سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اقتصادی

معاون اقتصادی وزیر کار: بنگاه های بزرگ اقتصادی در مسیر شفاف سازی به سامانه هوشمند مجهز شوند

حجت­ الله میرزایی معاون اقتصادی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در دوازدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: در روزهایی صحبت می کنیم که تدبیر الهی و تلاش کوشندگانی چون سازمان عدالت و آزادی سایه تهدید،فقر و جنگ را از سر کشور برداشته است.وی آزادی و عدالت را دو مطالبه مهم مردم عنوان کرد و افزود:حل و ... بیشتر بخوانید »

منتقدان قراردادهای نفتی قادر به درک مفهوم کنسرسیوم و مشارکت نیستند/گفتگو با مرتضی طهرانی

  اشاره؛ رضا صادقیان: از همان روزهایی که زمزمه تنظیم قراردادهای جدید در وزات نفت به رسانه‌ها کشیده شد، برخی از نیروهای سیاسی و به طور خاص «دلواپسان» به جای ارایه کارنامه هشت ساله در دولت نهم و دهم، مسئولان فعلی وزارت نفت را به خام فروشی و زدن چوب حراج به سرمایه‌های کشور محکوم کردند و حتی توضیحات وزیر ... بیشتر بخوانید »

منافع اقتصادی اجماع سیاسی؛ سه تجربه بین‌المللی از اثر همگرایی بر روند توسعه

دنیای اقتصاد: تجربیات جهانی نشان می‌دهد همگرایی سیاسی تصمیم‌سازان یک کشور، در نهایت به پیدا کردن کارآترین راه‌حل ممکن برای ابرچالش‌های پیش‌رو و شتاب‌دهی به روند توسعه اقتصادی خواهد انجامید. این در حالی است که خلأ همگرایی در راس هرم تصمیم‌گیری، موجب زوال دستاوردها و ظرفیت‌های توسعه در نیروی بازدارنده تضاد سیاسی خواهد شد. شدت اثر همگرایی بر کارآیی تصمیمات ... بیشتر بخوانید »

بلای بازار ؛ مکانیسم اثر شوک «جنگ» در بازارها چگونه است؟‌

وقتی تنش‌ها میان دو کشور بالا می‌رود و مجادله‌های سیاسی افزایش می‌یابد، وقتی صحبت از تحریم اقتصادی کشور می‌شود، همه کارشناسان در پس‌زمینه خود به جنگ فکر می‌کنند، در واقع جنگ پرهزینه‌ترین گزینه در گذشته است. تنش‌های ژئوپولتیک در خاورمیانه به خصوص میان تولید‌کنندگان بزرگ نفت، موجب افزایش چند‌دلاری قیمت نفت می‌شد. این افزایش‌ها با در نظر گرفتن احتمال اختلال ... بیشتر بخوانید »

ریشه‌کنی فقر با تفکر طراحانه

امروزه قدرتمندترین حکام جهان و نهادهای بین‌المللی سخت در تلاش‌اند تا ما را متقاعد کنند که فقر جهانی از دهه ۹۰ میلادی به نصف رسیده است. اما تحلیل‌گران هرچه بیشتری خاطر نشان می‌کنند که این ادعا چیزی بیش از ترفندی در محاسبه نیست: مامورین سازمان ملل ارقام را دستکاری کرده‌اند تا اینطور به نظر رسد که فقر کاهش یافته است، ... بیشتر بخوانید »

متن نامه دکتر محسن رنانی به رییس‌جمهور در آستانه انتخاب دولت دوازدهم

دکتر محسن رنانی استاد دانشگاه و اقتصاددان نام آشنای کشور، در آستانه استقرار دولت دوازدهم گزارشی از نامه‎نگاری‌های خود با رییسان جمهوری دوره‌های اخیر در سایت اطلاع رسانی خود منتشر کرده است و در خلال آن نامه‌ای را که در بیستم تیرماه سال ۱۳۹۲ پس از پیروزی حجت‌الاسلام حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پیش از استقرار ... بیشتر بخوانید »

جامعه شناسی اقتصاد مقاومتی؛ یاداشتی از امان اله باطنی*

مفهوم ” اقتصاد مقاومتی ” پیش و بیش از هر چیز نیازمند  یک ” جامعه شناسی معرفت ” ست  و اینکه فهم دولت ، حاکمیت و مردم بعنوان بازیگرانی که در رفتار ، کنش و ساختار اقتصادی موثر هستند  از ” اقتصاد مقاومتی ”  چیست و در راستای این فهم از آن چه استحصال میکنند و چه انتظاراتی دارند ؟ ... بیشتر بخوانید »

چهار معمار اقتصادی آسیا

  کشورهای ترکیه، هندوستان، تایوان و سنگاپور را می‌توان در دسته کشورهایی قرار داد که طی نیم‌قرن گذشته توانسته‌اند با شتاب‌گیری در مسیر توسعه از یک وضعیت ناخوشایند به وضعیت مطلوب کوچ کنند. مخرج مشترک تجربه این کشورها در مسیر توسعه وجود سیاست‌گذارانی است که می‌توان از آنها با تعبیر معماران توسعه اقتصادی یاد کرد. انتخاب این سیاست‌گذاران که هم ... بیشتر بخوانید »

بانک جهانی تحلیل کرد: چالش تداوم رشد اقتصاد ایران

دنیای اقتصاد | روز یکشنبه «بانک جهانی» تازه‌ترین گزارش خود از «چشم‌انداز اقتصادی جهان» را منتشر کرد. براساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ رشد ۴ درصدی را تجربه خواهد کرد که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۲/ ۱ درصد کمتر است. این نهاد دلایل محدود شدن رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را محدودیت تولید نفت ... بیشتر بخوانید »

بوی بهبود از توریسم خاورمیانه؛ کمیسیون گردشگری اروپا از چشم‌انداز گردشگری جهان گزارش می‌دهد

دنیای اقتصاد، امیر شاملویی | کارشناسان گردشگری کمیسیون گردشگری اروپا معتقدند تقاضا برای توریسم اروپا، به‌رغم برخی نوسانات در سال‌های اخیر، مثبت و در مسیر صعودی باقی می‌ماند و خاورمیانه نیز رشد قابل ملاحظه‌ای را در سال‌های آتی تجربه خواهد کرد. براساس جدیدترین گزارش این نهاد اروپایی، به دنبال افزایش ۲ درصدی ورود گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۶، چشم‌اندازها برای ... بیشتر بخوانید »

بالا