سرخط خبرهای سازمان

بایگانی دسته بندی ها : محيط زيست

گزارش بازدید از کبوترخان مرداویج اصفهان؛ پوریا نایبیان

پوریا نایبیان، عضو کمیسیون محیط زیست سازمان عدالت و آزادی “پروژه بین المللی هنر کوچرو ” رویدادی است هنری که از سال ۲۰۱۱ پایه گذاری شده و تاکنون در کشورهای مختلفی برگزار شده است. این پروژه در واقع رویدای بین المللی است که در ارتباط با طبیعت بدون در نظر گرفتن مرزهایی که انسانها برای آن تعیین کرده اند، عمل ... بیشتر بخوانید »

آب فقط آب نیست؛ بررسی ورشکستگی آب و چالش‌های مدیریت در سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با کاوه مدنی

کاوه مدنی می‌گوید: اگر ما فرآیند تطبیق (سازگاری) را فراموش کنیم، گذاری نخواهد بود. اگر ما فقط به خسارت دادن به کشاورزان بسنده کنیم و بگوییم حالا که باران نیامده و شما ضرر کرده‌اید، پس ما خسارت می‌دهیم، راه به جایی نمی‌بریم. معمولاً رویکردها این شکلی است. چون دولت‌ها کوتاه‌مدت و موقتی هستند. من اعتقادم این است که کشور ما ... بیشتر بخوانید »

مسئولیت اجتماعی سازمان ها| عارف سپهری

عارف سپهری عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی بوی باران| وقوع بحران، توجه به مسئولیتهای اجتماعی را افزایش داده است. مسئولیت پذیری شهروندان، گروه¬های اجتماعی و سیاسی و شرکتها در قبال توجه به مسائل توسعه، آموزش، فقر، بیماری، توزیع ثروت و تجارت اخلاقی و عادلانه. به تعبیری مسئولیت اجتماعی، انجام اقداماتی است که به تحقق اهدافی مطلوب و ارزش ... بیشتر بخوانید »

توسعه پایدار، فقدان یا فراوانی؟

طرح از کنت بِیتلمن، آیکان

یاریکده | همه ما درباره «توسعه پایدار» در حوزه‌های مختلف مطالب زیادی دیده خوانده یا شنیده‌ایم. اما تعریف توسعه پایدار چیست؟ در سال ۱۹۸۷، کمیسیون برانتلاند متعلق به سازمان ملل، تعریف زیر را برای توسعه پایدار پیشنهاد داد: «توسعه‌ای که نیازهای نسل حاضر را برآورده کند بی‌آنکه توانایی نسل‌های آینده برای برآورده کردن نیاز هایش را به خطر انداخته باشد.» ... بیشتر بخوانید »

خاموش گاه، فراموش گاه| عارف سپهری*

سفری به ورزنه و تالاب گاوخونی *عضو شورای مرکزی arefsp@gmail.com بوی باران| پیرمرد به گاوخونی می گوید دریا. دریایی را به یاد دارد که حالا خشک شده. وقتی زمان پهلوی اول مردم با حمایت میرمیران ارباب ورزنه، “بند شاخ کنار” را با ساروج و آهک ساختند هم به یاد می¬آورد. آخرین آب بندی که انسان روی زاینده رود زد. قبلا ... بیشتر بخوانید »

مهاجرت و ظرفیت زیست بوم| عارف سپهری*

*عضو شورای مرکزی بوی باران| مهاجرت ماهیتی میان رشته ای دارد. هدف عده ای از مهاجرت، اشتغال است و قصد عده ای دیگر تحصیل و ازدواج که قطعاً هرکدام نتایج متفاوتی به بار می آورد. مهاجرت روستاییان به شهرها بیشتر به علل اقتصادی انجام می شود. هرچند علل اجتماعی، فرهنگی، جمعیت شناسی و طبیعی (مربوط به کشاورزی) هم موثر است. ... بیشتر بخوانید »

بهبود کیفیت زندگی مردم بومی، برابر با حفظ محیط زیست

در اکثر تعاریف مختلف اکوتوریسم در جهان، یکی از ویژگی‌های مهم اکوتوریسم، کمک به ارتقای معیشتی جوامع بومی و بهبود زندگی آنها ذکر شده است. اکوتوریسم به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به بهبود کیفیت زندگی مردم، به‌ویژه مردم محلی کمک می‌کند و برای آنها فرصت‌های شغلی متنوع و درآمدهای مستقیم ایجاد می‌کند. در واقع در یک روند صحیح، مردم محلی ارائه‌کنندگان ... بیشتر بخوانید »

زمین نداریم!| عارف سپهری

بحران نایابیِ منابع عارف سپهری عضو شورای مرکزی بوی باران| گفتگویی داشتم با یکی از رسانه­ها در باب فشاری که امروزه تولیدات کشاورزی بر منابع آب می آورد. اینکه نیازمند روشهای تازه کشت هستیم و لازم داریم، سراغ الگوی کشت در هر منطقه برویم. بعدا با این پرسش رو به رو شدم که مگر روشهای سنتی کشت و کار پدرانمان ... بیشتر بخوانید »

به” نقطه صفر محیط زیست” رسیده‌ایم!| عارف سپهری

بوی باران| تغییر کشاورزی سنتی به روش‌های جدید در سراسر کشور یک ضرورت جدی است و اگر این امر را انجام ندهیم در چند سال آینده منابع آب و خاک کشور به کلی نابود می‌شود. عارف سپهری در گفتگو با کسب فردا اظهار‌کرد: کشاورزی سنتی پیشنیان به دلیل اجرای الگوی کشت مناسب سرزمین و رعایت سایر موارد به محیط زیست آسیب ... بیشتر بخوانید »

ارتقای ۳۵ رتبه‌ای ایران در شاخص‌های سلامت توسعه پایدار؛ امیدوار کننده و رو به جلو در سال ۲۰۱۶

تازه‌ترین نتایج مطالعه «میزان پیشرفت کشورها در شاخص‌های توسعه پایدار» نشان می‌دهد ایران در رتبه ۶۹ در بین ۱۸۸ کشور جهان قرار دارد. این مطالعه بخشی از مطالعه جهانی بار بیمار‌ی‌ها،‌ آسیب‌ها و عوامل خطر  (Global Burden of  Disease 2016) است که بیش از «۳۳۰ بیماری و علل مرگ و آسیب‌ها » و ۸۴ عامل خطر را در سطح جهان ... بیشتر بخوانید »

بالا