سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : بین الملل

تیغ اردوغان بر چهره دموکراسی

رفراندوم ترکیه در حالی به سود رجب طیب اردوغان به پایان رسید که سرعت شمارش آرا بسیاری را شگفت زده کرد. در حالی که هنوز انتخابات برگزار می شد، منابع رسمی شمارش آرا را آغاز کرده بودند و خبر از نتایج آن می دادند. مساله ای که باعث اعتراض فعالان مدنی و برخی احزاب اپوزسیون شد. آنها می گفتند که ... بیشتر بخوانید »

هآارتص: تلاش ده کشور به رهبری کویت و عمان برای آشتی ایران و عربستان

در اوت گذشته، «مکه»، یکی از روزنامه های عربستان سعودی، نوشت: «شهاب حسینی از هر چیز دیگری خطرناک تر است. »این روزنامه با تمجید ناخواسته سینمای ایران، هشدار داد: «ایران کل جهان را با صنعت فیلمسازی حرفه ای خود تسخیر کرده است.» هآارتص نوشت: در ظاهر، دشمنی میان دو قدرت منطقه همچون همیشه شدید است؛ اما کویت و عمان رهبری ... بیشتر بخوانید »

تندروی‌های ترامپ، میانه‌روهایِ ایران را تضعیف می‌کند؟ / نگاهی به تحلیل‌های خارجی از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ ایران

رسانه های خارجی بر این باورند که تندروی های ترامپ منجر به تضعیف میانه روی در ایران و در نتیجه شکست آنان در اتنتخابات آتی ریاست جمهوری ایران خواهد شد. دولت حسن روحانی به عنوان نماد میانه روی و دیپلماسی در شرایطی در مرکز تحلیل های رسانه های خارجی قرار دارد که روی کار آمدن ترامپ در آمریکا تهدید برای ... بیشتر بخوانید »

به اسم دموکراسی به کام استبداد؛ یادداشتی از رضا صادقیان*

در کمال ناباوری ترامپ پیروز انتخابات آمریکا شد. گزینه‌ای که بیشترین حاشیه‌ها و تندترین ادبیات قابل استفاده در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را داشت پیروز میدان شد. کمتر نشریه و سایت خبری یافت می‌شود که انتخاب‌های جدید ترامپ برای کابینه را پی‌گیری نکند و یا رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی وی را به گفته نوام چامسکی زیرذره‌بین قرار ندهد. ادبیات ترامپ، ... بیشتر بخوانید »

گزارش تحلیلی مفصل «فارین پالسی» از استراتژی ایران برای رهبری خاورمیانه

فارین پالسی نوشت: برای اولین بار بعد از دوران قاجار در قرن بیستم، ایران توانسته نفوذ سیاسی و نظامی اش را در منطقه ای که منطقه نفوذ معروف است گسترش دهد: بین النهرین و مناطق شرقی مدیترانه و شبه جزیره عربی با جمعیت قابل ملاحظه ای از جامعه شیعه. به گزارش «انتخاب»؛ عراق بعد از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به ... بیشتر بخوانید »

نیویورک‌تایمز: خطر جنگ ایران و آمریکا وجود دارد/ دو کشور خنجر را از رو برای یکدیگر بسته‌اند

نیویورک تایمز اشاره می‌کند که به نظر می‌رسد دو کشور خنجر را از رو برای یکدیگر بسته‌اند؛ کاخ سفید گفته است که دیگر اقدامات تحریک‌آمیز و تهدید منافع آمریکا از سوی تهران را تحمل نخواهد کرد و رسانه‌های تهران نیز از اقدام تلافی‌جویانه متقابل سخن گفته‌اند./نیویورک تایمز اشاره می‌کند امیدها این بود که پس از برجام دو کشور برسر مسائل ... بیشتر بخوانید »

سی ان ان: ترامپ با تهدید کردن ایران به دنبال چیست؟

دولت ترامپ قرار است با ایران سرسختانه رفتار کند اما نمیتوان گفت چفدر این لفاظی ها جواب می دهد. سرویس بین الملل «انتخاب»؛ سی ان ان نوشت: دولت ترامپ قرار است با ایران سرسختانه رفتار کند اما نمیتوان گفت چفدر این لفاظی ها جواب می دهد. به گزارش «انتخاب»؛ مشاور امنیت ملی ترامپ مایکل فلین روز چهارشنبه برای اولین بار ... بیشتر بخوانید »

گزارش اکونومیست: یک شورشی در کاخ سفید

واشنگتن در چنگال انقلاب است. تلخی مراسم تحلیف ترامپ همچنان در هوا پراکنده بود که او اولین کوکتل مولوتف سیاسی و فرمان اجرایی اش را پرتاب کرد. ترک مشارکت در گروه ترانس پاسفیک و در خواست مذاکره مجدد در نفتا و دیوار مکزیک از یک سو و تغییرات اساسی در قوانین مهاجرت و دفاع از شکنجه و حمله به مطبوعات ... بیشتر بخوانید »

غرب آسیا از صحنه‌های اصلی شکل‌گیری نظم آتی بین‌المللی است

   وزیر امور خارجه گفت : منطقه غرب آسیا یکی از صحنه های اصلی شکل گیری نظام آتی بین المللی است و آنچه در غرب آسیا اتفاق خواهد افتاد تاثیر قابل توجهی بر نظم آتی بین المللی خواهد داشت. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا محمد جواد ظریف در کنفرانس امنیتی تهران با تبیین شاخصه های دوران گذار اظهارداشت:تفاوت این دوران ... بیشتر بخوانید »

صف‌بندی‌های جدید در خاورمیانه

کامران کرمی: کارشناسان آزادسازی شرق حلب از معارضین مسلح را نقطه عطفی در بحران فرسایشی سوریه می‌دانند. این رویداد که برتری نظام سوریه و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی آن را به‌دنبال داشته است، می‌تواند توفیقات میدانی را در روند حل سیاسی بحران ادامه و گسترش دهد. به‌خصوص که برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو توانست این گزاره ... بیشتر بخوانید »

بالا