سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اقتصادی

چرخش گردشگری؛ مروری بر مهم‌ترین یافته‌های گزارش جدید رقابت‌پذیری سفر و گردشگری (۲۰۱۵) مجمع جهانی اقتصاد

ندا رضوی‌زاده، عضو هیات‌علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی .  تجارت فردا | طی دو سالی که از انتشار آخرین گزارش رقابت‌پذیری سفر و گردشگری توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۳ گذشته است، تغییرات زیادی در جهان رخ داده است. در این فاصله زمانی کوتاه، جهان با تنش‌های جغرافیایی از خاورمیانه و اوکراین گرفته تا جنوب شرق آسیا، و نیز ... بیشتر بخوانید »

غوغای بخشی‌نگری

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است بخشی‌نگری باعث ایجاد سازمان‌های متعدد موازی گمرک شده است. در گفت‌وگو با سیدفرید موسوی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم تلاش کردیم تصویری شفاف‌تر از ذهنیت و نوع نگاه نهاد قانونگذاری به نظام گمرکی و سازوکارهای مترتب بر آن به دست آوریم. موسوی که معتقد است «بخشی‌نگری» در این حوزه موجب شکل‌گیری سازمان‌های متعدد ... بیشتر بخوانید »

فردای فساد؛ آسیب‌شناسی ریشه‌ها و تبعات فساد در اقتصاد ایران

محمدکاظم رحیمی . پژوهشگر اقتصادی | «فساد همانند آن موریانه‌ای است، که پایه‌ها را تباه و فاسد می‌کند و از پای در‌می‌آورد.» این جمله را می‌توان عصاره سخنان حسن روحانی در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در سال ۱۳۹۳ دانست، که لزوم توجه بیش از پیش برای مبارزه و جلوگیری از فساد را گوشزد می‌کند. موضوع ... بیشتر بخوانید »

تعامل برای توسعه

بانک جهانی مطابق با روند هر ساله خود گزارش توسعه جهانی ۲۰۱۷ خود را با عنوان «حکمرانی و قانون» منتشر کرد. این گزارش‌ها که از سال ۱۹۷۸ به وسیله بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه یا بانک جهانی منتشر شده است شامل تحلیل عمیق جنبه‌های مختلف توسعه اقتصادی است. گزارش‌های قبلی این بانک موضوعاتی چون کشاورزی، جوانی، عدالت، خدمات عمومی، نقش ... بیشتر بخوانید »

حکمرانی قانون؛ گزارش بانک‌جهانی از روند توسعه جهانی چه می‌گوید؟

  مترجمان: ایما موسی‌زاده، عباس شهرابی، محمد علی‌نژاد | در ۲۰ سال گذشته، پیشرفت چشمگیری در شاخص‌های اجتماعی-اقتصادی دنیا مشاهده می‌شود. نفود سریع فناوری و دسترسی بیشتر به سرمایه و بازارهای جهانی باعث شده نرخ رشد اقتصادی افزایش یابد و بیش از یک میلیارد نفر از فقر خارج شوند. در عین حال این رشد موجب افزایش نابرابری در داخل و ... بیشتر بخوانید »

۴۰‌ سال گزارش توسعه جهانی | جعفر خیرخواهان

بانک جهانی که ابتدا با نام بانک بین‌المللی ‌ترمیم و توسعه شناخته می‌شد با هدف مبارزه با فقر و کمک به کشورهای درحال توسعه برای بهبود سطح زندگی و رفاه در گرماگرم جنگ جهانی دوم تاسیس شد. این بانک در طول عمر بیش از هفتادساله خود تجربیات عملی و تحولات گوناگون فکری و بینشی را پشت سر گذاشته است، به ... بیشتر بخوانید »

مسیر احیای اقتصاد ایران؛ گزارش اختصاصی صندوق بین‌المللی پول درباره ایران

دنیای اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول در تحلیل جامع خود از اقتصاد ایران ضمن به‌روز کردن آمارهای متغیرهای کلان از اقتصاد ایران، سیاست‌های اقتصادی کشور در پساتحریم را ارزیابی کرد. این نهاد پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال۹۵ به ۶/ ۶ درصد برسد. این رقم در سال گذشته منفی ۸/ ۱ درصد بود. از نگاه کارشناسان صندوق، اقتصاد ایران با ... بیشتر بخوانید »

پرونده تخلفات نفتی دولت احمدی‌نژاد روی میز مجلسی‌ها

ایسنا نوشت: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش تخلفات نفتی دولت احمدی‌نژاد از سوی رئیس دیوان محاسبات به مجلس ارائه شده است. غلامرضا تاجگردون با اشاره به مصوبه مجلس برای تشکیل کارگروهی جهت تسویه برداشت های غیر قانونی نفتی در دولت احمدی نژاد اظهارکرد: این اسناد و مدارک قبلا وجود داشته و همیشه در گزارش‌های تفریغ ... بیشتر بخوانید »

ظهور «نئومرکانتیلیست»‌ها‌ در اقتصاد جهان

دنیای اقتصاد: در نظریه‌های اقتصادی بحثی به عنوان مرکانتیلیسم وجود دارد که یکی از ویژگی‌های این دیدگاه منفعت‌طلبی تمام در مبادلات اقتصادی بود. مرکانتیلیست‌‌ها در مبادلات اقتصادی با خودخواهی منحصر‌به‌فردی تنها منفعت خود را دنبال می‌کردند و طرفدار یک بازی برد-باخت بودند. طرفداران این دیدگاه به همین جهت به دولت‌ها نزدیک می‌شدند تا به جای تجارت بر مبنای رقابت، تجارت ... بیشتر بخوانید »

بوئینگ ما را به کجا می برد؟ | یادداشتی از علی ناظم زاده هرندی*

آنچه در تمام نزدیک به چهل سال گذشته باعث شده تا ایالات متحده امریکا در موضوعات متنوع، ایران را تحت فشار قرار بدهد، نبود عاملی است که امریکایی ها را برای دشمنی با ایران محدود کند و در مقابل وجود همان عامل در روابط با رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران بوده است؛ فارغ از ابعاد ایدئولوژیک مسئله، ایران چهار دهه ... بیشتر بخوانید »

بالا