سرخط خبرهای سازمان

«بهراد بهشتی» از علل سفر رئیس‌جمهور به قم می‌گوید؛ سفر چند منظوره «روحانی»

 

 

بوی باران| نشریه «تجارت فردا» نوشت: شاید این هم یک سفر استانی باشد. مانند تمام سفرهای استانی دیگری که روحانی و هیات همراهش به استان‌های مختلف داشته‌اند. اما وقتی مقصد سفر ناگهان تغییر می‌کند و قم می‌شود مقصد نهایی سفر رئیس‌جمهور، اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا روحانی به قم رفته است؟ بهراد بهشتی، پژوهشگر دینی در این مورد می‌گوید سفر روحانی به قم یک سفر چند منظوره بوده؛ روحانی به قم رفته که هم گزارش اقتصادی به روحانیون بدهد، هم مراجع را در جریان مسائل هسته‌ای قرار دهد و هم از خود در برابر هجمه‌های فرهنگی که تندروها علیه‌اش شکل داده‌اند، دفاع کند. بهشتی تاکید می‌کند شرایط اقتصادی کشور اکنون به جایی رسیده که ادامه دادن مسائل به خصوص یارانه‌ها به این شکل دیگر امکان‌پذیر نیست و روحانی خواسته مراجع را با خود همراه کند پس به قم رفته. او در مورد ناگهانی بودن این سفر هم گزینه‌ای را مطرح می‌کند و می‌گوید: شاید آنچه در دیدار طیب‌نیا و مراجع گذشته به نحوی بوده که سفر روحانی به قم را ضروری کرده و سبب شده روحانی به توصیه وزیر خود برای صحبت با علما در مورد شرایط اقتصادی به قم برود و هرچه سریع‌تر این ملاقات‌ها صورت بگیرد.

*****

‌ رئیس‌جمهور روحانی روز چهارشنبه هفته گذشته مقصد سفر استانی خود را به قم تغییر داد و به این شهر رفت. دلیل این سفرشان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در این سفر غیرمنتظره نکات قابل توجهی وجود دارد. چون همان‌طور که گفتید در ابتدا قرار بود آقای روحانی به استان دیگری بروند اما ناگهان به طرف قم تغییر مسیر دادند. این غیرمنتظره و ناگهانی بودن سفر نکات ویژه‌ای دارد که باید مد نظر قرار بگیرد و با در نظر گرفتن این نکات است که می‌توان علت سفر روحانی به قم را تحلیل کرد. به نظر می‌رسد دولت به نقاط عطفی رسیده است و نیازمند برخی تصمیم‌گیری‌های مهم و استراتژیک در عرصه‌های مختلف حکومت و کشورداری است. برای همین است که دولت می‌خواهد در رسیدن به این نقاط عطف حوزه علمیه و مراجع قم را با خود همراه کند.

‌ چه نقاط عطفی و چه مسائلی وجود دارد که روحانی بخواهد روحانیت را همراه خود کند؟

یکی از این موارد بحث توافق هسته‌ای است. با توجه به نزدیک شدن زمان مذاکرات من فکر می‌کنم تصمیمات نهایی گرفته شده است و لازم بود مراجع نسبت به این مساله توجیه شوند و اطلاعات کافی و دقیقی از توافقی که به نظر می‌رسد به مراحل نهایی خود نزدیک شده به علما داده شود. همین موضوع هسته‌ای می‌تواند دلیل غیرمنتظره بودن سفر روحانی به قم را نشان دهد.

‌ یعنی شما فکر می‌کنید دلیل این سفر برای گزارش دادن در مورد امور سیاسی بوده است؟

هم گزارش دادن، هم همراه کردن مراجع با دولت برای حرکت در مسیر توافق هسته‌ای. حوزه علمیه قم و مراجع از پایگاه‌های اجتماعی برخوردار هستند که هم لازم است مراجع از ضرورت مذاکرات و توافق هسته‌ای باخبر شوند و هم می‌توانند در این مسیر به دولت کمک کنند. بخش دیگری که به نظر من باعث سفر روحانی به قم شد، موضوعات اقتصادی است. به هر صورت وضعیت اقتصادی کشور به شرایطی رسیده است که کشور دیگر با این وضع قابل ادامه دادن و اداره کردن نیست. هم وضعیت یارانه‌های نقدی که به هر صورت یک بخش زیادی از بودجه عمومی کشور را به خودش اختصاص داده است و این واقعاً برای دولت کار طاقت‌فرسا و کمرشکنی شده که بتواند یارانه‌ها را نقدی تامین کند. خصوصاً با توجه به کاهش شدیدی که قیمت نفت در ماه‌های اخیر داشته است.

بخش دیگر طبیعتاً فکر می‌کنم خرابی‌ها و آسیب‌هایی است که دولت نهم و دهم به اقتصاد ایران وارد کرده است، حالا چه از باب بی‌تدبیری‌ها و سیاست‌های غلطی که آن دولت داشت، چه از بابت فساد گسترده اقتصادی و اداری و سیاسی که دولت گذشته داشت. همه اینها شرایط را به گونه‌ای پیش برده که اداره کشور دشوار شده است. در این میان افت شدید قیمت نفت بودجه کشور را با کاهش چشمگیر مواجه کرده و تحریم‌ها هم مزید بر علت شده است. همه اینها سبب شده اداره کشور با مشکلات جدی مواجه شود. با توجه به همه این شرایط لازم است دولت در این شرایط تصمیمات اقتصادی شجاعانه و جسورانه‌ای بگیرد.

اما کار به این سادگی نیست. چون بخش زیادی از این تصمیمات با زندگی روز