سرخط خبرهای سازمان

تشریح نشستهای آموزشی فصل بهار سازمان عدالت و آزادی؛ برگزاری هفتگی “پندارما” در سه شنبه های گفت و گو

برنامه های آموزشی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در فصل بهار توسط کمیته های “آموزش و پژوهش” و “جوانان و دانشجویان” برگزار خواهد شد و تغییراتی در شکل و زمان بندی نشست ها صورت گرفته است.
نشست های “پندارما” در این فصل ترکیبی از مدلهای “گفت و گو محور” و “سخنران محور”است.
اختصاصی بوی باران | رییس کمیته مرکزی آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در گفت و گویی با بوی باران به تشریح جزییات سلسله نشست های “پندارما” در فصل بهار پرداخت.
امان اله باطنی در ابتدا به تشریح اشکال برنامه های آموزشی این کمیته اشاره کرد گفت: برنامه های آموزشی سازمان به سه مدل به لحاظ شکلی و محتوایی تقسیم بندی شده است؛ مدل اول “جلسات آموزشی گفتگو محور” بود که با محوریت موضوعات قابل چالش و در قالب همان سیکل اندیشگی  تز، آنتی تز و سنتز ارائه می شود. شالوده  این جلسات بر گفت و گو بنا نهاده شده بود و سعی داریم با ورود به چالش های اندیشه ای و یا تبیین چالش های اندیشگی، یک مسئله ذهنی را در ذهن مخاطبان کلید بزنیم. باطنی افزود: در فصل زمستان سال پیش ما سه موضوع کلان “سیاست داخلی و خارجی”، “چشم انداز جامعه ایرانی” و “روشنفکری” را در پنج کارگاه آموزشی برگزار کردیم.
عضو شورای مرکزی سازمان خاطر نشان ساخت: در فصل پیش نقطه ثقل چالش هایمان بر سیاستمداران، روشنفکران و جامعه بنا شده بود، از این رو اگر به عناوین بحث ها توجه کنید متوجه خواهید شد میزانسن های فکری ما تا حدود زیادی درست اتخاب شده بود و من به شخصه در خیلی از سالنامه های نورزوی عین چالش های خودمان را مشاهده کردم. اصلاح طلبی انتخابات محور و اصلاح طلبی جامعه محور، جهانی شدن و جهانی سازی، دموکراسی و توسعه، روشنفکری دینی و روشنفکری عرفی و در نهایت انقلابهای غربی و انقلابهای عربی نقاط چالش ما بود در فصل گذشته بود.
در ادامه باطنی به برنامه های فصل بهار ۹۴ اشاره کرد و گفت: در این فصل کمیته آموزش به  همت کمیته مرکزی جوانان و دانشجویان حزب علاوه بر نشست های گفت و گو محور، مدل دوم برنامه ها را که نشست های آموزشی “مونولوگ محور یا سخنران محور” می باشد را بر پایه موضوع “اصلاحات” کلید خواهد زد و به موضوعاتی چون “تاریخچه اصلاحات در جهان و زمینه های پیدایش آن”، “رابطه اصلاحات با فرهنگ و جامعه مدنی و طبقه متوسط” و “آسیب شناسی گذشته” و “راهبرد آینده اصلاحات” ورود خواهیم کرد.
رییس کمیته آموزش و پژوهش سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در ادامه به برخی تغییرات در شکل برنامه ها اشاره کرد و افزود: اولین تغییر ما “برگزاری هفتگی” سلسله نشست های “پندار ما”  است. افزودن برنامه های سخنران محور دومین تغییر این نشستها خواهد بود. تغییر بعدی حذف پرسش کننده ها از پنل آموزشی گفتگو محور و اختصاص زمان بیشتر به شرکت کنندگان در نشست هاست.
در پایان این گفت و گو باطنی به برخی موضوعات این فصل اشاره کرد و افزود: “آسیب شناسی احزاب ایرانی”، “افق های توافق هسته ای”، “گفتمان های عدم خشونت در ایران”، “نظریه توطئه و راستی آزمایی تاریخی” و “عدالت و آزادی” موضوعات چالشی ما در این فصل خواهند بود.
گفتنی است نخستین برنامه سلسله نشست های “پندارما” در فصل بهار با موضوع “آسیب شناسی پدیده تحزب و احزاب ایرانی” با حضور آقایان مهدی مقدری، دبیرکل سازمان و کارشناس ارشد روابط بین الملل، و احمد عبادی نسب، رئیس کمیته آموزش منطقه فارس و دانشجوی دکتری علوم سیاسی، در روز سه شنبه یکم اردیبشهت ماه راس ساعت ۱۸ در دفتر سازمان برگزار خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا