سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : اندیشه

بوی‌باران منتشر کرد: متن کامل “اعلامیه و برنامه اقدام مشترک اصفهان؛ مشارکت برای ساخت زیربنای حکمرانی شهری خوب”

بوی باران برای نخستین بار از سال ۱۳۷۹ متن اعلامیه‌ای جهانی که در اجلاسی با همین عنوان در اصفهان برگزار شد را منتشر می‌کند. این اعلامیه توسط مهدی مقدری، پژوهشگر حکمرانی خوب اخیراً در اختیار ما قرار گرفته است. متن کامل این سند به شرح زیر است: مقدمه آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که نسبت جمعیت شهرنشین در کشورهای ... بیشتر بخوانید »

بهبود کیفیت زندگی شهروندان، وظیفه مهم مدیریت شهری | علی صادقیان

دکتر علی صادقیان . رییس شورای مزکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی | آمار نشان می‌دهد که از سال  ۲۰۰۸ فزونی جمعیت شهرنشین در جهان شتاب گرفته است. تا سال ۲۰۵۰ تعداد شهرنشینان در جهان تقریباً دو برابر خواهد شد و از جمعیت سال ۲۰۰۷ که تقریبا ۳/۳ میلیارد نفر بود به بیش از ۶ میلیارد در ۲۰۵۰ خواهد ... بیشتر بخوانید »

مهدی مقدری در نشست “حکمرانی شهری خوب”: فقدان شفافیت و پاسخگویی، شهرها را مستعد آسیب‌پذیری بیشتر می‌کند / برای دستیابی به حکمرانی شهری خوب نیازمند تغییریم / نداشتن تعهد مدنی شهروندان تضعیف‌کننده فرآیندهای دموکراتیک محلی و شهری است

شهرهایی می‌توانند در عصر جهانی شدن توانایی‌های خود را به سرعت نشان دهند که از ساختار یکپارچه‌ای برخوردار باشند دبیرکل سازمان عدالت و آزادی در نشست آموزشی “حکمرانی شهری خوب” خاطرنشان ساخت: یکی از مشکلات شهرهای ما این است که متولیان آن اعم از اعضای پارلمان شهری و مدیران شهری فاقد نگاه جامع “حکمرانی” نسبت به موضوعات شهرند. مقدری ادامه ... بیشتر بخوانید »

رفاه روان‌شناختی شهروندان، نیاز کلان‌شهرهای امروز ایران | الهام فخاری

زیستگاه آدمی زمینه ساز بالندگی و یادگیری های او و بستر کنش و واکنش‌های تعاملی است. زیستگاه‌ها از سوی مردم برگزیده، دگرگون و ساده یا پیچیده می‌شوند. روستاها در مقایسه با شهرها زیستگاه‌های طبیعی‌تر و کمتر دستکاری شده هستند. با این همه آدمی طبیعت را برای آسایش و بهزیستی خود دگرگون کرده است، سرپناه ساخته، دیوارها و مرزهایی بنیان نهاده ... بیشتر بخوانید »

گزارش نخستین همایش بین‌المللی “از امنیت غذایی تا حاکمیت غذایی در چارچوب حکمرانی خوب” / با دمکراسی می‌توان حاکمان را در باره امنیت غذایی پاسخگو کرد

بحران غذا سازمانی جهانی با نام “راه و روش دهقانان”، با ۲۰۰ میلیون عضو بین ۷۰ یا ۸۰ کشور ایجاد کرد نخستین همایش “از امنیت غذایی تا حاکمیت غذایی در چارچوب حکمرانی مطلوب” دیروز دوشنبه نهم اسفندماه ۹۵ در سالن شهیدبهشتی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد. خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) – وحید اسلام‌زاده/ هانیه مغانی: نخستین ... بیشتر بخوانید »

احزاب سیاسی و تعامل بیشتر با شهروندان | مهدی مقدری

قسمت دوم: توصیه ها و پیشنهادها سام واندراستاک و رائول کوردنیلیو | ترجمه مهدی مقدری احزاب سیاسی برای تبدیل شدن به پاسخگویی بیشتر در قبال نیازهای شهروندان، چه باید انجام دهند؟ این پرسشی است که این روزها در حوزه مطالعات احزاب سیاسی دنیا زیاد بدان توجه می‌شود و در اینجا بنا داریم به اختصار درباره آن به چند توصیه و ... بیشتر بخوانید »

اصلاح‌طلبی در عصر اعتدال | افتخار برزگریان

افتخاربرزگریان . عضو شورای منطقه سازمان عدالت و آزادی خراسان رضوی | درک اصلاح‌طلبی در دولتِ اعتدال را باید از تمایز میانِ ” قدرتِ سازمان‌یافته و متمرکز” و ” قدرت به مثابه استراتژی‌هایِ اعمال قدرت”، آغاز کرد. اصلاح‌طلبی در دولت اعتدال به دنبال اعمال قدرت در شکل دوم است: ” قدرت به مثابه‌ی استراتژی‌هایِ اعمال قدرت”. این نگرش پیش از ... بیشتر بخوانید »

تحلیل فیرحی درباره حکمرانی حزبی و ساختار سیاسی ایران

اگر قانون انتخابات با احزاب گره بخورد حکمرانی حزبی شکل می گیرد درجمهوری اسلامی از دیدگاه رابطه حزب و انتخابات، پیشرفت ملموسی نداشته ایم فیرحی با بیان این که قانون انتخابات اگر با احزاب گره بخورد حکمرانی حزبی شکل می گیرد اما اگر ارتباطش با احزاب قطع شود حکمرانی حزبی شکل نخواهد گرفت، گفت: ما در جمهوری اسلامی از دیدگاه ... بیشتر بخوانید »

بازخوانی آرمان مشروطه خواهی ایرانیان با تکیه بر حوادث عهد قاجار | حامد اکبری گندمانی*

ایرانیان نخستین ملت آسیایی بودند که  سخن از آزادی خواهی، عدالت، دموکراسی و پارلمانتاریسم به میان آوردند و حتی در شکل دادن به پارلمان تا آنجا پیش رفتند که مأمور سیاسی انگلیس در گزارشی به لندن نوشت: نظام پارلمانی ایران از اکثر پارلمان های اروپا بالاتر است و از این نظرگاه حتی با ما در پارلمان های دنیا قابل قیاس ... بیشتر بخوانید »

هویت چهل‌تکه ایرانی در گفت‌وگو با داریوش شایگان؛ شاهد زنده روشنفکری ایرانی هستم

اعتماد .محسن آزموده- علی ورامینی | داریوش شایگان خود را فیلسوف نمی‌داند و تاکید می‌کند که متفکری آزاد است، با وجود این در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی و اسپانیولی به عنوان فیلسوف و رمان نویس برجسته معاصر ایرانی شناخته می‌شود، متفکری که در ٨١ سالگی همچنان سخت کار می‌کند و کتاب می‌نویسد، اگرچه به تعبیر خودش فیلش یاد هندوستان کرده ... بیشتر بخوانید »

بالا