یک قدرت استکباری بخواهد حقوق ما را تضعیف کند. ملت ما اجازه نخواهد داد یک قدرت استکباری برای حقوق و آزادی ملت ما حدود و شروط تعیین کند.

در دانشگاه شریف اما حسین شریعتمداری سخنرانی پرحاشیه ای داشت.  وی در پاسخ به این شعار دانشجویان که می‌گفتند کیهان، اسرائیل ،پیوندتان مبارک، گفت: اگر یقین بدانید که اسرائیل به خاطر حرف‌های ما ناراحت می‌شود و عصبانی است، ما حاضریم هر شب این حرف‌ها را بزنیم.

وی در پاسخ به این انتقاد دانشجویان که از او می‌خواستند بیرون برود، گفت: ما بچه تهران هستیم و در تهران گم نمی‌شویم. شریعتمداری در این بخش از سخنان خود از دانشجویان خواست تا شعار مرگ بر اسرائیل سر بدهند.وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بعضی‌ها دنبال این هستند که با این رفتارشان ما صحبت نکنیم، تاکید کرد: به هر حال ما سخنان خود را اعلام می‌کنیم. خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبرش فرموده است که اینها در کنار خانه خدا با کف و سوت زدن نمی‌خواهند صدای تو شنیده شود. به قول امام(ره) اگر می‌‌گویید چیزی نشده است، پس چرا اینگونه قیل و قال می‌کنید؟ اگر واقعا کیهان پاشنه آشیل آمریکا و اسرائیل را هدف قرار نداده است، پس چرا اینقدر داد و فریاد می‌زنید. مدیر مسئول روزنامه کیهان در واکنش به فریاد دانشجویان اظهار داشت: آمریکا با آن ید طولانی‌اش حریف انقلاب نشد. شما مدیون بچه حزبی‌اللهی‌ها هستید، زیرا اینها روز حادثه کف خیابانها بودند، اما شما در آن زمان داشتید شیرکاکائو و شیر قهوه‌تان را می‌خوردید؛ پس خوب است قدر ولی‌نعمت‌هایتان را بدانید. شریعتمداری در پاسخ به واکنش برخی دانشجویان که با هو کردن او را خطاب قرار می‌دادند، یادآور شد: بعضی از شما که با یک کلمه حرف اینگونه واکنش نشان می‌دهند، پس اگر فردا اتفاقی بیفتد چگونه رفتار خواهند کرد؟

وی در پاسخ به این سخن دانشجویان که بسیجی واقعی همت بود و باکری اضافه کرد: شهید همت و باکری خونشان در راه مبارزه با استعمار دادند، اما آن زمان برخی منتظر بودند تا آتش جنگ بخوابد و جنگ تمام شود و به جبهه سری بزنند. مدیر مسئول کیهان در ادامه سخنانش در پاسخ به این شعار دانشجویان که می‌گفتند اسرائیل، کیهان پیوندتان مبارک گفت:‌ نتانیاهو اصلاح‌طلبان را بزرگترین سرمایه اسرائیل در این کشور می‌دانست و شما از ترس اینکه این سند بیشتر رو شود اینگونه فریاد می‌زنید.

شریعتمداری در واکنش به شعار “اصلاحات زنده باد/خاتمی پاینده باد” گفت: شما می‌توانید برای جورج سورس نیز شعار سر دهید. اصلاح‌طلبان وطن‌فروش بودند و اگر حزب‌الله نبود، وطن را فروخته و پولش را نیز گرفته بودند. وی با بیان اینکه ۱۶ آذر علیه آمریکا بود، یادآور شد: ۱۶ آذر علیه آمریکاست نه زیر سایه آمریکا. البته من خدا را شکر می‌کنم که شما یک بار هم که شده برای اینکه کیهان را بکوبید مرگ بر اسرائیل گفتید و این نشان می‌دهد که شما خیلی پیشرفت کردید.

مدیر مسئول کیهان در ادامه سخنانش با بیان انیکه شما چون می‌بینید کیهان رفتنی نیست، می‌خواهید برای دوام اسرائیل شعار دهید، اما حزب‌الله بزودی اسرائیل را از بین می‌برد و همه دوستان او یتیم می‌شوند. برخی باید از همین حالا به فکر یتیمی خود بعد از اسرائیل باشند و به یتیم‌پروری فکر کنند. شریعتمداری در واکنش به فریاد دانشجویان درباره زندانی سیاسی آزاد باید گردد، گفت: جناب آقای روحانی نیز به آزادی این افراد راضی نیست، چون نمی‌خواهد دولتش تحت فشار و همراهی اسرائیل قرار گیرد و من از آقای روحانی تشکر می‌کنم که می‌داند صرفا آنها با آمدنشان باعث آشوب و کانونی برای اسرائیل می‌شوند. وی تاکید کرد: همه اسناد نشان می‌دهد که آنها تحت حمایت اسرائیل و آمریکا هستند. مدیر مسئول کیهان در ادامه با بیان اینکه ۷ درصد رای این همه سر و صدا ندارد، گفت: شما مجبور بودید به آقای روحانی بچسبید، زیرا اصلاحات قصد داشت از آقای روحانی به عنوان یک پل استفاده کند، اما او اجازه نداد.

شریعتمداری تاکید کرد: حزب‌الله تا زنده است اجازه نمی‌دهد ستون پنجم، اسرائیل و انگلیس آقای روحانی را تحت فشار قرار دهند. ریگی به نفع سران فتنه گروگان‌گیری می‌کرد/ اصلاحات می‌خواست از طالبان حمایت کند وی با بیان اینکه شما اصلاح‌طلبان در دامن طالبان هستید، گفت: من سندی ارائه می‌‌دهم و اینکه وقتی آمریکایی‌ها در افغانستان قصد جنگ با طالبان را داشتند، اصلاحات معتقد بود باید از طالبان حمایت کنیم. طالبانی‌ها خجالت بکشید؛ طالبان و اصلاحات دو لبه یک قیچی هستند که در دست آمریکا قرار دارد. مدیر مسئول کیهان با بیان اینکه طالبان در فتنه ۸۸ از اصلاحات رسما حمایت می‌کرد، گفت: عبدالمالک ریگی در آن زمان با صراحت گفت زندانیان فتنه را آزاد کنید تا من اسرای ناجا را آزاد کنم. شریعتمداری افزود: شما دست‌تان به خون این مردم بیگناه آلوده است و از صدقه سر حزب‌الله نفس می‌کشید، اگر می‌گویید دانستن حق مردم است، پس از چرا ارتباط خود را با بیگانگان پنهان می‌کنید؟ ما از شما خواستیم جواب بدهید، اما شما سکوت کردیید.

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه اگر فتنه‌گران و سران فتنه را هم آزاد کنند، همین اصلاح‌طلبان آنها را می‌کشند، گفت: همانطور که ندا آقاسلطان را کشتید؛ چرا فیلمی که بی‌بی‌سی دفعه اول پخش کرد و دوربینی که روی ندا آقاسلطان زوم شده بود را پخش نکرد؟ چون شما از آنها خواستید که آن را پخش نکنند.اصلاح‌طلبان از تیر و طایفه صدام هستند مدیر مسئول روزنامه کیهان خطاب به دانشجویانی که شعار علیه وی سر می‌دادند، گفت: برادرانتان را موسوی کشت. اصلاح‌طلبان از تیر و طایفه صدام حسین هستند. با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود. صدام دنبال براندازی انقلاب بود و اصلاح‌طلبان نیز دنبال همین موضوع هستند. این ملت اجازه نخواهند داد ستون پنجم آمریکا وارد این کشور شود.

مدیرمسئول روزنامه کیهان خطاب به دانشجویان معترض گفت: شما اگر این کارها را نمی‌کردید من این اسناد را رو نمی‌کردم. راه خود را از فتنه‌گران جدا کنید. به نفع شما است که با طناب پوسیده آنها در چاه نروید. وی خطاب به دانشجویانی که شعار می‌دادند “خاتمی پاینده باد” افزود: آقای خاتمی اگر می‌خواست پاینده باشد، دست دبیر کل ناتو را نمی‌فشرد.

او با بیان اینکه شما شرایطی فراهم کردید که ما کپسولی مطالب‌مان را بیان کنیم، خاطرنشان کرد: شما من را بار دیگر نسبت به حرکت روزنامه کیهان تشویق کردید، چراکه من متوجه شدم که چقدر در دشمن‌ستیزی موفق بوده‌ایم.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا