سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اقتصادی

ظهور «نئومرکانتیلیست»‌ها‌ در اقتصاد جهان

دنیای اقتصاد: در نظریه‌های اقتصادی بحثی به عنوان مرکانتیلیسم وجود دارد که یکی از ویژگی‌های این دیدگاه منفعت‌طلبی تمام در مبادلات اقتصادی بود. مرکانتیلیست‌‌ها در مبادلات اقتصادی با خودخواهی منحصر‌به‌فردی تنها منفعت خود را دنبال می‌کردند و طرفدار یک بازی برد-باخت بودند. طرفداران این دیدگاه به همین جهت به دولت‌ها نزدیک می‌شدند تا به جای تجارت بر مبنای رقابت، تجارت ... بیشتر بخوانید »

بوئینگ ما را به کجا می برد؟ | یادداشتی از علی ناظم زاده هرندی*

آنچه در تمام نزدیک به چهل سال گذشته باعث شده تا ایالات متحده امریکا در موضوعات متنوع، ایران را تحت فشار قرار بدهد، نبود عاملی است که امریکایی ها را برای دشمنی با ایران محدود کند و در مقابل وجود همان عامل در روابط با رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران بوده است؛ فارغ از ابعاد ایدئولوژیک مسئله، ایران چهار دهه ... بیشتر بخوانید »

بانک جهانی پیش‌بینی کرد: رقبای ایران جا می‌مانند

بانک جهانی در گزارش جدیدی به پیش‌بینی وضعیت اقتصادهای جهان پرداخت. بر این اساس، در شرایطی که این بانک پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورمان در سال ۲۰۱۷ را افزایش داده و رشد ۲/ ۵ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده، پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای منطقه را کاهش داده و آن را برای عربستان به تنها ۶/ ۱ ... بیشتر بخوانید »

آینده نفت تا سال ۲۰۱۸؛ گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از آینده طلای سیاه

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اولین گزارش خود در سال جدید میلادی از تداوم مازاد عرضه در این سال با وجود توافق اوپک خبر می‌دهد. براساس این گزارش، قیمت نفت برنت در سال جاری به‌طور متوسط ۵۳ دلار در هر بشکه خواهد بود و تداوم رشد موجودی انبارهای نفتی مانع رسیدن قیمت‌ها به ۶۰ دلار می‌شود. همچنین نشانه‌های تعادل در ... بیشتر بخوانید »

بانک جهانی منتشر کرد: دیده‌بانی اقتصاد ایران ۲۰۱۷ ؛ اهمیت پیش‌بینی‌های بانک جهانی برای اقتصاد ایران

گزارش جدید بانک جهانی در مورد اقتصاد ایران با عنوان «رصد اقتصاد ایران» در دو فصل منتشر شد. در این گزارش با اشاره به پیشرفت‌های اخیر اقتصادی و سیاسی ایران به چشم‌انداز این اقتصاد و ریسک‌هایی که آن را مورد تهدید قرار می‌دهند پرداخته شده است. آهنگ اشتغال‌زایی، مخارج دولت، کاهش فشارهای تورمی، وضعیت حساب جاری و پیش‌بینی وضعیت مالی ... بیشتر بخوانید »

پیام جهانی قرارداد «بوئینگ» با ایران

قرارداد ایران و بوئینگ در فضای سیاسی متأثر از برخی نقض عهدهای دولت امریکا نشانگر پویایی برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی محسوب می‌شود. علی عابدزاده روزنامه ایران این قرارداد که خرید ۸۰ فروند هواپیما را در بر می‌گیرد، شامل ۵۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ و ۳۰ فروند بوئینگ ۷۷۷ پهن پیکر است که تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۱۵ فروند هواپیمای ... بیشتر بخوانید »

حل معمای اقتصادی «سردار»

شرق: لایه‌های بالای مدیریتی کشور در اینستاگرام و تلگرام از هم سؤال می‌پرسند و به‌هم پاسخ می‌دهند؛ ١۵ روز پیش سرلشکر پاسدار، محسن رضایی‌میرقائد در اینستاگرامش پرسشی با عنوان «پول‌ها کجا هستند؟» منتشر کرد. تیم اقتصادی روزنامه «شرق» در گزارش روز سوم آذرماه خود در گزارشی با عنوان «معمای اقتصادی سردار» به این پرسش پرداخت و آن را با کارشناسان ... بیشتر بخوانید »

حمایت دولت از فروش اقساطی مسکن

مدیرکل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام حمایت دولت از فروش اقساطی مسکن به تعامل بین سرمایه‌گذار و سازنده با خریدار مسکن در این طرح اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف دولت ایجاد شرایط و امکانات دسترسی به مسکن برای آحاد جامعه است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه ... بیشتر بخوانید »

چهار رانت ضدتولید

دنیای اقتصاد: بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از یافته‌های پژوهش‌های دانشگاهی، چهار منبع تولید رانت در اقتصاد ایران را که به انحراف منابع محدود کنونی منجر شده، مشخص کرده است. طبق یافته‌ها، چهار مولفه «حجم بالای اقتصاد دولتی»، «تعرفه‌ها، موانع تجاری و روندهای بوروکراتیک»، «وجود شکاف بین نرخ‌های سود در اقتصاد» و «شکاف بین نرخ رسمی و غیررسمی ارز» عواملی هستند که ... بیشتر بخوانید »

چه زمانی فساد پیشرف می‌کند؟ | مهدی مقدری

دوهفته نامه عدالت و آزادی . مهدی مقدری | دبیرکل سازمان عدالت و آزادی  پدیده فساد اغلب نتیجه شرایط رایج سیاسی و اجتماعی کشور است. عواملی چون فقر، کمیابی و قحطی، فقدان دسترسی به خدمات اساسی، عدم وجود اطلاعات، سازمان‌های صرفاً بوروکراتیک و انگیزه‌های پَست کارگزاران دولت دست به دست هم داده و شرایط را برای پذیرش فساد مهیا می‌سازد. ... بیشتر بخوانید »

بالا