سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : شهر و جامعه

جدانشینی از« ابرشهر»ها؛ طبقه متوسط از شهرهای بزرگ جهان خارج می‌شود

تحلیل رابرت شیلر از تبعات بحرانی‌شدن شاخص دسترسی به مسکن برای میان‌درآمدهای جهان عامل تبدیل شهرهای بزرگ به مناطق خواص‌نشین چیست؟ افزایش درجه سختی «دسترسی به مسکن» در مناطق شهری جهان، ابرشهرها را با تهدید «جدانشینی» طبقه متوسط روبه‌رو کرده است. مطالعات بین‌المللی درباره مدت انتظار برای صاحب‌خانه شدن در شهرهای بزرگ جهان نشان می‌دهد شاخص «دسترسی به مسکن» که ... بیشتر بخوانید »

پیشنهاد ایجاد کمیسیون شفافیت و نظارت؛ با مهدی مقدری درباره اما و اگرهای حکمرانی خوب شهری

 روزنامه اصفهان زیبا . لیلی زواره ای | فارغ التحصیل روابط بین الملل است؛ اما در بخش پژوهش، حوزه تخصصی توسعه و حکمرانی خوب را دنبال می کند که همان مدیریت واحد شهری است؛ اما مدرن‌تر و پیشرفته‌تر. مهدی مقدری، منتخب شورای پنجم ، دبیرکل و رئیس دفتر سیاسی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، پیشنهاد تاسیس کمیسیون شفافیت، نظارت ... بیشتر بخوانید »

“اعلامیه و برنامه اقدام مشترک اصفهان برای حکمرانی‌خوب شهری” چیست؟! مشارکت برای ساخت زیربنای حکمرانی‌خوب شهری

بوی باران برای نخستین بار (از سال ۱۳۷۹) متن اعلامیه‌ای جهانی که در اجلاسی با همین عنوان در اصفهان برگزار شد را منتشر می‌کند. این اعلامیه توسط مهدی مقدری، منتخب شورای شهر اصفهان و پژوهشگر حکمرانی خوب اخیراً از میان اسناد ‘مرکز توسعه جهانی’ پیدا و ترجمه در اختیار ما قرار گرفته است. متن کامل این سند به شرح زیر ... بیشتر بخوانید »

نقش فناوری در کنترل فساد

  دنیای اقتصاد .  علی ظریف | یکی از نگران‌کننده‌ترین روندها در اقتصاد ایران به‌عنوان یک کشور در حال توسعه بزرگ بودن اندازه فساد، اعم از سیستماتیک و غیرسیستماتیک است. فساد ممکن است در هر بخشی رخ دهد. ممکن است فساد در بخش خصوصی یا بخش دولتی باشد. ممکن است نهاد کنترل یا مبارزه با فساد خود دچار فساد شده ... بیشتر بخوانید »

مزایا و معایب کار در شبکه‌ها و ائتلاف‌ها

طرح از گری واترز، آیکان

 یک ضرب المثل نیجریه‌ای می‌گوید، «اگر می‌خواهی تند راه بروی، تنها راه برو. اما اگر می‌خواهی مسیری طولانی را پیاده طی کنی، با دیگران همراه شو.» همکاری بین سازمانی و تشکیل ائتلاف و شبکه‌سازی به خصوص  برای انجام فعالیت‌های حمایت و ترویج‌گری یکی از مصداق‌های این ضرب‌المثل است. سازمان‌های مردم‌نهاد به صورت انفرادی و تنها قدرت کمتری برای تاثیرگذاری بر ... بیشتر بخوانید »

پیام تسلیت سازمان عدالت و آزادی در پی درگذشت بانوی ریاضی‌دان ایرانی، مریم میرزاخانی

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با صدور پیامی درگذشت بانوی ریاضی‌دان ایرانی، مریم میرزاخانی را تسلیت گفت. متن پیام به شرح زیرست: بازگشت همه به سوی اوست مرگ گاهی ریحان می‌چیند ضایعه تابسوز درگذشت بانوی ایرانی، مرحوم مریم میرزاخانی اندوهی بزرگ برای جامعه ایرانی است. ایشان نمونه برازنده زنِ ایرانی موفق بود که با تلاش فراوان توانست به جایگاه‌های ... بیشتر بخوانید »

راه‌اندازی کمیسیون نظارت و شفاف‌سازی؛ بازسازی رابطه مدیران شهری و شهروندان برپایه حکمرانی خوب | مهدی مقدری

  شفاف‌سازی به آگاهی‌یافتن و دستیابی عموم شهروندان به اطلاعات مورد نیازشان گفته می‌شود. در یک حکمرانی خوب هر شهروندی می‌تواند به ‌راحتی از اطلاعات اقتصادی، مالی، تجاری و حتی سیاسی به‌صورت دقیق و به ‌موقع اطلاع کسب کند. برای مثال، در قانون اساسی سوئد قید شده است که ” برای تامین نبادل آزادانه افکار و اطلاعات همه جانبه، هر ... بیشتر بخوانید »

۱۰ شهر «پرنفوذ» در جهان؛ تازه‌ترین رنکینگ شهرهای اثرگذار جهان

۱۲۸ شهر بزرگ جهان برای ششمین سال پیاپی، با خط‌کش «شهر اثرگذار»، از سوی یک نهاد بین‌المللی مشاوره مدیریت، رتبه‌بندی شدند.  «شهرهای اثرگذار» براساس ۲۷ شاخص طبقه‌بندی‌شده در ۵ گروه، شناسایی می‌شوند که ۱۰ شهر اول جهان در این رتبه‌بندی، جزو سکونتگاه‌های «ایده‌آل» برای کار و فعالیت و همچنین زندگی شاد و راحت با کمترین آسیب‌های شهری، نسبت به سایر ... بیشتر بخوانید »

شاخص‌ها؛ شناخت، انتخاب و پالایش آن‌ها

شاخص‌ها عموما برای نشان‌ دادن تغییر ناشی از پیاده‌سازی و اجرای پروژه‌های مردم‌نهاد به کار می‌روند. شاخص‌ها را می‌توان در سطوح بسیار متنوعی قرار داد. انواع بسیار گوناگونی از شاخص‌ها وجود دارند که رایج‌ترین آن‌ها شاخص‌های کمی و کیفی هستند. بسته به موضوع و زمینه هر پروژه، شاخص‌ها را می‌توان به طرق مختلف تعیین و تصحیح کرد. سازمان‌های مختلف برای ... بیشتر بخوانید »

کلان‌شهرها؛ تهدید یا فرصت توسعه؟

حبیب‌الله طاهرخانی: نقش شهرها به‌صورت عام و کلان‌شهرها به‌صورت خاص در فرآیند توسعه همیشه محل مناقشه بوده است. واقعیت این است که دنیا در حال شهری شدن بیشتر است و مرتبا بر تعداد شهرها و کلان‌شهرها به‌خصوص در جهان در حال توسعه افزوده می‌شود. بدون شک امروزه کلان‌شهرها به‌عنوان گره‌گاه‌های اتصال به اقتصاد جهانی مطرح شده‌اند و تبادل دانش، سرمایه، ... بیشتر بخوانید »

بالا