سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : محيط زيست

بیانیه منتخبان عضو سازمان عدالت و آزادی در شوراهای شهر کشور درباره محیط زیست

  در آستانه برگزاری اجلاس هم‌اندیشی منتخبان شوراهای شهر مراکز استان‌ها با رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، منتخبان عضو سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در شوراهای اسلامی شهر سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای برخی دغدغه‌ها و برنامه‌های این حزب به منظور تعامل و حفظ منافع ذی‌نفعان در موضوعات محیط زیستی اعلام و تاکید کردند. متن بیانیه به شرح ... بیشتر بخوانید »

دو راهی اکوسیستم کارآفرینی

اصلاح ساختار قدرت برای محیط زیست عارف سپهری* بوی باران| ۲۵ سال از اولین نشست سران جهان در باره زمین می گذرد. نشست معروف ریودوژانیرو که سران جهان را گردهم آورد تا بر بحران محیط زیستی عالم تاکید کنند. “دستورکار ۲۱” با هدف بسط توسعه پایدار در قرن ۲۱ تهیه شد. “چارچوب تغییرات اقلیمی” و “پیمان تنوع زیستی” دو سند ... بیشتر بخوانید »

راهکارهای مقابله با بحران محیط زیست|عارف سپهری

عارف سپهری* بوی باران| احتمال موفقیت در مواجهه با معضلات محیط زیستی به عمل مشترک دولت و ملت بستگی دارد. دولت به معنای نهاد تصمیم گیر که در کنار واژه ملت قرار می گیرد و فقط به حکومت در سطح ملی اشاره ندارد بلکه به حاکمیت منطقه ای، ناحیه ای و محله ای در شهرها نیز اشاره دارد. نهادهای حاکمیتی ... بیشتر بخوانید »

پیام ترامپ برای ایران؛ خروج آمریکا از معاهده پاریس چه پیامدهایی دارد؟

دیاکو حسینی* . محمد فاضلی** زمان زیادی طول کشیده تا مباحث محیط‌زیستی از معنای اکولوژیک فراتر رفته و با ایجاد فهمی جامع‌تر به امنیت ملی و موازنه‌های ژئوپلیتیک پیوند بخورند. محیط‌ زیست به یاری این ترقی فکری، اکنون نه صرفا بحثی روشنفکرانه و محصور در محافل چپ‌گرای دانشگاهی بلکه مسئله‌ای برای سیاست‌های مرتبط با قدرت ملی است، اما رهبران و ... بیشتر بخوانید »

چرا مهم است که چطور مساله محیط زیست را مطرح کنیم؟

فرض غلط ترویج‌گران و فعالان اجتماعی و سیاسی: کافی است به مردم حقایق را بگوییم و واقعیات را نشان دهیم، مردم با اتکا به قوه خردورزی‌شان به نتیجه درست خواهند رسید. ارائه آمار و ارقام و نتایج علمی برای تغییر اذهان کافی نیست. برای تغییر ذهن آدم‌ها لازم است کمی هم از علوم شناختی و شیوه کار ذهن و مغز ... بیشتر بخوانید »

واکنش ها به اعلام خروج امریکا از توافق پاریس؛ اوباما: امریکا اینده را طرد کرد / جان کری: این اقدام ترامپ جهل خودسرانه است / اتحادیه اروپا: امروز روز غم‌انگیزی برای جامعه جهانی‌ست / فرید زکریا: آمریکا از رهبری جهانی آزاد استعفا کرد

پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد دولت او از توافق آب‌وهوایی پاریس خارج می‌شود، شماری از رهبران جهان، و سیاستمداران ایالات متحده به این تصمیم واکنش نشان داده‌اند. پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد دولت او از توافق آب‌وهوایی پاریس خارج می‌شود، شماری از رهبران جهان، و سیاستمداران ایالات متحده به این ... بیشتر بخوانید »

عارف سپهری: محیط زیست، زیربار توسعه

بوی باران| روزنامه اصفهان زیبا سازگاری توسعه با محیط زیست را در گفتگو با یک کارشناس بررسی می کند. طرفداران حفاظت از محیط زیست به سمت پایایی منابع کشیده می شوند؛ اما دولت ها و شرکت ها در عمل به پویایی و رشد کشیده م یشوند. از این رو مفهوم «توسعه پایدار » خود یک چالش و مساله تلقیمیشود. مفهومی متناقض ... بیشتر بخوانید »

در گفتگوی مهدی مقدری و دکتر کورش خسروی با بوی باران مطرح شد: برای حل بحران زاینده رود نیازمند گفتگو میان ذی‌نفعان هستیم

بوی باران| مهدی مقدری دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی و دکتر کورش خسروی عضو شورای مرکزی این سازمان نامزد های لیست ” شهر امید ” منتسب به شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان اصفهان در میزگردی تحلیلی با “بوی باران” ضمن استقبال از سخنان رئیس جمهور در سفر دیروز به اصفهان و قول آقای روحانی مبنی بر احیای ... بیشتر بخوانید »

نامه کمیسیون محیط‌زیست سازمان عدالت و آزادی به دکتر ظریف و دکتر ابتکار درباره بحران ریزگردها

کمیسیون محیط‌زیست سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه و رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست، ضمن تشریح برخی چالش‌های محیط‌زیستی کشور، راهکارهای پیشنهادی حزب را به ایشان خاطرنشان ساختند. متن کامل این نامه به شرح زیرست: به نام خدا جناب آقای دکتر ظریف وزیرمحترم امور خارجه سرکارخانم دکتر ابتکار رییس محترم سازمان حفاظت محیط زیست ... بیشتر بخوانید »

عارف سپهری از “زوالِ کیفیت زندگی در شهرها” و “احیای شهرهای قابل زیست‌تر” سخن گفت

بوی‌باران | مهندس عارف سپهری، کنشگر محیط زیست در گفت‌وگو با بوی‌باران، زوال کیفیت زندگی در شهر را مشکل روزمره شهروندان دانست و گفت شهرنشین‌ها از زندگی خوب و سالمی برخوردار نیستند حتی اگر از رفاه اقتصادی هم بهره برده باشند. وی، شهر را یک واقعیت اجتماعی می‌داند که هویت و موجودیتش را روابط میان بازیگرانش می‌سازد؛ ضمن این که ... بیشتر بخوانید »

بالا