سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اقتصادی

گناه‌ِ نداری؛ چه رابطه‌ای میان فقر و سرقت وجود دارد؟

تجارت فردا | بکر در یکی از مقالات خود از تحلیل اقتصادی و آماری برای تعیین کنترل بهینه جرائم استفاده می‌کند. هر عمل مجرمانه‌ای به دلیل افتی که در بهره‌وری ایجاد می‌کند هزینه‌ای معادل ۵۷۰۰ دلار در سال به جامعه تحمیل می‌کند (مورگان کلی، ۲۰۰۰) به‌طوری که بر اساس گزارش وزارت دادگستری آمریکا سالانه معادل ۲۴ میلیارد دلار کالا در ... بیشتر بخوانید »

ضرورتی جهانی؛ توانمندسازی زنان و اقتصاد

هشتم مارس روز جهانی زن فرصتی برای انعکاس تلاش‌هایی است که در جهت برقراری برابری جنسیتی انجام می‌گیرند. ریشه‌های این رویداد سالانه به بیش از یک قرن پیش بازمی‌گردد اما تاکید آن بر احترام و ایجاد فرصت برای زنان همچنان موضوعیت دارد و مواردی از آزار جنسیتی و خشونت تا قوانین ناعادلانه و بی‌انصافی در محیط کار را دربر می‌گیرد. ... بیشتر بخوانید »

نقطه سر خط؛ جنجالی‌ترین‌های نشست «اقتصاد جهانی در گذار» در داووس

تجارت فردا | رونق اقتصادی، پایداری و امنیت همگی از جمله مواردی هستند که به همکاری اقتصادی کشورهای دنیا با یکدیگر نیازمند هستند و یک کشور بدون این همکاری با کشورهای دیگر نمی‌تواند آنها را برای خود متصور شود. در واقع اقتصاد جهانی تنها زمانی می‌تواند به طور پایدار در یک مسیر امن رو به جلو حرکت کند که میان ... بیشتر بخوانید »

ربع قرن رفاه؛ گزارش هریتیج در مورد آزادی اقتصادی چه نکاتی دربر دارد؟

گزارش هریتیج در مورد آزادی اقتصادی چه نکاتی دربر دارد؟ تجارت فردا | در بیشتر تاریخ بشر، اکثر افراد با کمبود فرصت و آزادی اقتصادی مواجه‌اند و دلیل آن را به فقر و تبعیض‌ها نسبت می‌دهند. امروز ما در دورانی زندگی می‌کنیم که رفاه به بالاترین سطح خود در تاریخ بشریت رسیده است. فقر، بیماری و بی‌سوادی در سراسر جهان ... بیشتر بخوانید »

اقتصادی/ بررسی جایگاه ایران در شاخص های کلی فضای کسب‌وکار جهانی

گزارش Doing Business 2019 یا «انجام کسب و کار» که چشم انداز سهولت فضای کسب و کار در ۱۹۰ کشور جهان را بررسی می‌کند، توسط بانک جهانی منتشر شد. به گزارش اقتصاددان، مهم‌ترین نهادی که برای سنجش وضعیت کسب‌وکار کشورهای مختلف شاخص تهیه می‌کند، بانک جهانی است. مبنای کار این گروه بررسی سهولت قانونی کسب‌وکار است. نحوه محاسبه هر شاخص ... بیشتر بخوانید »

بر باد رفته‌ها | خلاصه‌ای از گزارش موسسه بروکینگز درباره ارزیابی اهداف توسعه پایدار

تجارت فردا | سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ اهدافی را تحت عنوان «اهداف توسعه پایدار» (Sustainable Development Goals) برای کشورهای جهان تبیین کرد. اهدافی که مقرر شد تا سال ۲۰۳۰ محقق شوند و مردم دنیا را از فقر، بیماری، نابرابری، مرگ‌ومیر کودکان و موارد از این دست گذر دهند. سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ اهدافی را تحت عنوان «اهداف توسعه ... بیشتر بخوانید »

آخرین مواضع دفترسیاسی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی درباره تحولات اخیر کشور

تقدیر سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی از مواضع مستدل و عزتمندانه رییس جمهور روحانی در سازمان ملل 🔻🔻🔻 🔴 به گزارش روابط عمومی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، رویدادهای هفته جاری کشور در دفتر سیاسی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مواضع این تشکل اصلاح طلب به شرح زیر اعلام شد: 💢 دفتر سیاسی مجددا بر محکومیت ... بیشتر بخوانید »

الفبای شفافیت

مروری بر مبانی نظری شفافیت در حکمرانی خوب تجارت فردا | شفافیت با بیشترین گستره ممکن در سطح جهان توسعه خواهد یافت و به همان میزان نیز تقاضا از سوی جامعه مدنی و حتی نهادهای مختلف حکمرانی برای این مفهوم بالا خواهد رفت چراکه در نهایت منافع این امر به عنوان یک خیر عمومی به خود مردم بازخواهد گشت. ایده ... بیشتر بخوانید »

سایه سیاست بر سر حکمرانی | موسی غنی‌نژاد

چرا نظام اداری ایران در تولید و عرضه کالای عمومی کم‌توفیق است؟ اگر مجموعه دیوانسالاری موجود در هر جامعه را که نشات‌‌گرفته از قدرت سیاسی و اجتماعی است، نظام اداری بدانیم باید بپذیریم که نظام اداری در ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه بسیار ناکارآمد و عقب‌مانده است.  موسی غنی‌نژاد | تجارت فردا  ... بیشتر بخوانید »

معمای توسعه نیافتگی ایران؛ علی سرزعیم

علی سرزعیم- اقتصاددان وقتی به معمای توسعه نیافتگی ایران به رغم وجود مواهب فراوان فکر می‌کنیم قطعا عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … متعددی به ذهن متبادر می شود که مانع از تحقق توسعه در ایران شده‌اند. برای من که مدتها است به این موضوع می پردازم یک عامل دیگر هم موضوعیت یافته و آن ذهنیت‌ها و تفکرات ضدتوسعه ... بیشتر بخوانید »

بالا